Strona główna | AktualnościDobór odpowiedniego wykonawcy gwarancją trwałego ocieplenia domu

Dobór odpowiedniego wykonawcy gwarancją trwałego ocieplenia domu

O profesjonalizmie ekip budowlanych świadczą m.in. kwalifikacje oraz znajomość nowych technologii i produktów, doświadczenie i referencje, sposób przygotowania i prowadzenia prac. Jak zatem wybrać dobrych wykonawców? Radzi marka Dryvit...

Kwalifikacje na wagę złota

System ociepleniowy, nawet najwyższej jakości, nie spełni swojej roli, jeśli będzie wykonany nieumiejętnie, niezgodnie z instrukcjami producenta. Co więcej, nieprawidłowa aplikacja ocieplenia może sprawić, że system nie będzie prawidłowo funkcjonował, a na elewacji mogą pojawić się wady i uszkodzenia. W konsekwencji inwestor będzie narażony na nieprzewidziane dodatkowe koszty napraw i remontów.

Dlatego wykonanie ocieplenia warto zlecić sprawdzonym fachowcom. Liczący się producenci systemów ociepleń udostępniają stale aktualizowane listy przeszkolonych i godnych zaufania wykonawców. Można je otrzymać przy zakupie materiałów elewacyjnych. Dryvit Systems przez cały rok szkoli ekipy budowlane z aplikacji i technologii systemów tynkarskich, zarówno w firmowym centrum szkoleniowym, jak i na placu budowy. Firma pomaga również w opracowaniu trudnych detali elewacyjnych lub skomplikowanych rozwiązań ociepleniowych, a ponadto uczy nowych technik i technologii ociepleń.

Po ukończeniu szkolenia w centrum aplikacji Dryvit Systems każdy pracownik firmy wykonawczej dostaje imienny certyfikat. Należy domagać się od wykonawcy okazania takiego dokumentu, jak również pisemnych referencji od dotychczasowych klientów. Z tymi ostatnimi warto również porozmawiać.

Przed wyborem wykonawcy dobrze jest zobaczyć go przy pracy, np. na budowie, którą właśnie realizuje. Profesjonalnego wykonawcę łatwo rozpoznać już na placu budowy np. po sposobie przygotowania i przechowywania materiałów, dbałości o narzędzia, zabezpieczeniu okien i parapetów przed uszkodzeniem podczas robót elewacyjnych. Ponadto w dobrym zespole każdy wie, co ma robić, więc prace postępują sprawnie i szybko.

Gorsi wykonawcy nie dbają o porządek na budowie i zużywają zbyt wiele materiału, co widać gołym okiem po liczbie odpadów, które zostawiają podczas robót i po ich zakończeniu. Nie potrafią też zorganizować właściwie pracy i podzielić obowiązków - stąd przestoje i opóźnienia! Dobrze jest również zobaczyć jeden z ukończonych budynków referencyjnych i osobiście sprawdzić, jak prezentuje się jego elewacja.

Ociepleniowe abecadło

Bezspoinowy system ocieplenia (BSO) to jedna z najprostszych i najbardziej rozpowszechnionych technologii budowlanych. Szczegółowe instrukcje instalacji są łatwo dostępne, jednak niektórzy wykonawcy popełniają kardynalne błędy. Powodują je zarówno niewiedza i brak doświadczenia wykonawcy, jak i presja inwestora, któremu zależy na dotrzymaniu terminów, nawet ze szkodą dla jakości ocieplenia. Przestaje się wtedy zwracać uwagę na warunki pogodowe, zalecane przez producenta. Nie dotrzymuje się także wymogów technologicznych, takich jak właściwe przygotowanie materiału i podłoża, odpowiednio długi czas wysychania i dojrzewania poszczególnych warstw systemu ocieplenia czy ochrona świeżo nałożonych powłok przed niekorzystnym wpływem środowiska.

Sprawdzone produkty ociepleniowe

Na polskich budowach nierzadko instaluje się niepełny system, do tego złożony z przypadkowych komponentów, zakupionych wyłącznie ze względu na ich niską cenę. Dbający o swą renomę profesjonalista nigdy nie zdecyduje się na montowanie wyrobu o nieznanych parametrach, bo rezultat jego pracy może być opłakany. Właściwie dobrane produkty zapewniają bezpieczeństwo użytkowania, a także bezpieczeństwo pożarowe, mają odpowiednie parametry wytrzymałościowe oraz termoizolacyjne. Aby uzyskać oczekiwany efekt, prace należy powierzyć sprawdzonym, wyszkolonym i doświadczonym fachowcom, którzy wykonają elewację zgodnie z instrukcją producenta.

Źródło i zdjęcie: Dryvit Systems
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
TEMAT MIESIĄCA
Wiosenne porządki: ocieplanie fasad otynkowanych

Coś się kończy, coś się zaczyna. Schyłek okresu grzewczego jak zwykle zbiega się w czasie z budzącą się do życia wiosną oraz początkiem sezonu budowlanego. To kwitnący czas dla wykonawców, których kalendarze pęcznieją od kolejnych zleceń na izolację lub termomodernizację domu. A że inwestorzy w dalszym ciągu chętnie stawiają na klasyczne fasady otynkowane, warto przypomnieć sobie zasady poprawnego ocieplania ścian metodą lekką mokrą, znaną też jako ETICS. Czytaj więcej