Strona główna | AktualnościBudownictwo energooszczędne z firmą Termo Organika

Budownictwo energooszczędne z firmą Termo Organika

Termo Organika od lat promuje budownictwo energooszczędne, prowadząc kampanie promocyjne i dostarczając styropian dla wzorcowych budynków.
Popularność budownictwa energooszczędnego rośnie. Spowodowane jest to m.in. coraz atrakcyjniejszymi projektami budynków energooszczędnych i oszczędnościami na kosztach energii. Coraz więcej Polaków decyduje się na budowę domów, które oszczędzają energię i pozwalają zaoszczędzić znaczące kwoty na ogrzewaniu. Tendencje te widać również w budownictwie użyteczności publicznej. Stosowane są coraz nowocześniejsze technologie budowlane: energooszczędne okna, systemy wentylacji, ale przede wszystkim rośnie grubość warstwy izolacji termicznej.

Energooszczędna moda i nowe przepisy

Budynki w Unii Europejskiej odpowiadają aż za 40% ogólnego zużycia energii. Na szczęście coraz więcej świadomych inwestorów zaczyna kalkulować koszty eksploatacji już na etapie wybierania projektu. Zarówno osoby prywatne jak i instytucje publiczne zaczynają szukać złotego środka: niedrogiego, estetycznego i funkcjonalnego budynku, który będzie tani w czasie wieloletniej eksploatacji.

Warto wiedzieć, że w 2010 r. przyjęto dyrektywę, która od 2018 r. zobowiązuje wszystkie państwa UE do stawiania budynków publicznych o "prawie zerowym" zapotrzebowaniu na pierwotne ciepło czyli ok. 50 w/mkw. Budowanie obiektów publicznych wg. obowiązujących, lecz jeszcze tylko 5 lat, norm, wydaje się więc mało racjonalne. Ładne, nowe budynki bez energooszczędnych technologii stają się już na starcie przestarzałe. Będą wymagały termomodernizacji już za 4-5 lat, a jej efekty nigdy nie będą tak korzystne finansowo, jak budowanie od razu wg norm, które będą już niedługo obowiązkowe.

"Od niemal dekady zachęcamy inwestorów w Polsce do energooszczędnego budownictwa. Inicjowaliśmy bądź angażowaliśmy się w różnego rodzaju akcje społeczne, których głównym celem było promowanie oszczędności energii potrzebnej do ogrzania budynków" - mówi Krzysztof Krzemień z Termo Organiki. "Nasze styropiany ocieplają modelowe budynki budownictwa energooszczędnego w Polsce. Niektóre z działań Termo Organiki stają się swoistym drogowskazem dla inwestorów szukających efektywnych rozwiązań" - dodaje.

Energooszczędna Termo Organika

Termo Organika już w 2004 r. dostarczyła swój srebrnoszary styropian Platinum Plus do ocieplenia siedziby budynku Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego w Gdańsku. Ten sam zaawansowany izolator znalazł zastosowanie przy ociepleniu pierwszego w Polsce certyfikowanego domu pasywnego. Projekt domu wykonało biuro projektów "Lipińscy Dom". Był to wówczas jedyny w Europie Środkowo-Wschodniej budynek pasywny z certyfikatami Passiv Haus z Darmstad.

Styropian Termo Organiki ocieplił również pierwszy na świecie energooszczędny kościół wybudowany w standardzie budownictwa pasywnego (2011 r.). Energooszczędna świątynia błogosławionego Jana Pawła II znajduje się w Nowym Targu ma powierzchnię 1740 m2 i mieści około 500 wiernych. Styropian Platinum Plus został wykorzystany do izolacji termicznej pierwszej w Polsce sportowej hali pasywnej w Słomnikach (2010 r.), uniwersyteckiej hali sportowej na terenie Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie oraz pierwszej w Polsce pasywnej szkoły podstawowej
w Budzowie w woj. dolnośląskim (2012 r.).

Innowacyjne akcje

Termo Organika wspólnie z Narodową Agencją Poszanowania Energii, Polskim Instytutem Budownictwa Pasywnego oraz pracownią "Architektura pasywna" promuje energooszczędność. Obecnie trwa ogólnopolska kampania społeczna "Innowacyjna Polska 2010-2020. Wysokoenergooszczędne budynki pasywne w polskich gminach i miastach".

Kampania ma na celu popularyzację energooszczędnych rozwiązań architektonicznych w budynkach użyteczności publicznej oraz zachęcenie decydentów do ich budowy. Akcja obejmuje 379 powiatów i 2749 gmin. Inicjatorzy akcji dotychczas m.in. przedstawili innowacyjne projekty energooszczędnych hal sportowych oraz przedszkoli, które łatwo mogą wzbogacić infrastrukturę edukacyjno-sportowo-rekreacyjną w gminach i powiatach. I etap kampanii skierowany był do władz samorządowych, liderów regionalnych i lokalnych struktur partyjnych na terenie kraju, bez względu na opcję polityczną.

W roku 2008 r. firma przeprowadziła ogólnopolski konkurs "Termo Organika Gaudi projekt", którego jednym z priorytetowych celów była promocja termomodernizacji i energooszczędnych rozwiązań w budownictwie. Uczestnicy mieli za zadanie zaprojektować oryginalną elewację, która spełni rolę niepowtarzalnej fasady i jednocześnie termoizolacji. Prace oceniało jury składające się z autorytetów świata sztuki, architektury i budownictwa.

W 2007 r. Termo Organika, BASF i Fortis Bank zorganizowały ogólnopolską akcję "Ciepły dom dla Ciebie" promującą energooszczędność w budownictwie jednorodzinnym. W ramach kampanii inwestorzy m.in. mogli otrzymać na promocyjnych warunkach projekt energooszczędnego "Ciepłego Domu" wykonanego przez wrocławskie biuro projektowe "Lipińscy Domy".


Co to jest budownictwo pasywne?

Szkoła pasywna, przedszkole, kościół czy hala sportowa, tak samo jak każdy inny budynek pasywny, to bardzo dobrze izolowany gmach z odpowiednim systemem wentylacyjnym. W starym budownictwie do ogrzania 1 m2 zużywa się w skali roku 15-35 m3 gazu. W przypadku zastosowania nowoczesnej energooszczędnej technologii wystarcza 1,5 m3 na rok. Przy stumetrowym mieszkaniu daje to w skali roku oszczędność 3350 m3 gazu. Proporcje przy użyciu oleju opałowego są podobne. Im większa powierzchnia użytkowa budynku tym większe oszczędności, w przypadku hali sportowej sięgają one kilkudziesięciu tysięcy złotych w skali roku.

Skąd te oszczędności?

"Każdy budynek pasywny musi posiadać grubą i szczelną kilkudziesięciocentymetrową warstwę dobrej jakości izolacji cieplnej" - wyjaśnia Krzysztof Krzemień z Termo Organiki, i dodaje: "Po drugie musi mieć system wentylacji, który pozwala na wymianę zużytego powietrza z wnętrza, niemal bez utraty ciepła. Jest to możliwe dzięki specjalnej instalacji wentylacyjnej, której centralny element stanowi wymiennik ciepła. Po trzecie okna w niskoenergetycznych budynkach są wykonane w najnowszej technologii, która pozwala przenikać promieniom słonecznym do wnętrza domu i bardzo skutecznie ogranicza straty ciepła na zewnątrz. Istotne jest również usytuowanie budynku tak, by jak najbardziej wykorzystywać jego nasłonecznienie.

Budownictwo pasywne: oszczędność publicznych pieniędzy

Zużywamy ponad 2 razy więcej energii na jednostkę powierzchni mieszkaniowej, niż kraje Europy Zachodniej o podobnym klimacie. To znaczy, że wielokrotnie przepłacamy za ogrzewanie budynku. Inwestorzy często dość pobieżnie traktują kwestię przyszłych kosztów eksploatacyjnych. Komfort, trwałość, dostępność, niskie koszty utrzymania, oraz niepowtarzalne walory estetyczne są elementami możliwymi do uzyskania przy nieznacznych dodatkowych nakładach finansowych, dzięki zastosowaniu technologii budownictwa pasywnego.

Źródło i grafika: Termo Organika

CZYTAJ WIĘCEJ

Dom ekologiczny znaczy ekonomiczny
Firma Termo Organika wyróżniona w programie "Konsumencki Lider Jakości 2013"
Architektura budynku a jego energooszczędność: na co zwracać uwagę?
Jak budować, żeby zarabiać - ściany z silikatów a domy energooszczędne
Inwestuj w rozwiązania energooszczędne i obniż rachunki za dom nawet o 40%
Domy energooszczędne oczami ekspertów - projekty domów LIPIŃSCY DOMY
Zakończył się konkurs "Zbuduj z nami swój komfortowy dom"
Od stycznia 2014 r. nowe budynki będą bardziej energooszczędne
Jak dobrze przygotować się do wiosennego remontu?
Oryginalny i legalny styropian w kropki tylko od Termo Organiki
Nowy ambasador marki zareklamuje styropiany firmy Termo Organika
Termo Organika wspiera projekt "Polska Stratosfera"
Idzie wiosna, warto zaplanować ocieplenie ścian budynku
Organizacja ocieplenia domu łatwa i przyjemna jak nigdy dotąd
System ociepleń firmy Termo Organika testowany w stratosferze
Certyfikat Złoty Płatnik 2014 dla firmy Termo Organika



DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?

Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej