Izolacja termiczna poddasza wełną skalną
Dopiero rozpoczęło się lato, a już doświadczyliśmy kilku upalnych dni. W gorące dni najszybciej nagrzewa się poddasze, na którym potrafi być jak w saunie. Co możemy zrobić, żeby temu zapobiec i utrzymać w domu komfortową temperaturę? Okazuje się, że istnieje prostsze, tańsze i bardziej popularne rozwiązanie niż klimatyzacja. Odpowiedzią na żar z nieba może być izolacja termiczna poddasza, która zabezpieczy dach przed nadmiernym nagrzewaniem się.
Nieprzypadkowo kolektory słoneczne w budynkach montuje się najczęściej na dachu - ze względu na intensywne wystawienie na działanie słońca oraz stosunkowo cienkie pokrycie jest to jedna z najszybciej nagrzewających się przegród w domu. Latem mocno nagrzany dach szybko oddaje ciepło do wnętrza domu, dlatego zwłaszcza w pomieszczeniach znajdujących się na poddaszu można czuć się jak w saunie.
Proste antidotum - ochłodzenie przez docieplenie
Chociaż wydaje się to absurdalnym pomysłem, ale właśnie dzięki odpowiedniemu dociepleniu poddasza zapewnimy sobie dłużej przyjemny chłód w domu nawet podczas największych upałów. Docieplenie, czyli izolacja termiczna, latem utrudnia przenikanie ciepła do wnętrza domu, pozwalając dłużej utrzymać optymalną temperaturę na poddaszu oraz w pozostałych pomieszczeniach w domu. "Warto pamiętać, że przegrzany dach powoduje problemy z upałem wewnątrz domu nie tylko na poddaszu, ale także na pozostałych kondygnacjach. Choć gorące powietrze przemieszcza się do góry, to jednak cyrkuluje, sprawiając, że temperatura powietrza w całym domu jest daleka od optymalnej. Gorzej jest w domach parterowych, tam nie można ukryć się przed upałem na niższej kondygnacji. Dlatego warto podjąć prosty krok - wykonać izolację termiczną poddasza lub dachu nad parterem w domach jednokondygnacyjnych, aby cieszyć się komfortem termicznym w całym domu, o każdej porze roku. Ocieplenie o odpowiedniej grubości zimą zapobiega bowiem utratom ciepła i pomaga znacząco zmniejszyć rachunki za ogrzewanie" - tłumaczy Piotr Pawlak, Kierownik Działu Doradztwa Technicznego ROCKWOOL.
Wybór na lata
Prawidłowo wykonana izolacja, przy użyciu dobrych jakościowo materiałów o odpowiedniej gęstości to rozwiązanie, które przez lata zagwarantuje nam optymalną temperaturę w domu, bez względu na porę roku. Odpowiednio izolując poddasze nie tylko zabezpieczamy się przed utratą ciepła, gdy na dworze panuje chłód, ale również opóźniamy nagrzewanie się powietrza wewnątrz w trakcie lata. Dobrze zamontowana izolacja powinna być przede wszystkim szczelna i wykonana z odpowiednio dobranych materiałów. W przypadku konstrukcji dachowych warto zwrócić uwagę, by izolacja była sprężysta i niepalna. Dzięki zastosowaniu produktów o dużej gęstości ocieplenie szczelnie wypełnia przestrzenie między krokwiami, niwelując mostki termiczne, a także ochrania drewniane elementy konstrukcyjne przed ewentualnym zagrożeniem pożarowym. Właśnie te cechy posiada wełna skalna, która obok najwyższej odporności na ogień, trwałości i sprężystości, poprawia również komfort akustyczny pomieszczenia na poddaszu.
"Nie zapominajmy też, że kiedy temperatura na zewnątrz przekracza poziom uznawany za komfortowy, otwarcie okien nie pomoże. Cieplejsze powietrze z zewnątrz łatwiej dostanie się do wnętrza domu zwiększając temperaturę wewnątrz. A więc aby bez klimatyzacji jak najdłużej utrzymać komfortowo niską temperaturę w domu zastosujmy dobrą izolację poddasza, a okna otwierajmy tylko wtedy, kiedy czujemy, że powietrze na zewnątrz jest chłodniejsze, niż wewnątrz. Rano, wieczorem i nocą. W ten prosty sposób nocą wychłodzimy wnętrze domu i dzięki izolacji, utrzymamy komfortową temperaturę w ciągu dnia" - mówi Piotr Pawlak.
Na poprawę izolacyjności dachu można zdecydować się jeszcze w trakcie budowy bądź podczas termomodernizacji domu - nigdy nie jest za późno, żeby zadbać o komfort termiczny w domu. Ocieplenie dachu można wykonywać o każdej porze roku. Montaż izolacji wiąże się oczywiście z pewnymi kosztami - szybko zwrócą się one w postaci optymalnej temperatury przez cały rok, oraz bardziej wymiernie w postaci niższych rachunków za ogrzewanie zimą.
Źródło i zdjęcie: Rockwool
CZYTAJ WIĘCEJ
Dlaczego warto wybrać skalną węłnę Rockwool?
Niepalna, wyciszająca, trwała. Dlaczego wełna skalna to wybór na lata?
Ochłodzenie przez... ocieplenie. Czy warto ocieplać dom latem?
Ocieplanie nowych i termomodernizacja istniejących poddaszy nieużytkowych
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
B.M. Polska gościła dystrybutorów
Fasada roku 2008
Nowa fabryka firmy Kreisel
Przeprowadzka Knaufa
Nowa linia do produkcji skalnej wełny Rockwool
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia