Strona główna | RealizacjeRewitalizacja Przedmieścia Oławskiego z materiałami Baumit

Rewitalizacja Przedmieścia Oławskiego z materiałami Baumit

Wrocławskie Przedmieście Oławskie jest miejscem, w którym od początku jego istnienia zlokalizowane były zakłady papiernicze, fabryki włókiennicze czy przemysł maszynowy. Wynikało to głównie z bliskości rzeki Oławy, która umożliwiała wytwarzanie energii elektrycznej niezbędnej do produkcji. Przez kolejne stulecia malało zainteresowanie produktami tych wytwórni, a okolica została zapomniana przez władze. Jej architektura uległa znacznemu zniszczeniu, a oryginalne kamienice czynszowe utraciły dawny blask. Kilka lat temu podjęto decyzję o rewitalizacji Przedmieścia Oławskiego, a zaplanowany tutaj kompleks loftów idealnie się w nią wpisuje. Prace renowacyjne rozpoczęto w 2012 r. Lofty będą gotowe pod koniec grudnia 2014 r. Inwestor podczas prac remontowych wykorzystał materiały budowlane firmy Baumit - maszynowe tynki gipsowe oraz kompletny system ocieplenia budynków Baumit Pro z tynkami silikatowymi.

Ogromna przestrzeń, duża ilość światła i nieograniczone możliwości aranżacji wnętrz to zalety, które charakteryzują mieszkania w pofabrycznych budynkach. Popularność adoptowania tego rodzaju obiektów przybyła do Polski z USA, gdzie zaczęto projektować mieszkania w magazynach i zakładach produkcyjnych. Od kilku lat surowe fabryczne pomieszczenia inspirują architektów i projektantów wnętrz, którzy zdewastowanym obiektom nadają drugie życie, a nabywcy otrzymują atrakcyjne nieruchomości. Nie inaczej było w przypadku Nowej Papierni. Tutaj, na miejscu dawnych zakładów papierniczych powstają lofty. To ściśle nawiązuje do rewitalizacji wrocławskiego Przedmieścia Oławskiego. Poprodukcyjne hale stanowią dziś oś inwestycji Nowa Papiernia, która zakłada stworzenie kilkudziesięciu loftów w budynkach Wrocławskich Zakładów Papierniczych oraz wzniesienie nowego obiektu wraz z zagospodarowaniem terenu.


Budynek przed rewitalizacją

"Przedmieście Oławskie nosi maskę zaniedbanej dzielnicy, choć posiadającej ogromny potencjał i wyróżniającej się historycznym pięknem. Wrocławski magistrat od lat planował rewitalizację. Wykonano analizy, konsultacje społeczne i opracowano masterplan, czyli mapę działań rewitalizacyjnych. Prywatni inwestorzy - szczególnie Nowa Papiernia - mają swój wkład w pozytywne zmiany, jakie już zachodzą w tym miejscu. Nasza inwestycja ruszyła w 2012 r. Od początku zdawaliśmy sobie sprawę, że idealnie wpisuje się ona w rewitalizację dzielnicy. Dwa budynki po wybudowanej w 1889 r. fabryce papieru są odnawiane i dostosowywane do potrzeb mieszkańców, a obok powstaje budynek New Line. W realizacji ściśle nawiązujemy do historii miejsca. Wykorzystujemy oryginalne detale architektoniczne, np. XIX-wieczną cegłę i oryginalne podstopnice w częściach wspólnych, zarówno w budynkach, jak i w mieszkaniach loftowych. Nowa Papiernia wpływa też na otoczenie. Sąsiednia kamienica przy ul. Kościuszki dostała nową elewację, a podwórko zostało uporządkowane i od nowa zaaranżowane" - wyjaśnia Ewa Piechota, Marketing Manager Nowej Papierni.


Przeprowadzenie tak wieloetapowej inwestycji wiąże się z doskonałą organizacją prac renowacyjnych oraz dobraniem materiałów, które spełnią wymagania inwestora w zakresie jakości oraz efektów robót budowlanych. Za przystosowanie dwóch budynków starej fabryki i budowę trzeciego odpowiada firma RED Real Estate Development, która wybrała materiały firmy Baumit. We wnętrzach zastosowano maszynowe tynki gipsowe. Z kolei elewacja została wykończona systemem ociepleń Baumit Pro z tynkami silikatowymi. Produkty te gwarantują, że rewitalizacja Przedmieścia Oławskiego pozwoli w pełni odtworzyć architekturę oryginalnych kamienic i stworzyć nietuzinkowe lofty.

Loftowe osiedle Nowa Papiernia powstaje przy ul. Kościuszki 142 na wrocławskim Przedmieściu Oławskim. Mimo upływu lat, pofabryczne budynki z 1889 roku doskonale nadają się na nowoczesne i komfortowe mieszkania loftowe. Tuż obok wyrasta budynek inspirowany niezwykłą, industrialną przestrzenią. Projekt New Line jest inspirowany loftami i przemysłową architekturą. To w nim inwestorzy połączą nowoczesną inżynierię i XIX-wieczny klimat fabryki. Warto podkreślić, że wykorzystane zostaną przy tym oryginalne 100-letnie materiały, m.in. zabytkowe cegły zachowane z fabryki.


Jak przyznaje Dennis Klein, prezes firmy RED Real Estate Development, która zainwestowała w Nową Papiernię, nie wszystkie prace przebiegały zgodnie z założeniami. "W przypadku budynku tak zabytkowego jak papiernia, niespodzianki są niemal nieuniknione. Przeanalizowaliśmy projekt bardzo dokładnie, ale nawet mimo posiadania szczegółowej dokumentacji, napotkaliśmy na nieprzewidziane trudności. Mianowicie okazało się, że w niektórych częściach budynków A i B - tam, gdzie realizowane są lofty - należy wzmocnić strop i podłogę. Natrafialiśmy też na miejsca, w których należało uzupełnić cegłę. W pierwotnym planie tego nie przewidzieliśmy, bo przed rozpoczęciem prac nie mogliśmy o tym wiedzieć. Termin realizacji budynków loftowych nie został jednak zmieniony i obiekty będą gotowe na koniec grudnia 2014 r. Z kolei New Line ukończymy w marcu 2015 r."


Oryginalne inwestycje mieszkaniowe czy nowoczesne kompleksy cieszą się coraz większą popularnością wśród nabywców mieszkań. Realizacja kilkudziesięciu loftów w pofabrycznych budynkach wyraźnie wpisuje się w rewitalizację Przedmieścia Oławskiego. To dobra wiadomość nie tylko dla osób poszukujących nietuzinkowych "czterech kątów", ale także mieszkańców tej dzielnicy. Odnowione budynki pozwolą bowiem odtworzyć utraconą świetność fabrycznych obiektów i pokazać wyjątkową XIX-wieczną architekturę wrocławskich kamienic czynszowych.

Źródło i zdjęcia: Baumit

CZYTAJ WIĘCEJ

Tynk samoczyszczący Baumit NanoporTop w nowej jakości
Zaprawa do klinkieru Baumit Klinker S z trasem - niezawodna ochrona przed wykwitami
Tynk elewacyjny Baumit CreativTop - zostań kreatorem własnej elewacji
Tynk i farba elewacyjna Baumit Nanopor - produkty wzbogacone o fotokatalizę
Tynk wapienny Baumit Klimawhite - przyjazny mikroklimat w każdym domu
Baumit KlimaWhite - tynk wapienny regulujący klimat pomieszczenia
Baumit: Internauci wybiorą własną Fasadę Roku 2014
Baumit przyczynia się do ratowania polskich zabytków



DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?

Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej