Strona główna | SprzętSystem Rux Super

System Rux Super

Firma Rux jest producentem i dystrybutorem systemu rusztowań fasadowych Rux Super. Znajdują one wszechstronne zastosowanie przy pracach elewacyjnych w budownictwie jedno- i wielorodzinnym.

Rusztowanie fasadowe Rux Super

Fot. Rux


Zaletą systemu Rux Super są bardzo proste, oparte na systemie metrycznym, obliczenia materiałowe. Z niewielu elementów można szybko zbudować rusztowanie o długości pola do 4 m. Możliwe jest również łączenie długości pól, poczynając od 1 m, a także budowa rusztowań na wysokość do 100 m. Montaż odbywa się prawie bez użycia narzędzi – po wypoziomowaniu najniższej kondygnacji rusztowania, resztę konstrukcji ustawia się automatycznie pod kątem prostym.

Dzięki konsekwentnemu wyeliminowaniu połączeń śrubowych w najważniejszych elementach systemu skróceniu uległ czas montażu i demontażu, a jednocześnie zwiększyło się bezpieczeństwo. Ustalone na stałe punkty połączeń wymuszają stabilność, która jest dużym atutem rusztowań Rux. Zaletą opisywanego systemu jest także mały ciężar własny. Ponadto wszystkie elementy stalowe są cynkowane ogniowo, drewniane elementy są impregnowane. Rusztowania spełniają wymogi najnowszych norm UE (EN12810 i EN12811).


Sposób łączenia elementów w węźle
Fot. Rux


Rux oferuje dwa rodzaje rusztowań fasadowych, które różnią się sposobem zawieszania poręczy:
  • na bolcach odchylnych,
  • na przetyczkę (rusztowanie Rux Super zaczepowe).
Ramy pionowe oferowane są w dwóch szerokościach:
  • 65 cm – do montażu dwóch podestów,
  • 100 cm – do montażu trzech podestów.
Zintegrowany na dole ramy T-profil obejmuje podesty, zapewniając ich bezpieczne unieruchomienie i zabezpieczenie przed podniesieniem, nie stwarzając przy tym przeszkody grożącej potknięciem.

W ofercie firmy Rux dostępne są ponadto nietypowe ramy, takie jak:
  • pionowe wyrównawcze o szerokości 65 i 100 cm i wysokości 0,5 i 1 m,
  • pionowe na jeden podest,
  • do schodów,
  • pionowe do obudowania dachów i występów,
  • przejściowe (tunelowe) o szerokości 1,35 lub 1,65 m.

Rux Super. Widoczne aluminiowe podesty i podest przejściowy z drabinką
Fot. Rux


Podesty drewniane, zakończone z obu stron nitowanymi okuciami, składają się z trzech części, łączonych na wielowpusty i klej. Podesty drewniane profilowane składają się z pięciu sklejonych za pomocą wielowpustów pojedynczych lameli, które po środku wzmocnione są stalowym ceownikiem, i podobnie jak podesty drewniane zakończone są okuciami. Profilowanie zwiększa wytrzymałość, ogranicza ugięcie i zapewnia możliwie najwyższe bezpieczeństwo. Podesty aluminiowe są wykonane w całości z najwyższej jakości aluminium i z obu stron posiadają powierzchnię antypoślizgową. Podest stalowy jest optymalny do układania na stosach, dzięki specjalnie dobranej formie przekroju. Perforacja na podestach umożliwia łatwy odpływ wody oraz stanowi powierzchnię antypoślizgową.


Podesty drewniane zakończone okuciami
Fot. Rux


Pomosty przejściowe oferowane są w trzech wariantach:
  • aluminiowe – rama, górna płyta z włazem, a drabina aluminiowa jest zintegrowana z całością pomostu. Dostępne długości pomostów aluminiowych to 2,5 i 3,0 m;
  • aluminiowo-sklejkowe z drabiną – rama jest tu aluminiowa, natomiast górną płytę i właz wykonano z wodoodpornej sklejki z nadrukiem sitodrukowym, co daje powierzchnię antypoślizgową. Drabina aluminiowa jest tu również zintegrowana z całością pomostu. Te pomosty oferowane są także w długościach 2,5 i 3,0 m;
  • stalowo-sklejkowe – rama stalowa, górna płyta oraz właz wykonane są z wodoodpornej sklejki, drabina nie jest zintegrowana z pomostem. Pomost ten produkowany jest w długości 2,5 m.
Zamiast pomostów przejściowych można zastosować schody, które dają większą swobodę poruszania się między kondygnacjami rusztowania oraz łatwiejszy transport materiałów na poszczególne kondygnacje.

Szeroka gama konsoli umożliwia szybkie i łatwe poszerzanie od strony zewnętrznej oraz wewnętrznej. Konsole dostępne są na jeden, dwa lub trzy podesty, co pozwala na wszechstronne ich zastosowanie na placu budowy.

W ofercie znajduje się również cała gama dodatkowych akcesoriów do systemu Rux Super, takich jak: konsola do prac dekarskich, trawersa pośrednia, szyna podestowa, dźwigary kratowe czy osłona szczelinowa.

Źródło: Tynki, nr 3 (4) 2009
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?

Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej