Strona główna | AktualnościCo dają farby i tynki do termoizolacji?

Co dają farby i tynki do termoizolacji?

Skoki temperatur, śnieg, deszcz, promienie UV... Skuteczna termoizolacja chroni ściany domu przed szkodliwymi czynnikami, które oddziałują na ich powierzchnię nie tylko zimą. Dlatego w systemach ociepleń ważna jest funkcjonalność wszystkich części składowych.

Nie tylko styropian


Ocieplenie elewacji to przede wszystkim odpowiedni materiał o właściwościach termoizolacyjnych. Aby rozwiązania oparte na styropianie lub wełnie mineralnej dawały oczekiwane, trwałe efekty, niezbędny jest jeszcze poprawny ich montaż zrealizowany przy użyciu konkretnych produktów. Mocowanie płyt styropianowych wymaga więc zastosowania kleju o wysokiej przyczepności właśnie do tego materiału. Wykonywanie warstwy zbrojnej obarczone jest zaleceniami dotyczącymi przygotowania pokrywanej siatką powierzchni, czasu jej nakładania czy panujących wokół warunków atmosferycznych. Bardzo ważny jest też rodzaj farb i tynków, użytych do stworzenia na elewacji finalnej powłoki. To one stanowią zewnętrzną warstwę budynku narażoną na bezpośredni kontakt ze wszystkimi niekorzystnymi czynnikami.

Więcej niż estetyka

Wykończenie domowej elewacji służy w dużym stopniu nadaniu jej atrakcyjnego wyglądu. Estetyczne ściany zewnętrzne są wizytówką budynku, a szerokie możliwości doboru barw czy faktur dla pokrywających je rozwiązań, sprzyjają powstawaniu bardzo indywidualnych aranżacji. Jednak zawsze należy pamiętać, że do zadań farb czy tynków dekoracyjnych należy także zabezpieczanie malowanych powierzchni m.in. przed działaniem szkodliwych warunków atmosferycznych. Trzeba więc je dobierać z uwzględnieniem zagrożeń, jakie występują lub mogą wystąpić w najbliższym otoczeniu. "Powłoki malarskie mają spory wpływ na właściwości systemów ociepleniowych" - podkreśla Marek Zając z firmy Bolix, producenta chemii budowlanej. "Wykorzystując ich walory możemy obecnie tworzyć całościowe rozwiązania, które są precyzyjnie dostosowywane do preferencji inwestora, lokalizacji i charakteru użytkowania budynku czy operacji czynników zewnętrznych".

Na słońce i na deszcz

W każdym przypadku nadrzędnym celem zastosowania środka malującego jest zapewnienie elewacji trwałej i estetycznej ochrony. Odporność tynku i farby jest więc uniwersalnym wyznacznikiem ich jakości. Ale w niektórych miejscach i sytuacjach wskazane bywa sięgnięcie po systemy, w których położono nacisk na określone cechy zewnętrznych powłok kryjących. Przykładowo budynki znajdujące się w pobliżu dużych skupisk leśnych czy zbiorników wodnych są narażone na agresję mikrobiologiczną. Zabezpieczenie dla nich stanowią preparaty zawierające szkło wodne, które podwyższa odczyn pH. Z kolei dla zniwelowania negatywnych skutków (jak pęknięcia na powierzchni ściany), występujących w niektórych rejonach, dużych skoków temperatur i innych ekstremalnych zjawisk atmosferycznych stosuje się systemy oparte na tynkach silikonowych. Oczywiście produkty przeznaczone do malowania elewacji zawsze powinny charakteryzować się jak najlepszymi parametrami w zakresie takich cech, jak: hydrofobowość, wydajność czy trwałość kolorów. Warto przy tym wykorzystywać wszystkie ich walory świadomie, uzyskując w ten sposób optymalny efekt dekoracyjny, ale i niezbędną funkcjonalność.

Źródło i zdjęcie: Bolix

CZYTAJ WIĘCEJ

Termoizolacyjny tynk Thermo-Max
Termoizolacyjny tynk Umka
Rodzaje termoizolacji budynków
Termoizolacja budynku a założenia budownictwa pasywnego
Oszczędzaj dzięki odpowiedniej termoizolacji
Dlaczego warto wykonać termoizolację budynku?
Koszty ogrzewania a termoizolacja budynku
Termoizolacja krok po kroku
Rockwool Fasrock LL - niepalna termoizolacja zewnętrzna
Poprawa termoizolacji budynków - systemy ociepleń z kolorantami Ultra Cool
Wybieramy materiał termoizolacyjny



DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?

Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej