Strona główna | AktualnościDom optymalny - efektywny energetycznie i ekonomicznie

Dom optymalny - efektywny energetycznie i ekonomicznie

Efektywny i efektowny projekt domu jednorodzinnego może z jednej strony zapewniać wysoki komfort życia mieszkańców, a z drugiej - stanowić okazję na wieloletnią, przyjazną dla środowiska oraz domowego portfela eksploatację. Gdzie kryje się klucz do tego "optymalnego domu"?

Budując dom efektywny ekonomicznie i energetycznie, inwestor staje przed dwoma głównymi wyzwaniami: musi podjąć takie decyzje i wybrać takie rozwiązania, które w dłuższej perspektywie obniżą koszty eksploatacyjne i zrekompensują początkowe koszty budowy oraz inwestycja ta musi być na tyle opłacalna, by zwrócić się w stosunkowo krótkim czasie. Oczywiście nikt nie lubi przepłacać. Niestety, tej słusznej idei zazwyczaj towarzyszą nieskuteczne sposoby realizacji. Poprzez hasło "oszczędności" wciąż rozumiemy wybór tańszych rozwiązań i materiałów budowlanych, które gwarantują jedynie krótkotrwałe korzyści. A nowy dom to przecież miejsce do zamieszkania na długie lata.

Prawdziwych oszczędności należy szukać na etapie projektu - tam, gdzie później nie będzie już możliwości poprawy lub gdzie będzie ona bardzo trudna lub droga. Zgodnie ze sprawdzoną koncepcją Trias Energetica powstawanie projektu domu energooszczędnego musi odbywać się w ścisłej kolejności: najpierw minimalizacja zapotrzebowania na energię i ciepło, a dopiero potem optymalne wykorzystanie źródeł odnawialnych i efektywne wykorzystanie paliw kopalnych. Przykładowo - by niskie zapotrzebowanie na energię i ciepło przynosiła faktyczne korzyści, już na etapie projektu warto zadbać o jego możliwie najlepszą izolacyjność przegród. To przez ściany i dach tracimy najwięcej ciepła. Dla domów jednorodzinnych to nawet 60% strat. Drugim obszarem jest wentylacja, przez która również tracimy duże ilości ciepła. Jednym z rozwiązań ograniczających straty jest wentylacja mechaniczna. Musi ona zostać wykonana w całości w jednym etapie, ponieważ projekty domów w nią wyposażone zazwyczaj nie przewidują wentylacji przewodami grawitacyjnymi. Jeśli chodzi o system grzewczy, to niezależnie od wyboru paliwa można się wcześniej zdecydować na instalację przyłączy i rur do kolektorów słonecznych, by część ciepła pozyskiwać później ze źródeł odnawialnych.


Schematy energii

"Od lat radzimy inwestorom indywidualnym sprawdzoną metodę - dostosowanie swego domu do tzw. standardu ROCKWOOL. Podpowiadamy takie grubości ocieplenia, które pomagają obniżyć zużycie energii i jednocześnie "zwracają się" w przeciągu kilku lat. Dzięki specjalnym kalkulatorom, takim jak OptiHouse, inwestorzy sami mogą konkretnie sprawdzić, ile zaoszczędzą w swoim przyszłym domu. Nie sztuką jest przepłacić za zaawansowane instalacje grzewcze. Sztuką jest zainwestować tam, gdzie się to faktycznie opłaci - a więc sprawić, żeby ta instalacja nie musiała produkować zbyt wiele ciepła" - tłumaczy Piotr Pawlak, ekspert ROCKWOOL Polska.

Propagowanie idei domu efektywnego energetycznie i ekonomicznie to również cel działań w ramach kampanii Szóste paliwo i odbywającego się w ramach niej konkursu dla studentów architektury i budownictwa. Aspekty energetyczne i ekonomiczne w domu jednorodzinnym, a także estetyka i funkcjonalność są kryterium w konkursie Multi EKO Dom. "Izolacja o grubości 25 cm dla ścian zewnętrznych, 15 cm dla podłóg i 35 cm dla dachu, czy wentylacja z rekuperatorem - to tylko niektóre z rozwiązań zaproponowanych w projekcie Joanny Gil, Anny Grudzińskiej i Agaty Potaczek - zwycięzców pierwszej edycji konkursu. Laureatkom udało się połączyć ekonomicznie uzasadnione rozwiązania z najwyższym poziomem energooszczędności, przy jednoczesnym zachowaniu funkcjonalności pomieszczeń. Takie domy są przyszłością - opłacalne w budowie i tanie w eksploatacji" - dodaje Piotr Pawlak.

Współczesne budownictwo każe traktować każdą nową inwestycję jak szansę. Dzięki wzrostowi świadomości i wiedzy na temat efektywności energetycznej, Polacy mogą bowiem zyskać coś więcej, niż komfort mieszkania w nowoczesnych domach. Podczas gdy architekt tworzy układ odpowiadający oczekiwaniom i potrzebom inwestora, ten ostatni może we własnym zakresie przekonać się, jakie wymierne korzyści przyniesie mu budowa domu optymalnego. To układ, który opłaca się wszystkim.

Źródło: Rockwool
Grafiki: www.sxc.hu, Rockwool

CZYTAJ WIĘCEJ

Najbardziej efektywne energetycznie gminy
Efektywność energetyczna a praktyka
Efektywne systemy ETICS
Efektywność energetyczna
Efektywność energetyczna: niemiecka metoda na kryzys
Poprawa efektywności energetycznej budynków przez zastosowanie właściwego systemu ociepleń
Wymogi dotyczące efektywności energetycznej budynków - nowe prawo od stycznia 2014 r.
Renowacje budynków a ich efektywność energetyczna
Wpływ unijnych dyrektyw dotyczących budynków energetycznych na polską branżę budowlaną



DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?

Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej