Strona główna | ProduktyMasy szpachlowe fermacell

Masy szpachlowe fermacell

Systemy suchej zabudowy to najprostszy i najszybszy sposób budowy oraz wykończenia ścian w obiektach publicznych i komercyjnych oraz w budownictwie jedno- i wielorodzinnym. W tego typu pracach dobrze sprawdzają się produkty gipsowo-włóknowe fermacell.

Aby uzyskać odpowiednią jakość powierzchni, nie wystarczą jedynie płyty spełniające wszystkie najwyższe wymagania jakościowe. Do wykonania takiej powierzchni potrzebne jest rozwiązanie systemowe, czyli szereg produktów oferowanych pod jedną wspólną marką i gwarantujących zachowanie odpowiednich norm oraz właściwy standard wykonania. Dlatego podczas remontów oraz prac ogólnobudowlanych, związanych z obróbką i wykańczaniem powierzchni ścian, do płyt gipsowo-włóknowych polecane są: masy szpachlowe fermacell (do spoinowania płyt), masy szpachlowe finalne fermacell (do ostatecznego wygładzania) oraz masy szpachlowe do szpachlowania powierzchniowego fermacell (do stosowania na całych powierzchniach ścian i stropów).

Obecnie instytucje branżowe i naukowe z wielu krajów europejskich (np. Związek Przemysłu Gipsowego i Płyt Budowlanych w Niemczech czy Instytut Techniki Budowlanej w Warszawie) wydają odpowiednie zalecenia, które pozwalają zwiększyć jakość produktów oraz wykonywanych nimi usług budowlanych. Jedną z ważniejszych wytycznych, pozwalających na unormowanie prac wykończeniowych, jest "Szpachlowanie płyt gipsowo-włóknowych - Progi Jakości". Ustala ona cztery progi jakości powierzchni, dzięki którym projektanci i wykonawcy otrzymali "narzędzie do ręki", aby móc spełnić zobowiązania kontraktowe w sposób ujednolicony i zrozumiały.

Uzyskanie odpowiedniej powierzchni w systemach suchej zabudowy fermacell wiąże się w pierwszej kolejności z użyciem produktów zgodnie z zaleceniami podanymi w karcie technicznej. Jeżeli nie zostanie spełniony ten podstawowy wymóg, to dalsze próby stosowania nawet najbardziej klasowych produktów, nie przyniosą oczekiwanego efektu. Jednakże, w momencie gdy zastosowane zostaną zalecenia producenta, a następnie skorzysta się z rozwiązań systemowych, można mieć pewność, że wykonana powierzchnia będzie spełniać wszystkie wymagane standardy.

Miejsca łączenia płyt gipsowo-włóknowych fermacell można wykończyć według trzech różnych technik: spoiny szpachlowanej, spoiny klejonej oraz spoiny szpachlowanej dla płyt z krawędziami frezowanymi. Rozwiązania te podzielone zostały natomiast na cztery progi jakości:
  • szpachlowanie podstawowe Q1 - odnosi się do powierzchni o małych wymaganiach optycznych, które jednak należy wypełnić z powodów technicznych lub z punktu widzenia fizyki budowlanej
  • szpachlowanie standardowe Q2 - powierzchnie konstrukcyjne z płyt gipsowo-włóknowych o normalnych wymogach wykańczania
  • szpachlowanie specjalne Q3 - odnosi się do powierzchni przekraczających normalne wymagania i dlatego też ich jakość powinna być przedmiotem oddzielnych uzgodnień kontraktowych lub przetargowych
  • szpachlowanie specjalne Q4 - odnosi się do powierzchni o najwyższej jakości, w której płyty gipsowo-włóknowe fermacell są szpachlowane całopowierzchniowo, zaś ich jakość powinna być przedmiotem oddzielnych uzgodnień kontraktowych lub przetargowych.
Źródło i zdjęcie: fermacell

CZYTAJ WIĘCEJ

Do optymalnego natrysku szpachli i gładzi
Akryl szpachlowy
Szpachla gipsowa
Franspol radzi: jak szpachlować
Pace i szpachle Rubi
Szpachluj i gładź z Alpolem
Gips Szpachlowy Extra
Bezpyłowe szpachlowanie
Gips szpachlowy Baumit FinoFill - strażnik równej i gładkiej powierzchni
Łatwiejsze projektowanie systemów suchej zabudowy FERMACELL
Nowa gładź szpachlowa marki Scala
Baumit StarContact White - biała, wzmocniona zaprawa klejowo-szpachlowa
Firma Xella otwiera fabrykę płyt gipsowo-włóknowych w Hiszpanii
Technologia fermacell greenline w hamburskiej klinice diakonicznej
Płyty Fermacell Powerpanel H2O na basenie w niemieckim Hildesheim
Systemy fermacell w konstrukcji modułowej przedszkola w Piastowie
Nowości Fermacell ułatwią montaż systemów suchej zabudowy
Płyty gipsowo-włóknowe fermacell w realizacji firmy Szreder A.C.
Systemy suchej zabudowy fermacell - zaktualizowany katalog
Systemy suchej zabudowy fermacell w centrum ICE Kraków
Masa szpachlowa Norgips All Purpose Ready Mix
Produkty fermacell w drewnianych domach na obrzeżach Wiednia



DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?

Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej