Strona główna | AktualnościInwestycja w dodatkową warstwę termoizolacji. Jaki koszt?

Inwestycja w dodatkową warstwę termoizolacji. Jaki koszt?

Około 5,5 tysiąca zł kosztuje dodatkowa warstwa izolacji ścian zewnętrznych i dachu w budowanym domu jednorodzinnym o powierzchni użytkowej 182 m2, gwarantująca zmniejszenie opłat za ogrzewanie o ponad 700 złotych rocznie.

Eksperci kampanii "Energooszczędność w moim domu" przekonują, że zmiana choćby jednego elementu w projekcie budynku może pozytywnie wpłynąć na jego efektywność energetyczną.

Wysoki standard energetyczny budowanego domu można uzyskać na różne sposoby, także inwestując w bardzo nowoczesne i jednocześnie drogie technologie. Jeśli jednak zależy nam na wybudowaniu domu efektywnego energetycznie przy racjonalnym nakładzie finansowym, najlepiej zastosować rozwiązania proste, sprawdzone, o niewielkim wpływie na całkowity koszt budowy. Do najprostszych metod ograniczenia ilości energii, jaką będzie zużywał nowobudowany dom należy zwiększenie izolacji przegród zewnętrznych, wyeliminowanie mostków termicznych oraz zastosowanie dobrej jakości okien i drzwi.

"Najwięcej, bo ponad 70 proc. energii w domu zużywa ogrzewanie" - mówi Piotr Pawlak, Kierownik Działu Doradztwa i Specyfikacji ROCKWOOL Polska, zaangażowanej w kampanię Energooszczędność w moim domu. "Aby zmniejszyć ilość gazu, prądu czy oleju, który będzie potrzebny do ogrzania domu, należy budynek zabezpieczyć przed utratą ciepła w okresie zimowym. Najlepiej już na etapie projektowania, ponieważ wtedy nakłady na energooszczędność są kilkukrotnie niższe, niż koszty późniejszej termomodernizacji".

Dla każdego budynku istnieje optymalna kombinacja elementów kształtujących jego standard energetyczny, uzależniona od formy architektonicznej, konstrukcji, funkcji użytkowych, rodzaju zastosowanych materiałów, lokalizacji. Budując dom, warto skoncentrować się na tych elementach, które nie podnosząc znacząco kosztu inwestycji, mają duży wpływ na ograniczenie zużycia energii. "Koszt tak rozumianej energooszczędności jest stosunkowo niewysoki" - dodaje Piotr Pawlak.

"W ROCKWOOL przeanalizowaliśmy istniejący dom jednorodzinny o powierzchni użytkowej 182 m2, ogrzewany gazem sieciowym, niepodpiwniczony, z poddaszem użytkowym. Postawienie takiego budynku w centralnej Polsce może wynieść ok. 600 tys. zł, korzystając z kredytu na 30 lat. Na potrzeby analizy sprawdziliśmy, jaki efekt przyniesie zwiększenie izolacji ścian zewnętrznych z 12 na 20 cm oraz dachu z 20 na 32 cm. Ta zmiana wymagałaby dodatkowego jednorazowego wydatku rzędu 5,5 tys. zł, ale już w pierwszym roku eksploatacji przyniosłaby oszczędności na ogrzewaniu sięgające ponad 700 zł. Natomiast po 30 latach łączne oszczędności to 47 tys. zł (przy wzroście cen gazu na poziomie 5% rocznie). Dla osób finansujących budowę domu z kredytu, ten dodatkowy nakład nie ma praktycznie znaczenia, ponieważ wyższą ratę kredytu już od pierwszego roku spłaty rekompensują niższe koszty eksploatacji".

Grubsza warstwa izolacji ścian i dachu domów mieszkalnych stanowi już wymóg prawny.  "Zmiany prawa w kierunku podnoszenia standardu energetycznego budynków mieszkalnych wpłyną pozytywnie na całą branżę" - mówi Michał Świderski ze Skanska Residential Development, zaangażowanej w kampanię Energooszczędność w moim domu. "Deweloperzy będą musieli stosować się do wyższych standardów, a jednocześnie pilnować kosztu inwestycji, ponieważ w Polsce o wyborze mieszkania wciąż decyduje cena. Wielu z nich na pewno sięgnie po rozwiązania niepowodujące nadmiernego wzrostu cen mieszkań, a pozwalających spełnić wymogi prawne. Doświadczenia Skanska Residential Development z krajów skandynawskich pokazują, że w przyszłości mieszkaniem pierwszego wyboru będzie lokal w budynku posiadającym rozwiązania energooszczędne, zapewniającym komfort, wykonanym i wykończonym przyjaznymi dla zdrowia materiałami. Takie mieszkania będzie można również znacznie łatwiej sprzedać na rynku wtórnym".

Źródło: Effective Public Relations (www.effectivepr.pl)
Zdjęcie: Achim Hering
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
TEMAT MIESIĄCA
Wiosenne porządki: ocieplanie fasad otynkowanych

Coś się kończy, coś się zaczyna. Schyłek okresu grzewczego jak zwykle zbiega się w czasie z budzącą się do życia wiosną oraz początkiem sezonu budowlanego. To kwitnący czas dla wykonawców, których kalendarze pęcznieją od kolejnych zleceń na izolację lub termomodernizację domu. A że inwestorzy w dalszym ciągu chętnie stawiają na klasyczne fasady otynkowane, warto przypomnieć sobie zasady poprawnego ocieplania ścian metodą lekką mokrą, znaną też jako ETICS. Czytaj więcej