Bezpieczne izolacje termiczne
Odpowiednie ocieplenie budynku pozwala znacznie zredukować koszty jego ogrzewania. Jednak warto pamiętać także o tym, że izolacja termiczna może wpływać na nasze bezpieczeństwo.
Ostatnie zimy dają się we znaki z powodu niskich temperatur oraz dużych wydatków na ogrzewanie. Zwiększone zapotrzebowanie na ciepło to powód nawet kilkuprocentowego wzrostu kosztów energii. Nic więc dziwnego, że temat izolacji cieplnych wciąż jest aktualny. Skupiając się na komforcie związanym z odczuwalną temperaturą w miejscu zamieszkania, często zapominamy, że izolacje cieplne, dzięki którym możemy zaoszczędzić, mogą jednocześnie wpływać na nasze bezpieczeństwo.
Izolacje cieplne wczoraj i dziś
Jeszcze 25 lat temu izolacje cieplne były traktowane jako mało istotny dodatek do konstrukcji budynku czy też ekstrawagancja projektanta. Aktualnie są wyznacznikiem nowoczesnego energooszczędnego budownictwa. Bez nich nie da się ograniczyć zapotrzebowania na ciepło. Z nimi - oszczędza się energię i minimalizuje wydatki. Bogata oferta izolacji termicznych - wynikająca między innymi z ich szerokiego zastosowania w określonych konstrukcjach - stwarza ogromne możliwości wyboru. Jednak jedno jest pewne: żeby więcej zaoszczędzić, trzeba izolować skuteczniej. Nie wystarcza poprawa parametrów cieplnych, niezbędna jest większa grubość, tym samym rośnie ilość izolacji w budynku.
Popularna metoda ETICS
Zewnętrzne systemy izolacji cieplnej (External Thermal Insulation Composite System), w skrócie ETICS, to powszechnie w Polsce znana i stosowana metoda ocieplania ścian budynków, zarówno nowych jak i istniejących. Kilkanaście lat temu standardowe docieplenie stanowiła 2 - 5 centymetrowa warstwa styropianu, pokryta tynkiem mineralnym. Aktualnie, rosnące ceny energii i rachunek ekonomiczny przemawiaja na rzecz stosowania 12 - 15 cm warstw izolacji cieplnych, a wszystko wskazuje na to, że ten wzrostowy trend się utrzyma. Czy wprowadzając na całe powierzchnie ścian dodatkowe ilości palnych izolacji, nie zmieniamy warunków bezpieczeństwa pożarowego?
Zwłaszcza, że obecnie również wiele nowoczesnych tynków, trwałych i estetycznych, dalekich jest od niepalności. Wiadomo, że w sytuacji pojawienia się ognia, obecność palnych materiałów w elemencie budowlanym może wpływać na jego zachowanie, właśnie w zależności od ilości tej palnej zawartości, np. przyczyniając się aktywnie do rozprzestrzeniania ognia po zewnętrznej warstwie elewacji. Potwierdzają to nie tylko przypadki rzeczywistych pożarów i badania w skali naturalnej, ale nawet podstawowa klasyfikacja w zakresie reakcji na ogień wg PN-EN 13501-1, zgodnie z którą wyroby z tego samego materiału, ale o różnej grubości mogą uzyskiwać różne klasy reakcji na ogień. Mimo że brzmi to paradoksalnie, jest jednak dość oczywiste, bo przecież skutki wynikające ze spalenia większej ilości paliwa są zazwyczaj większe niż te wywołane mniejszą jego ilością.
Izolujemy, ale zbyt palnie
W Europie nie ma jednej normy, która opisywałaby badania rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne. Również regulacje i wymagania wobec zakresu zastosowania izolacji cieplnych oraz całych systemów ociepleniowych, z punktu widzenia bezpieczeństwa pożarowego, pozostają w gestii poszczególnych państw. Polska jest jednym z nielicznych państw - jeśli nie jedynym - w którym wraz ze zwiększeniem warstwy izolacyjnej na budynkach, nie wprowadzono żadnych środków zapewniających niepogorszenie warunków bezpieczeństwa pożarowego i to mimo, że jest to jeden z dynamiczniej rozwijających się rynków izolacji cieplnych ostatnich lat - obok takich liderów jak Niemcy.
U naszych sąsiadów, w Niemczech, kraju pochodzenia ETICS, od wielu lat zastosowanie palnej, choć samogasnącej styropianowej izolacji o grubości większej niż 10 cm, pociąga za sobą obowiązek wykonania niepalnego ocieplenia z wełny mineralnej w strefie nad i przyokiennej, jako że to właśnie one są najbardziej narażone na atak ognia. Również dzięki dostępności informacji technicznej, standard wykonania ociepleń sprzyja tam bezpieczeństwu pożarowemu. Ilu polskich inwestorów i wykonawców wie np. o tym, że zbyt mała gramatura siatki z włókna szklanego, zbyt cienka warstwa tynku lub brak pasm kleju wokół płyt styropianowych pogarszają istotnie właściwości ogniowe ocieplenia i w konsekwencji mogą doprowadzić do szybkiego rozprzestrzeniania ognia po całej fasadzie?
W Niemczech bada się ocieplenia na modelach o skali rzeczywistej, żeby sprawdzić jakość detali oferowanych systemów. Dodatkowo, przepisy techniczno-budowlane w zakresie izolacji termicznych nie dopuszczają możliwości stosowania jakichkolwiek palnych materiałów w ścianach zewnętrznych wszystkich budynków wysokich na całej ich wysokości, a także w niższych budynkach specjalnego przeznaczenia, np. szpitalach, szkołach itp.
Polskie przepisy, powstałe w czasach zupełnie innych rozwiązań konstrukcyjno-technologicznych i nie uwzględniają w dostatecznym stopniu faktu upowszechniania palnych materiałów budowlanych. Tymczasem, w przypadku ociepleń można oczekiwać, że tylko ściany ocieplone ETICS z niepalną izolacją i niepalnym tynkiem będą się zachowywać w wypadku pożaru identycznie jak te tradycyjne i w żaden sposób nie przyczynią się do rozprzestrzeniania ognia i szybkiego rozwoju pożaru. Tym samym służą bezpieczeństwu ludzi i ograniczają możliwe straty.
Źródło i zdjęcie: Rockwool
CZYTAJ WIĘCEJ
Termiczna Osłona Podproża eliminuje mostki termiczne poniżej poziomu posadzki
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
Paszporty w Europie
Oferta dla tynkarzy
Ceny robót tynkarskich
Energooszczędność publicznie użyteczna
Ceny tynków akrylowych w ostatnim kwartale 2008 r.
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia