Termomodernizacja na ZWM
Z początkiem czerwca rozpoczęła się termomodernizacja bloków położonych przy ul. Związku Walki Młodych w Warszawie. Zastosowano zewnętrzny zespolony system ociepleń (ETICS) ze styropianem. Firmą wykonawczą jest PBUH Zeliaś z Tarnowa.
Technologia „termodybel”
Fot. TYNKI
Prace termomodernizacyjne budynku były poprzedzone wykonaniem audytu energetycznego, który wykazał, że istniejące docieplenie styropianem o grubości 5 cm z wyprawą cienkowarstwową nie jest wystarczające. W celu zmniejszenia strat ciepła konieczne jest docieplenie ścian zewnętrznych płytami styropianowymi (samo gasnącymi) o grubości 7 cm (? = 0,040 W/mK) oraz docieplenie ścian szczytowych loggii płytami styropianowymi o podwyższonych parametrach termoizolacyjnych (? = 0,033 W/mK) o grubości 5,0 cm. Ściany zewnętrzne pomieszczeń usługowych w kondygnacji piwnicznej są ocieplane płytami styropianowymi (? = 0,033 W/mK) o grubości 13 cm. Docieplany jest również stropodach.
Termomodernizowany budynek ma 4 i 5 kondygnacji nadziemnych, a ściany zewnętrzne, jak również stropy między kondygnacjami są prefabrykowane, w systemie Wk-70. Do prac zastosowano kompletny system ocieplania Dryvit Drysulation, który został sklasyfikowany jako nierozprzestrzeniający ognia (NRO). W efekcie jego zastosowania na powierzchni ściany powstanie bezspoinowa powłoka z trzema warstwami. Pierwszą jest termoizolacja, czyli styropian zamocowany do ściany za pomocą zaprawy klejowej i łączników mechanicznych. Następnie jest warstwa zbrojona, zabezpieczająca przed uszkodzeniami mechanicznymi – siatka szklana zatopiona w zaprawie klejowej zgodnie z odnośną Aprobatą Techniczną ITB. Trzecią warstwę stanowi zewnętrzna wyprawa elewacyjna, którą jest tynk mineralny malowany farbą silikonową.
Glify okienne ocieplono cienkim (ciemnym) styropianem, o lepszych właściwościach termicznych
Fot. TYNKI
Firma Zeliaś, która ma już 30 lat doświadczenia w ocieplaniu budynków, prace przy elewacji rozpoczęła od przygotowania podłoża. Istniejąca wyprawa zewnętrzna została usunięta, ścianę oszczotkowano i zmyto. Wszelkie braki oraz nierówności powstałe po usunięciu starej wyprawy uzupełniono, a podłoże przed przyklejaniem płyt styropianowych zagruntowano preparatem Dryvit Primax. Do przyklejenia płyt styropianowych zastosowano zaprawę klejącą z Dryhesive Plus.
W celu wzmocnienia i naprawy prefabrykowanych płyt ściennych w systemach wielkiej płyty, aby zwiększyć ich żywotność i zabezpieczyć nowe powłoki izolacyjne i elewacyjne przed pękaniem, należało dokonać wzmocnień połączenia istniejących płyt elewacyjnych z warstwą nośną. Zastosowano system Copy-Eco firmy Koelner, którego zaletą jest uzyskanie maksymalnego bezpieczeństwa konstrukcji przy minimalnej ingerencji w jej strukturę. Uzyskano to poprzez zastosowanie dwóch kotew, z których jedna osadzona jest pod kątem 30o przez co poddana jest tylko obciążeniom rozciągającym. Liczbę łączników dobrano w taki sposób, aby zapewnić przeniesienie pełnego ciężaru istniejącej płyty fakturowej i starej izolacji płyty, oraz nowego docieplenia płyty. Uwzględniono również siły parcia i ssania wiatru działającego na powierzchnię ściany, szczególnie w strefach narożnych budynku.
System wzmocnienia i naprawy wielkiej płyty „Copy-Eco”
Fot. TYNKI
Do przyklejenia styropianu, poza zaprawą klejącą zastosowano kołki kotwiące – łączniki mechaniczne wbijane Koelner KI-180M z zaślepkami EPS (technologia „termodybel”). Zaprojektowano 4 szt łączników na 1 m2 ściany. W strefie narożnej budynku – 1,5 m od narożnika łączniki zagęszczono do 6 szt na 1 m 2 ściany.
Do wykonania warstwy zbrojonej zastosowano siatkę z włókna szklanego Dryvit Standard Plus oraz zaprawę do zatopienia siatki Drycoat. Dodatkowe paski siatki (25 × 35 cm) należy nakleić pod kątem 45o w narożnikach otworów okiennych i drzwiowych. W dolnej części budynku, do poziomu górnej krawędzi okien parteru (w miejscach szczególnie narażonych na uszkodzenia mechaniczne) należy zastosować dwie warstwy siatki zbrojącej.
Na wyprawę zewnętrzną przewiduje się zastosowanie mineralnej zaprawy tynkarskiej Drytex Sandpebble o fakturze kamyczkowej i uziarnieniu 1,6 mm. Następnie tynk zostanie pomalowany silikonową farbą elewacyjną Silstar. Na ścianach lokalu użytkowego w kondygnacji piwnicznej oraz we wnęce przy wejściu będzie zastosowany tynk mozaikowy.
Widok budynku w trakcie prac
Fot. TYNKI
Firma Zeliaś, która wykonuje prace dociepleniowe od ponad 30 lat, posiada własną wykwalifikowaną ekipę oraz dysponuje wszystkimi niezbędnymi urządzeniami i sprzętem, który jest potrzebny przy tego typu pracach. Zarząd spółki przywiązuje ogromną wagę do bezpieczeństwa pracowników i dyscypliny pracy. Wielkość firmy pozwala na jednoczesne obsługiwanie około 10 inwestycji, zarówno na ternie Warszawy, jak również Tarnowa i ich okolic.
Mając na uwadze wysokie tempo prac można przewidywać ich szybkie zakończenie, z pewnością przed upływem ustalonego na koniec sierpnia terminu.
Źródło: Tynki, nr 3 (12) 2011
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Mikroorganizmy na powłokach zewnętrznych
Tynki w apartamentach
Pękający tynk
Termomodernizacja budynków na Ursynowie
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia