Baumit przyczynia się do ratowania polskich zabytków
Temat renowacji konserwatorskich jest bardzo bliski firmie Baumit. Rozwiązania tego renomowanego producenta chemii budowlanej są często wykorzystywane przy pracach renowacyjnych, a doradcy Baumit chętnie dzielą się zdobytymi przy ich realizacji doświadczeniami. Wyrazem szacunku dla osób podejmujących próbę ratowania zabytkowych obiektów jest także nagroda w konkursie Baumit Fasada Roku w kategorii "Budynek po renowacji".
Już od 8 lat każdego roku firma Baumit wyróżnia architektów, inwestorów i wykonawców, którzy przyczyniają się do ochrony cennych budowli. Ostatnio firma Baumit wsparła także Dolnośląski Laur Konserwatorski, który także nagradza najlepsze realizacje konserwatorskie w obiektach zabytkowych na terenie Dolnego Śląska. Wszystkie te działania mają na celu nie tylko prezentację wartościowych i pięknie odrestaurowanych zamków, pałaców, obiektów sakralnych czy kamienic mieszkalnych, ale także podkreślenie wartości tych budynków i ich miejsca w historii i tradycji polskiego społeczeństwa.
Jednym z bardziej oryginalnych projektów ostatnich lat, realizowanych przy pomocy renowacyjnych materiałów firmy Baumit była Kalwaria Wejherowska. Składa się ona z 26 kaplic zlokalizowanych na wzgórzach morenowych o biblijnych nazwach - Góra Oliwna, Syjon i Golgota. Przez pielgrzymów nazywana jest Kaszubską Jerozolimą. To trzecie po Zebrzydowskiej i Pakoskiej najstarsze sanktuarium Męki Pańskiej w Polsce i jeden z najcenniejszych zabytków sakralnych Pomorza, duchowa stolica Kaszub. Większość kaplic została znacznie zniszczona podczas II Wojny Światowej, prowizorycznie odbudowane zachowały się w różnym stanie technicznym. Dopiero w latach 2006-2008 zostały poddane kompleksowej renowacji w ramach projektu "Zachowanie i udostępnienie dziedzictwa Pomorza poprzez utworzenie Parku Kulturowego w Wejherowie", współfinansowanego przez Unię Europejską.
Prace renowacyjne prowadzone na terenie Kalwarii Wejherowskiej nie należały do łatwych. "Poszczególne obiekty zlokalizowane są często na zboczach i poddawane były przez lata odziaływaniu wody opadowej oraz gruntowej. Dodatkowo działała na nie siła grawitacji. Gęste zalesienie ogranicza dostęp słońca, które wspomaga naturalne wysychanie, a duża ilość zarodników sprzyja porastaniu na zawilgoconym podłożu. Obiekty te nie są ogrzewane, a namoknięte mury w okresie zimy poddawane są wieloletnim cyklom zamrażania, które sprzyjają destrukcji mechanicznej. Wykonane prace znacznie ograniczyły dostęp wody do murów oraz odbiór wód opadowych." - wyjaśnia Maciej Iwaniec z firmy Baumit.
Poszczególne kaplice powstawały na przestrzeni lat. Dlatego też stosowano różne materiały i techniki. Każdy obiekt to wyzwanie dla wykonawców i dostawcy materiałów renowacyjnych. "Podczas prowadzenia prac remontowych największym wyzwaniem na wszystkich obiektach było wysokie, trwałe, utrzymujące się zawilgocenie muru. Na tych powierzchniach zastosowano systemowe szeroko porowate tynki renowacyjne WTA, (SV 61, SP 64 G, SP 64 P), które mimo mokrego podłoża, przez lata nie ulegają destrukcji. Tego rodzaju powłoka posłużyła za podłoże do warstwy malarskiej. Tynki te w kamienicach stosuje się przeważnie jedynie w partiach cokołowych i parteru, tam gdzie jest największe zawilgocenie. W przypadku kaplic poddawanych renowacji o wyborze tynku zadecydowała niewielka ich wysokość oraz duże zawilgocenie muru wynikające z nieszczelnych dachów. Efektem prac były także prace dekarskie, które pozwoliły na wykonanie nowych pokryć wykonanych w stylistyce charakterystycznej dla czasu powstania kaplic." - dodaje Maciej Iwaniec.
Rozstrzygnięcie konkursu Dolnośląski Laur Konserwatorski
Wykonano również brakujące detale architektoniczne występujące na elewacjach kaplic. "Do tych prac wykorzystano materiały sztukatorskie firmy Baumit, których spoiwem jest specjalny szybkowiążący cement, zapewniając trwałość na zmienne warunki atmosferyczne panujące na elewacji. Mimo upływu kilku lat, wiele z kaplic wygląda jak "świeżo" po remoncie, niektóre wymagają jedynie niewielkich kosmetycznych poprawek." - podsumowuje ekspert z firmy Baumit.
Realizacje, przeprowadzone z podobną pieczołowitością jak ta w Wejherowie, mają szansę na nagrodę główną w konkursie Fasada Roku 2014 w kategorii "Budynek po renowacji". Zwycięzca otrzyma 10 000 zł. Obiekty zgłoszone do konkursu oceni Jury złożone z wybitnych architektów, przedstawicieli branży budowlanej oraz czasopism budowlanych i architektonicznych i wybierze najlepsze projekty, które wyróżniają się dbałością o detale architektoniczne oraz poszanowaniem historycznej tradycji budynków poddanych renowacji. Warto podkreślić, że laureaci polskiego konkursu wezmą udział w międzynarodowej odsłonie Fasady Roku, czyli Baumit Life Challenge.
Firma Baumit wsparła także Dolnośląski Laur Konserwatorski. Konkurs ten organizowany jest od 2009 r. i adresowany jest do inwestorów, projektantów oraz wykonawców prac, a także członków urzędów ochrony zabytków i innych stowarzyszeń związanych ze światem architektury. Zgłaszane obiekty muszą prezentować wybitne wartości kulturowe, potwierdzone wpisem do rejestru lub ewidencji zabytków, a realizacja prac powinna być zakończona odbiorem budowlanym i konserwatorskim w okresie ostatniego roku. Komisja konkursowa ocenia nie tylko końcowy, wizualny efekt prac konserwatorskich, ale również poziom wykonawstwa i rozwiązań projektowych.
"W ofercie firmy Baumit dostępne są różnorodne materiały renowacyjne. Rokrocznie staramy się poszerzać tę grupę rozwiązań tak, aby nasze produkty odpowiadały na potrzeby architektów oraz wykonawców prowadzących prace konserwatorskie. Tegoroczna paleta produktów do renowacji fasad została wzbogacona o zaprawy i fugi, a także szpachlę przeznaczoną do wykonywania elementów sztukaterii. Od 8 lat organizujemy również konkurs Fasada Roku, w którym stałe miejsce mają obiekty poddawane renowacji. W ten sposób chcemy nagrodzić starania i pracę osób działających na rzecz ochrony zabytków. Co więcej, wsparliśmy konkurs Dolnośląski Laur Konserwatorski, który również nagradza osoby i instytucje ratujące cenne obiekty Dolnego Śląska. Obecność firmy Baumit w tego typu przedsięwzięciu potwierdza naszą ideę promocji inwestycji wyróżniających się najwyższą jakością przeprowadzonych prac konserwatorskich. To także doskonała okazja do rozpowszechniania wiedzy na temat ochrony dóbr kultury oraz utrwalania ich wartości i znaczenia dla przyszłych pokoleń" - podsumowuje Aleksandra Gilewska, Manager ds. Marketingu w firmie Baumit.
Źródło i zdjęcia: Baumit
CZYTAJ WIĘCEJ
Baumit KlimaWhite - tynk wapienny regulujący klimat pomieszczenia
Rewitalizacja Przedmieścia Oławskiego z materiałami Baumit
Baumit Alpha 2500 - samopoziomujący podkład podłogowy
Nivello 30 - nowa masa samopoziomująca firmy Baumit
Katalog Produktów Baumit 2015 - rozwiązania dla budownictwa przyszłości
Firma Baumit po raz ósmy na targach Grupy PSB
Baumit StarSystem bez gruntowania - gwiazda w konstelacji systemów ociepleń
Baumit stworzył największy w Europie park badawczy materiałów budowlanych
Równo wszędzie, gładko wszędzie - Baumit rozszerza ofertę gładzi
Baumit Cool Pigmenty w służbie nowoczesnych trendów w architekturze
Dotacje m.st. Warszawy na remonty zabytków - przyznane
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
B.M. Polska gościła dystrybutorów
Fasada roku 2008
Nowa fabryka firmy Kreisel
Przeprowadzka Knaufa
Nowa linia do produkcji skalnej wełny Rockwool
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia