Strona główna | AktualnościDopuszczenie do zastosowania wyrobu budowlanego w obiekcie budowlanym

Dopuszczenie do zastosowania wyrobu budowlanego w obiekcie budowlanym

Opracowanie autorstwa Grzegorza Skórki, naczelnika Wydziału Wyrobów Budowlanych w Wojewódzkim Inspektoracie Nadzoru Budowlanego w Katowicach na temat dopuszczenia do zastosowania wyrobu budowlanego w obiekcie budowlanym a wejścia w życie Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady  (UE) NR 305/201 z dnia 9 marca 2011 r. ustanawiającego zharmonizowane warunki wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych i uchylające dyrektywę Rady 89/106/EWG
W praktyce działania Wojewódzkich Inspektoratów Nadzoru Budowlanego często występuje kwestia dopuszczenia do zastosowania wyrobu budowlanego w obiekcie budowlanym. Uczestnicy procesu budowlanego, producenci wyrobów budowlanych, ich importerzy  lub dystrybutorzy niejednokrotnie na piśmie lub telefonicznie występują  do organów nadzoru budowlanego różnych szczebli z prośbą o wydanie opinii, ustosunkowanie się, czy też dopuszczenie do zastosowania wyrobu budowlanego w określonym obiekcie budowlanym. W przewarzającej ilości powyższe wystąpienia są rezultatem konfliktów pomiędzy uczestnikami procesu budowlanego.

Wszelakie wystąpienia do organów nadzoru budowlanego w kwestii dopuszczenia wyrobu budowlanego do zastosowania są prawnie bezskuteczne, ponieważ zgodnie z art. 13 ust. 1 pkt. 6 ustawy o wyrobach budowlanych z dnia 16 kwietnia 2004 r. /Dz.U. 2004 Nr 92 poz. 881 z późn. zm./ do obowiązków wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego należy wydawanie opinii dla organów celnych  o wyrobach budowlanych. Katalog z art. 13 ust. 1 ww. ustawy zawiera wyczerpujący zakres obowiązków organu nadzoru budowlanego szczebla wojewódzkiego, a zatem udzielanie opinii o wyrobach budowlanych na żądanie lub wniosek innych podmiotów wykracza poza zakres właściwości rzeczowej tego podmiotu. Dlatego w takich przypadkach opinii nie wydaje się a strony zainteresowane są o tym informowane i odsyłane do innych podmiotów jak np. Instytut Techniki Budowlanej.

Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie uczestnikom procesu budowlanego, w zwięzłej formie, regulacji ustawy o wyrobach budowlanych wraz aktami wykonawczymi, dotyczących procedur prawidłowego wprowadzenia do obrotu wyrobu budowlanego a co z tym się wiąże prawnej dopuszczalności zastosowania wyrobu budowlanego w obiekcie budowlanym.

pobierz pełną treść opracowania



DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?

Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej