Strona główna | AktualnościFarba lateksowa czy akrylowa? Którą z nich najlepiej wybrać?

Farba lateksowa czy akrylowa? Którą z nich najlepiej wybrać?

Projekt malowanie - wyobrażasz sobie nowe piękne wnętrze: kolory na ścianie i biel na suficie. Wszystko wiesz, przecież to proste, robiłeś to już kilka razy! Jednak kiedy stoisz przed półką z farbami, możesz dostać lekkiego zawrotu głowy. Jaką farbę wybrać? Która jest lepsza, trwalsza? Lateksowa, akrylowa? Oto kilka podstawowych informacji, które powinien znać każda osoba, która będzie malować.

Farba akrylowa czy lateksowa?

Większość farb do ścian i sufitów dostępnych na polskim rynku to farby emulsyjne (emulsje) akrylowe lub akrylowo-lateksowe. Emulsja to bardzo dobrze wymieszana, rozpuszczona w wodzie porcja składników, która tworzy farbę. Do takich składników należą między innymi: biel tytanowa i pigmenty. Pigment to coś, co jest nośnikiem koloru, a biel tytanowa sprawia, że farba bardzo dobrze kryje.

Powszechnie rozróżnia się dwa rodzaje farb emulsyjnych: farby akrylowe i farby lateksowe. Są to produkty o wysokiej trwałości i użytkowaniu. Cechują się dobrym kryciem, a wysychając zostawiają cienką powłokę na ścianie.

Farby lateksowe, tworzą bardziej trwałe powłoki, o wysokiej odporności na szorowanie, często są to produkty posiadające I / II klasę wg normy PN 13300. Dla konsumentów oznacza to możliwość zmywania zabrudzeń ze ściany bez obawy, że usunie się kolor i plamę. W ofercie farb kolorowych Dulux, emulsje lateksowe to Dulux Kolory Świata, Dulux Home.

Istnieje też farba lateksowa plamoodporna Dulux EasyCare, która jest 10 razy bardziej odporna na szorowanie niż standardowe emulsje lateksowe, a zastosowana w niej technologia hydrofobowa sprawia, że płynne zabrudzenia nie wnikają w ścianę i są łatwe do usunięcia.

Ważna jest informacja, że obydwie powłoki utworzone przez farbę akrylową i lateksową, są paroprzepuszczalne, czyli w żargonie malarzy "oddychają".

Jakie są rodzaje wykończenia powłoki?

Wykończenie powłoki to bardzo ważny parametr farb emulsyjnych. W ofercie polskich producentów są dostępne trzy wykończenia powłoki: głęboko matowe, matowe i satynowe.

Wykończenie matowe

Wykończenie matowe jest najpopularniejszym wśród malujących. Nie dzieje się to przez przypadek. Matowa farba tworzy bardzo eleganckie powierzchnie o kredowym wyglądzie oraz, co ważniejsze, jej antyrefleksyjne właściwości pozwalają ukryć niedoskonałości podłoża, albo mniejsze umiejętności malującego. Zatem farby głęboko matowe i matowe są idealnie dla osób malujących samodzielnie swoje mieszkania i domy.

Wykończenie satynowe

Wykończenie satynowe to takie, które oglądane pod światło daje złudzenie rozświetlenia i połysku. Jego zastosowanie dodaje wnętrzu piękny i dekoracyjny charakter, natomiast aplikacja farby jest bardziej wymagająca. Na ścianie może pozostać widoczny, każdy niedokładny ruch wałkiem lub pędzlem.

Źródło i zdjęcia: Dulux
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
TEMAT MIESIĄCA
Wiosenne porządki: ocieplanie fasad otynkowanych

Coś się kończy, coś się zaczyna. Schyłek okresu grzewczego jak zwykle zbiega się w czasie z budzącą się do życia wiosną oraz początkiem sezonu budowlanego. To kwitnący czas dla wykonawców, których kalendarze pęcznieją od kolejnych zleceń na izolację lub termomodernizację domu. A że inwestorzy w dalszym ciągu chętnie stawiają na klasyczne fasady otynkowane, warto przypomnieć sobie zasady poprawnego ocieplania ścian metodą lekką mokrą, znaną też jako ETICS. Czytaj więcej