Strona główna | AktualnościOd stycznia 2014 r. nowe budynki będą bardziej energooszczędne

Od stycznia 2014 r. nowe budynki będą bardziej energooszczędne

Począwszy od 1 stycznia 2014 r. każdy, kto przymierza się do prac budowlanych, będzie musiał spełnić nowe Warunki Techniczne. Dzięki zmianom w prawie nowe budynki będą bardziej energooszczędne.

Wchodzące w życie rozporządzenie dotyczyć będzie wszystkich nowobudowanych obiektów, dla których inwestor będzie się ubiegał o pozwolenia na budowę. Co to oznacza w praktyce? Aby uzyskać pozytywną weryfikację Nadzoru Budowlanego, nasz projekt będzie musiał przewidywać grubsze ocieplenia oraz okna i drzwi o lepszych parametrach izolacyjnych, jak również spełnić wymagania w zakresie wartości maksymalnej wskaźnika energii pierwotnej (Ep). W przełożeniu na fizyczne zmiany w projektach, wymagana grubość izolacji naszych budynków wzrastać będzie średnio o około 2 cm w roku 2014, 4 cm w 2017 i 5 cm w 2021.  Podobnie sprawa wygląda w przypadku dachów (ok. 15 cm – dziś, 18 cm w 2014, 20 cm w 2017, po 25 cm w 2021) i podłóg (6 cm dziś i 10 w pozostałych latach).

Budowanie wedle nowych wytycznych można rozpatrywać w kategoriach sprawdzonej inwestycji. Jak każda, wymagać będzie pewnego wkładu na początku. Grubsza izolacja szybko jednak pozwoli nam na zmniejszenie kosztów eksploatacji budynku, zwłaszcza w sezonie grzewczym. Oto suche liczby: "Zestawiając obecne i przewidywane na 2021 r. minimalne grubości ociepleń, ogrzanie średniej wielkości domku jednorodzinnego  pozwoli nam zaoszczędzić 1000 zł rocznie. Uwzględniając jednak rosnące tempo zmian cen energii na światowych rynkach, oszczędności mogą okazać się jeszcze większe" - doradza Piotr Pawlak z ROCKWOOL Polska.

Dla wszystkich osób planujących budowę nowego domu z pewnością sporym ułatwieniem będzie stopniowy charakter wprowadzania nowych Warunków Technicznych. Zmodyfikowane przepisy będą wprowadzane fazowo:  kolejne wymagania obowiązywać więc będą od 2014, 2017 i 2021 r. Wydaje się jednak, że planując w najbliższej przyszłości budowę domu, warto pomyśleć nad przyszłymi wymogami już wcześniej. To się najzwyczajniej opłaci.

Źródło i zdjęcie: Rockwool

CZYTAJ WIĘCEJ

Energooszczędność publicznie użyteczna
Porozumienie w sprawie energooszczędnego budownictwa
Energooszczędny budynek
Izolacja termiczna w domu energooszczędnym
Inwestycja w energooszczędność
Budownictwo energooszczędne z firmą Termo Organika
Budownictwo energooszczędne - moda czy konieczność?
Energooszczęność w budownictwie - co na to Polacy?
Budowa domów energooszczędnych z dotacją
Kredyty z dotacją na budowę domów energooszczędnych
Frontrock Max E - fasada domu energooszczędnego
Rozwiązania dla budownictwa energooszczędnego i pasywnego w ofercie Skała Tychy
Architektura budynku a jego energooszczędność: na co zwracać uwagę?
Jak budować, żeby zarabiać - ściany z silikatów a domy energooszczędne
Inwestuj w rozwiązania energooszczędne i obniż rachunki za dom nawet o 40%
Domy energooszczędne oczami ekspertów - projekty domów LIPIŃSCY DOMY
Nowe Warunki Techniczne - przymus czy przywilej? Wyjaśnia firma Rockwool
Perlit w budownictwie



DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?

Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej