Strona główna | AktualnościWymogi dotyczące efektywności energetycznej budynków - nowe prawo od stycznia 2014 r.

Wymogi dotyczące efektywności energetycznej budynków - nowe prawo od stycznia 2014 r.

Projektowanie wymarzonego domu to nie lada wyzwanie, ponieważ skutki ewentualnych niewłaściwych wyborów i decyzji bywają długotrwałe i kosztowne. Budować należy mądrze i z rozwagą, szukając innowacyjnych, ale sprawdzonych i oszczędnych rozwiązań od fundamentów aż po dach. Naprzeciw kupującym, inwestorom i deweloperom wychodzi nowe prawo, które zmienia wymogi dotyczące efektywności energetycznej budynków: pierwsze zmiany wejdą w życie od stycznia 2014 r. Co to oznacza dla nas, budujących? W przyszłości za ogrzewanie domu będziemy płacić mniej.

Polskie budownictwo przechodzi metamorfozę. Stawianie na poprawę efektywności energetycznej, szukanie mądrych oszczędności w kosztach eksploatacji, poprawa ochrony środowiska: nowe tendencje przełożyły się na nowelizację w wytycznych, jakie muszą spełniać budowane domy. Co się zmieni?


Poprawia się izolacyjność zmian. Będziemy grubiej izolować oraz stosować okna i drzwi o lepszych parametrach energetycznych, a jeśli kupimy mieszkanie od dewelopera, to dostaniemy gwarancję, że zadbał on o standardy techniczne zgodne z rozporządzeniem.  Ale to nie wszystko. Dodatkowo trzeba będzie spełnić warunek maksymalnej dopuszczalnej wartości wskaźnika zapotrzebowania na energię pierwotną. I choć brzmi to tajemniczo, chodzi tu o obliczenie, ile energii pochodzącej z nieodnawialnych surowców energetycznych, takich jak węgiel, gaz czy ropa, trzeba zużyć na potrzeby naszego domu. Takie pomiary zostawmy w rękach fachowców. Dowiemy się dzięki nim, w jakim stopniu dom jest przyjazny dla środowiska.

Zobacz krótki komentarz (wywiad na YouTube) z Piotrem Pawlakiem na temat nowych Warunków Technicznych i zmian, jakie wprowadzają - http://youtu.be/uy8QngNCEwo.

Efektywne budownictwo, któremu będą sprzyjać nowe przepisy, to rozsądny kompromis pomiędzy kosztami realizacji i niskimi kosztami późniejszej eksploatacji. Zanim rozpoczniemy budowę, warto zorientować się, czy i jak zainwestować w projekt, by poniesione wydatki szybko się zwróciły. "Zmiany w prawie rozpisano na trzy fazy: 2014, 2017 i 2021. Warto jednak już teraz przeliczyć, czy nie opłaca się wyjść poza obowiązkowe minimum. Oszacowania tych wartości możemy dokonać samodzielnie, dzięki oprogramowaniu OptiHouse, które jest nie tylko bezpłatne, ale i proste w obsłudze. Wprowadzając do algorytmu podstawowe informacje o budynku uzyskamy kompletną analizę energetyczną w połączeniu z finansową symulacją" - podpowiada Piotr Pawlak z ROCKWOOL Polska.


Oszczędności i zwrot kosztów inwestycji, poniesionych na etapie planowania. Jak to możliwe? Lepsza izolacyjność cieplna domów zapewni nam zatrzymanie ciepła w domu lub mieszkaniu w sezonie grzewczym. Utrzymanie komfortowej temperatury pomieszczenia, bez konieczności dogrzewania, przełoży się bezpośrednio na obniżenie rachunków. A latem? Dobrze zaizolowane budynki ograniczają zapotrzebowanie na  chłodzenie, co oznacza, że nie wydamy fortuny na walkę z upałem. Nowocześnie, ekonomicznie i z dbałością o rodzinny budżet.

Zmiana warunków technicznych to motywacja dla każdego budującego, tak inwestora indywidualnego, jak i dużego dewelopera. Ten pierwszy wyda mniej w trakcie eksploatacji, drugi - będzie mieć bardziej atrakcyjną ofertę. W efekcie, zaoszczędzimy wszyscy.

Źródło i zdjęcia: Rockwool

CZYTAJ WIĘCEJ

Najbardziej efektywne energetycznie gminy
Efektywność energetyczna a praktyka
Efektywne systemy ETICS
Efektywność energetyczna
Efektywność energetyczna: niemiecka metoda na kryzys
Poprawa efektywności energetycznej budynków przez zastosowanie właściwego systemu ociepleń
Nowe Warunki Techniczne - przymus czy przywilej? Wyjaśnia firma Rockwool
Zamierzasz budować dom? Poczekaj na zmianę przepisów
Dom optymalny - efektywny energetycznie i ekonomicznie
Wpływ unijnych dyrektyw dotyczących budynków energetycznych na polską branżę budowlaną
Zgłoszenie zamiast pozwolenia na budowę
Efektywny energetycznie dom nie musi być drogi i brzydki



DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?

Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej