Strona główna | AktualnościCzym jest hydrofilowość materiałów budowlanych? Czym jest tynk hydrofilowy?

Czym jest hydrofilowość materiałów budowlanych? Czym jest tynk hydrofilowy?

Hydrofilowość materiałów budowlanych - z greckiego hydros = woda; philia = umiłowanie, oznacza materiały, które pozwalają się zwilżyć przez wodę (w odróżnieniu od materiałów hydrofobowych).

Kropla wody ma spłaszczony kształt, przez co zwiększa powierzchnię parowania. Ma to ogromne znaczenie przy takich produktach jak np. elewacje, gdzie obecność wody stanowi zagrożenie. Woda szybko odparowuje, dzięki czemu możemy cieszyć się czystą fasadą bez porastania algami czy glonami.

W tej technologii produkowany jest tynk weber.pas topdry AquaBalance. Związany tynk ma strukturę złożoną z mikrokanalików, co sprawia, że otynkowana powierzchnia ma właściwości hydrofilowe. W momencie kontaktu z powierzchnią tynku kropla wody ma wyraźnie spłaszczony kształt, przez co większą powierzchnię parowania. W krótkim czasie system mikrokanalików rozprowadza wodę na powierzchni powodując błyskawiczne odparowanie.

Źródło: Saint-Gobain Weber
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
TEMAT MIESIĄCA
Polska ociepla styropianem

Jak podaje Europejskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu, Polska jest obecnie największym producentem styropianu, z czego aż 80% to płyty do termoizolacji budynków. Coraz większą popularność zdobywa ich grafitowa odmiana, która według ekspertów ma szansę zupełnie zdominować polski rynek. Czytaj więcej