Strona główna | Krok po krokuFranspol radzi: jak szpachlować

Franspol radzi: jak szpachlować

Szpachlowanie, podobnie jak każdy inny proces w budownictwie, wymaga znajomości kilku podstawowych zasad. Przestrzeganie ich jest równie ważne, jak sprawne posługiwanie się pacą. Co zrobić, aby uzyskać pożądany efekt?

Zestaw materiałów do szpachlowania firmy Franspol
Fot. Franspol


Po pierwsze, podłoże. Powinno być suche, nośne, stabilne, oczyszczone z kurzu, resztek farb i innych zabrudzeń. Należy zagruntować je odpowiednim preparatem, np. takim jak Frans Grunt. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że gips bez problemu połączy się z podłożem. Następnie przygotowujemy gładź szpachlową. Franspol ma w swojej ofercie cztery rodzaje gładzi suchych i jedną gotową:
  • Gładź Szpachlowa Super GS-1, wytwarzana na bazie gipsu naturalnego, o wydłużonym czasie wiązania do 12 godzin;
  • Gładź Szpachlowa Extra GS-2, łatwa do obróbki i szlifowania, doskonała jako ostateczna warstwa;
  • Gładź Szpachlowa Plus GS-3, wykorzystująca technikę „mokre na mokre”, w której nakładanie drugiej warstwy należy wykonać po wstępnym związaniu warstwy pierwszej, czyli już po 15–20 minutach;
  • Gładź Szpachlowa Polimerowa GS-4, oparta na spoiwie polimerowym, nie pęka przy grubych warstwach umożliwiając uzupełnianie pojedynczych ubytków warstwą do 3 cm;
  • Finisz Gotowa Masa Szpachlowa, gotowa do użycia, śnieżnobiała masa oparta na dyspersji polimerowej o zwiększonej wydajności (do 2 m2 z 1 kg).
Gładź powoli wsypujemy do odpowiedniej ilości czystej wody, następnie ręcznie lub mechanicznie mieszamy, aż do uzyskania jednorodnej masy. Po kilku minutach należy wymieszać ponownie i można nakładać zaprawę na powierzchnię ściany.
Masę szpachlową naciąga się równomiernie za pomocą nierdzewnej pacy, silnie dociskając do podłoża. Powstałe niedokładności należy ponownie cienko zaszpachlować i przeszlifować. Pamiętajmy jednak przy tym o unikaniu bezpośredniego nasłonecznienia oraz przeciągów, i jednoczesnym zadbaniu o właściwą wentylację pomieszczeń. Przygotowana według powyższego opisu masa musi być zużyta przed rozpoczęciem wiązania.


Pierwszą czynnością jest zagruntowanie podłoża odpowiednim preparatem (np. Frans Grunt)
Fot. Franspol


Prawidłowe położenie gładzi znacznie ułatwi, a czasem wręcz umożliwi, przejście do kolejnych etapów pracy. Osiągnięcie idealnej gładkości wymaga wprawy, ale dokładność i odpowiednie materiały będą procentować w przyszłości, niezależnie od tego, czy ściany mają być tylko malowane, czy pokrywane tapetą.

Równomierne nakładanie masy szpachlowej za pomocą metalowej pacy
Fot. Franspol

Ostatnią czynnością jest szlifowanie
Fot. Franspol

Źródło: Tynki, nr 1 (6) 2010

CZYTAJ WIĘCEJ

Masy szpachlowe fermacell



DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?

Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej