Tynkowanie na Dereniowej
Przy nowych obiektach budowlanych prace tynkarskie można rozpocząć dopiero po trzech-czterech miesiącach od zakończenia budowy. Ważne jest, aby budynek osiadł. Tynkowanie ścian można rozpocząć dopiero wtedy, gdy zakończono rozprowadzanie przewodów instalacyjnych. Powinna być już zrobiona stolarka okienna i drzwi zewnętrzne.
Hole windowe przygotowane do tynkowania
Fot. TYNKI
Hole windowe po tynkowaniu
Fot. TYNKI
Osiedle zlokalizowane jest przy ul. Dereniowej w rejonie skrzyżowania z ul. Filipiny Płaskowickiej, w bezpośrednim sąsiedztwie tunelu planowanej trasy Mostu Południowego.
Inwestycja stanowi zabudowę uzupełniającą terenu osiedla mieszkaniowego SMB Imielin. Osiedle składa się z 4 budynków mieszkalnych wielorodzinnych z usługami w parterach, dwoma dwukondygnacyjnymi parkingami podziemnymi, dojazdami i placami zabaw dla dzieci.
Celem biura projektowego – S.A.M.I. Architekci Mariusz Lewandowski i Wspólnicy – było stworzenie funkcjonalnego zespołu budynków o współczesnej formie, których geometria wynika z przestudiowania wykresów nasłonecznienia i zacienienia, przesłaniania oraz kształtu działki. Rozdzielone uliczką wewnętrzną grupy budynków tworzyć będą po dwa wewnętrzne dziedzińce z placami zabaw i komunikacją pieszo-jezdną prowadzącą do klatek schodowych. Całość posadowiona jest na dwóch, oddzielnych dwukondygnacyjnych parkingach z wydzielonymi wjazdami i wyjazdami z uliczki wewnętrznej. Kondygnacje podziemne, w każdym zespole budynków A i B wypełniają: parkingi dla samochodów, komórki gospodarcze – lokatorskie, zbiorniki wody przeciwpożarowej, zbiorniki retencyjne wód deszczowych, pomieszczenia techniczne.
Partery przeznaczono głównie na lokale usługowe ze strefami zapleczy. W głębi działki na parterach budynków zaprojektowano również lokale mieszkalne. Kondygnacje od +2 do +13 wypełniają głównie mieszkania. W częściach niedostatecznie doświetlonych przewidziano lokalizację pomieszczeń typu pracownia/ pomieszczenie użytkowe na potrzeby mieszkańców.
Wszystkie kondygnacje mieszkalne i garażowe skomunikowane są między sobą trzonami klatek schodowych z zespołami wind.
Podstawą kształtowania budynków była konieczność wytworzenia pierzei ulic, w formie VII kondygnacyjnych brył, na które nadstawiono jeszcze 2 lub 4 „wycofane” kondygnacje. Jasny kolor tynku (rozbielony jasny krem) z elementami kamienia naturalnego (trawertyn), przy zachowaniu wyważonych proporcji okien, nadają budynkom elegancki i reprezentacyjny charakter. Parterowy cokół, zależnie od funkcji i lokalizacji pomieszczeń przyjmuje różną formę wykończenia. Od strony ul. Dereniowej i Płaskowickiej zaprojektowano go jako podcień niosący kondygnacje wyższe, wsparty na słupach schowanych za szkłem witryn lokali usługowych. Od północy parter wychodzi poza obrys bryły budynku, mieszcząc duże lokale usługowe dostępne z chodnika od strony uliczki wewnętrznej.
Przenikające się bryły ze zróżnicowaniem kolorystycznym i materiałowym stanowią podstawowy podział kompozycji elewacji. Przyjęto następującą zasadę kompozycji:
- Parterowy cokół – od strony ul. Dereniowej i Płaskowickiej – przeszklone witryny lokali usługowych. Fragmenty ścian „pełnych” będą obłożone naturalnym kamieniem jasno-szarym, szlifowanym, lokalnym granitem. Od strony podwórza parterowy cokół obłożony będzie płytami elewacyjnymi, cementowo-włóknistymi typu Euronit, w podziale i kolorze zbliżonym o w/w granitu.
- Kondygnacje nadziemne – od strony ul. Dereniowej i Płaskowickiej głównym elementem decydującym o kompozycji i kolorystyce elewacji jest regularna, prostokątna, jasna krata nałożona na elewację wykończoną szkłem, kamieniem i tynkiem. Zabieg taki podkreśla ciągłość brył budynków do VII kondygnacji i ich uskoki, spaja elewację XIII kondygnacyjnej dominanty i nadaje zespołowi wielkomiejski charakter. Krata w kolorze jasnosrebrnym – RAL 9006, nada wysokim budynkom lekkości, jednocześnie porządkując podziały elewacji z balkonami, oknami i loggiami. Okładziny kamienne w strefie nadokienników wykonane zostaną z jasnobeżowego, „ciepłego” trawertynu, tynki w kolorze jasnokremowym i zbliżonym do koloru trawertynu pokrywać będą ściany. Od strony podwórza elewacje zostaną wykończone w jasnokremowym, dzielonym z rzadka boniami, tynku z elementami kamienia naturalnego – trawertynu w kolorze jasnobeżowym.
Partery – cokół i murki terenowe – w strefach reprezentacyjnych będą wyłożone płytami kamienia naturalnego – granit chiński szlif i lokalnie łupany, w kolorze jasno-szarym, grubości 2 cm, montowany na podkonstrukcji. Od podwórza – płyty elewacyjne cementowo-włókniste typu Euronit/ Ethernit/ Trespa montowane na podkonstrukcji systemowej.
Kondygnacje od +2 do +13 od strony ulic – aluminiowa krata profil 20 × 20 cm w kolorze jasnosrebrnym – RAL 9006. Na wszystkich kondygnacjach położono cienkowarstwowy tynk mineralny, boniowany, kolor jasnokremowy. Lokalnie od strony ulic tynk ozdobny, grysikowy – kolor zbliżony do trawertynu – jasny beż.
Płyty kamienia naturalnego trawertyn Classico, kolor kremowy/ jasny beż, grubości 2 cm na podkonstrukcji Ficher zamontowano jako podokienniki, nadokienniki, glify, fragmenty ścian szczytowych na kondygnacjach +2/+13.
Ściany zewnętrzne ponad cokołami będą pokryte cienkowarstwowymi tynkami mineralnymi, w systemie ocieplania ścian metodą lekką mokrą, malowane systemowymi farbami elewacyjnymi – kolorystyka jasnokremowa, kolor zbliżony do trawertynu.
Tynkowanie elewacji
Fot. TYNKI
Wykończenie ścian wewnętrznych
W zależności od przeznaczenia pomieszczenia były kładzione różne rodzaje tynków. W przedpokojach, pokojach, sypialniach, garderobach i kuchniach położono tynki gipsowe, maszynowe o grubości 1,5 cm. Na styku tynk – okno zamontowano listwy systemowe obwodowe. Narożniki ścian zabezpieczono profilami aluminiowymi do pełnej wysokości. Ściany pomalowano dwukrotnie farbą akrylową w kolorze białym, co stanowiło podkład do ostatecznego malowania przez właścicieli mieszkań. W łazienkach i WC położono tynki cementowo – wapienne o grubości 1 cm, aby można było położyć glazurę.
Ręczne wygładzanie nierówności po tynkowaniu maszynowym w lokalach mieszkalnych
Fot. TYNKI
Ściana po ręcznym wygładzeniu tynków gipsowych
Fot. TYNKI
W holach wejściowych do klatki schodowej na parterach budynków położono tynki gipsowe o grubości 1,5 cm. W większości były malowane natryskowo farbą Beckers w kolorze zharmonizowanym z okładziną ścian i podłóg. Częściowo ściany obłożono płytami granitowymi na parterze lub gresem wielkoformatowym o wymiarach 60 × 60 cm Caesar (portale windowe), na klatkach schodowych położono tapety natryskowe Beckers.
Na klatkach schodowych, w holach windowych i przed mieszkaniami położono maszynowo tynki gipsowe o grubości 1,5 cm i pomalowano natryskowo tapetami Beckers na całej wysokości w kolorze zbliżonym do okładziny ścian i podłóg. Narożniki ścian zabezpieczono profilami aluminiowymi do pełnej wysokości.
W podziemnych parkingach betonowe ściany zatarto na gładko, pomalowano na pastelowy kolor i zamontowano system oznakowań informacyjno-ostrzegawczych. Na ścianach murowanych położono tynk cementowy, zatarty na gładko i pomalowano na pastelowy kolor. Narożniki ścian zabezpieczono profilami aluminiowymi do pełnej wysokości.
Wykończenie sufitów
W przedpokojach, pokojach, sypialniach, garderobach, kuchniach i lokalach usługowych położono maszynowo tynki gipsowe o grubości 1 cm i pomalowano dwukrotnie farbą akrylową białą. Podobnie w łazienkach i w mieszkaniach. W holach wejściowych, na klatkach schodowych (spocznikach piętrowych) i przedsionkach zamontowano tłumiące sufity podwieszane mineralne Coridor Armstrong.
W parkingach podziemnych pod częścią mieszkalną położono tynki cienkowarstwowe mineralne na siatce mocowanej do wełny mineralnej Rockwool o grubości 8 cm w kolorze jasnoszarym. Pozostała część sufitów została ocieplona płytami Heraklith o grubości 8 cm i pomalowana na kolor jasnoszary jak całość garaży. Pomieszczenia techniczne, gospodarcze i komórki lokatorskie otynkowano tynkiem III kategorii o grubości 1 cm i pomalowano dwukrotnie farbą emulsyjną w kolorze białym.
Tynkowanie to jeden z ostatecznych etapów budowy domu, trzeba więc poświęcić mu odpowiednią uwagę. Obecnie najbardziej cenionym sposobem wykańczania wnętrz są tynki maszynowe. Tynki gipsowe są najchętniej wybieraną metodą tynkowania głównie ze względu na szybkie tempo prac. Specjalna maszyna o wysokiej mocy służy do tak zwanej narzutki tynku na ścianę. Ostatnim etapem tynkowania jest gładzenie powierzchni tynkarskiej – przy umiejętnie wykonanym procesie gładź gipsowa nie jest wymagana. Tynki gipsowe stosowane są właściwie we wszystkich typach pomieszczeń, za wyjątkiem tych o wysokim poziomie wilgoci. Tynki gipsowe stanowią doskonały naturalny regulator poziomu wilgotności w pomieszczeniu. Ze względu na swoje właściwości, a także tempo prac są coraz chętniej wybierane, szczególnie w nowym budownictwie mieszkaniowym.
Opracowano na podstawie materiałów SMB Imielin
Źródło: Tynki, nr 3 (8) 2010
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Mikroorganizmy na powłokach zewnętrznych
Tynki w apartamentach
Pękający tynk
Termomodernizacja budynków na Ursynowie
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia