Strona główna | Krok po krokuBezpyłowe szpachlowanie

Bezpyłowe szpachlowanie

Wykonanie gładkich ścian powierzchni i remontu pomieszczeń bez uciążliwego pyłu jest możliwe dzięki innowacyjnym produktom, takim jak nowa gładź CEKOL GS-250. Gładź ta nie wymaga szlifowania, co ogranicza kurz i znacznie przyspiesza postęp prac remontowych i wykończeniowych.

Fot. Cedat

Dzięki dynamicznemu rozwojowi technologii wykończeniowych i dużej różnorodności materiałów dzisiejszy inwestor może dokonywać optymalnych dla siebie wyborów. W dziedzinie gładzi szpachlowych również zauważalny jest wyraźny postęp technologiczny. Na uwagę inwestorów zasługuje także proces obróbki gładzi gipsowej na mokro. Jest to doskonały sposób na znaczne ograniczenie zapylenia podczas prowadzonych prac remontowo-wykończeniowych. Ma to szczególne znaczenie w przypadku niewielkich remontów, gdy lokatorzy nie mają możliwości opuszczenia na ten czas lokalu. Gładź gipsowa do obróbki na mokro wykorzystuje technologię zaczerpniętą z obróbki tynków gipsowych w ostatniej fazie, tzn. etap gąbkowania i ściągania mleczka. Tynki gipsowe wymagają jednak grubszych warstw, natomiast gładź można zastosować w warstwie o grubości ok. 2 mm i uzyskać bez szlifowania gładką powierzchnię. W ofercie firmy Cedat pojawiła się bezpyłowa gładź szpachlowa Cekol GS-250.

Wykonując obróbkę na mokro należy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Po nałożeniu warstwy gładzi na podłoże i wstępnym jej wyprowadzeniu należy odczekać, aby powierzchnia osiągnęła wstępną twardość i przy użyciu pacy gąbkowej lub pędzla należy wyciągnąć mleczko na powierzchnię i po lekkim jego zmatowieniu ściągnąć je ponownie dokonując tym samym wygładzenia powierzchni. Wspomniana gładź jest materiałem o optymalnej twardości. Można ją zacierać na mokro, ale również stosować klasyczne techniki obróbki przez szlifowanie papierem związanego i wyschniętego materiału. Produkt jest doskonałym rozwiązaniem dla osób uczulonych na kurz ze względu na bezpyłowość gładzi zarówno podczas nakładania, jak i użytkowania pomieszczeń.

Bezpyłowa gładź szpachlowa Cekol GS-250, to wyjątkowy produkt, ponieważ gładź nie wymaga szlifowania w sposób klasyczny, a powierzchnia ścian do pomalowania gotowa jest w ciągu jednego dnia. Dzięki metodzie obróbki na mokro, ilość powstającego pyłu zredukowana jest do minimum. Po remoncie nie pozostaje nawet wspomnienie białego pyłu, który wymaga uporczywego usuwania. Dużą zaleta obróbki na mokro jest możliwość uzyskania gładkiej powierzchni, bez konieczności szlifowania, przy czym gładź posiada optymalne parametry robocze oraz wytrzymałościowe.


Materiał nie nadaje się do zacierania, przywiera do palców
Fot. Cedat


Materiał przestaje przywierać, za około 15 minut, w zależności od warunków można będzie rozpocząć obróbkę na mokro.
Fot. Cedat


Materiał nie przywiera do palców, natychmiast rozpocznij zacieranie na mokro
Fot. Cedat

Technologia i etapy obróbki gładzi na mokro:
  1. Uzupełnić ubytki oraz większe nierówności.
  2.  Nanieść warstwę właściwą w zbliżonej grubości na całej powierzchni ścian lub sufitów.
  3. Odczekać i wykonać test przywierania gładzi do dłoni.
  4. Zwilżyć powierzchnię wodą, a następnie zacierać przy pomocy gąbki, wyciągając „mleczko”.
  5. Odczekać, aż powierzchnia gładzi zmatowieje i za pomocą szpachli fasadowej, bądź pacy przystąpić do wygładzania powierzchni.
  6. Otrzymujemy gładką powierzchnię bez szlifowania.
Wykonanie testu określającego moment, w którym można rozpocząć zacieranie na mokro.

Źródło: Tynki, nr 4 (17) 2012

CZYTAJ WIĘCEJ

Masy szpachlowe fermacell



DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?

Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej