Strona główna | ProduktyNiepalna, wyciszająca, trwała. Dlaczego wełna skalna to wybór na lata?

Niepalna, wyciszająca, trwała. Dlaczego wełna skalna to wybór na lata?

Budowa domu zdarza się w życiu zazwyczaj tylko raz. To, jakich materiałów budowlanych użyjemy, nie może więc pozostać dziełem przypadku czy efektem marketingowych chwytów producentów. Warto dokonywać takich wyborów, które wytrzymają próbę czasu i zachowają swe właściwości przez lata. Jak podkreślają eksperci budowlani, trwałość to czynnik istotny zwłaszcza w przypadku materiałów izolacyjnych.

Gdy przychodzi czas na ocieplenie domu, Polacy wybierają głównie pomiędzy styropianem i wełną mineralną. Podczas gdy producenci prześcigają się w uzyskaniu możliwie najmniejszego współczynnika przewodzenia ciepła (tak zwanej "lambdy"), materiały te mają podobną skuteczność w zatrzymywaniu ciepła. To, co je w rzeczywistości odróżnia, to inne cechy mające bezpośredni wpływ na przyszły komfort i bezpieczeństwo mieszkania. Ponieważ w domu spędzamy przeciętnie od kilkunastu do kilkudziesięciu lat, polski inwestor coraz chętniej stawia na materiały zachowujące korzystne parametry przez cały okres eksploatacji. To właśnie z tego względu na popularności zyskuje wełna skalna - materiał, którego trwałość wynika wprost z natury i surowca - skały.

Do produkcji wełny używa się skał mineralnych (bazalt i gabro), które najpierw roztapia się do płynnej lawy, a następnie rozwłóknia i formuje w postać ostateczną, płyty lub maty. Ze względu na gęstą, zaburzoną strukturę włókien, materiał ten zachowuje stabilne wymiary i kształt przy jednoczesnej elastyczności przez cały okres eksploatacji. "Wełna nie kurczy i nie wybrzusza się z powodu naddatku wyrobu, dlatego zachowuje jednolitą grubość materiału i nie tworzy mostków termicznych, czyli miejsc, w których ciepło najszybciej ucieka z domu. Montując ją jako ocieplanie ścian zewnętrznych, poddaszy czy ścian działowych mamy pewność, że zachowa ona szczelność przegród na długie lata" - radzi Tomasz Kwiatkowski, Doradca Techniczny ROCKWOOL Polska.

Cisza i spokój

Na komfort mieszkania duży wpływ ma ochrona przed hałasem dochodzącym zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Jak wynika z raportu Jacka Danielewskiego "Dom i Mieszkanie. Komfort Akustyczny", około 30% polskich gospodarstw narażone jest na stałe oddziaływanie takiego natężenia hałasu, które obniża wygodę ich użytkowania. "Wyciszyć" problem można poprzez dobór odpowiedniego materiału izolacyjnego już na poziomie budowy. W tym przypadku warto brać pod uwagę przede wszystkim masę i strukturę materiału. Wysoka gęstość i włóknistość wyrobów, charakterystyczna dla wełny skalnej, sprzyja lepszej izolacyjności akustycznej przegrody, co w perspektywie długofalowej pozwala odgrodzić się od niechcianego hałasu - np. kropel deszczu uderzających o blachodachówkę, ruchu ulicznego czy też dźwięku kroków dobiegających z sąsiednich pomieszczeń.

Materiał z klasą

Materiał izolacyjny, poza oczywistą funkcją termoizolacji w budynku, stanowi pierwszą linię obrony w momencie zagrożenia pożarowego - pełni kluczową rolę w tzw. pasywnej ochronie przeciwpożarowej. Nie trzeba fachowej wiedzy, by móc ocenić przydatność materiałów pod tym względem - wystarczy spojrzeć na umieszczane na etykietach europejskie klasy reakcji na ogień. Wysoka klasa reakcji na ogień ma ogromne znaczenie w sytuacji zagrożenia. Odpowiedni niepalny materiał daje więcej czasu na ewakuację i przyjazd służb ratowniczych, co pozwala ograniczyć skutki pożaru i zmniejszyć straty z tym związane. "Spośród wszystkich materiałów izolacyjnych wełna skalna plasuje się najwyżej. Klasa A1 oznacza, że materiał ten się nie pali i nie przyczynia się do rozwoju pożaru. Zastosowana np. w ściankach działowych potrafi powstrzymać ogień przed szybkim rozprzestrzenianiem się wewnątrz budynku" - wyjaśnia Tomasz Kwiatkowski.

Niepalność, izolacyjność akustyczna, trwałość - to cechy, na które szczególnie mocno warto zwracać uwagę podczas wyboru materiałów izolacyjnych. Wełna skalna, której już sama nazwa sugeruje wysoką trwałość i odporność na czynniki zewnętrzne, to rozwiązanie dające nie tylko komfort, ale i bezpieczeństwo. W momencie, gdy wszystkie alternatywy na rynku oferują zbliżone parametry izolacji termicznej, unikalne właściwości materiałów mogą okazać się tym, co zadecyduje o wygodzie mieszkania we własnym domu przez długie lata.

Źródło i zdjęcie: Rockwool

CZYTAJ WIĘCEJ

Nowa linia do produkcji skalnej wełny Rockwool
Dlaczego warto wybrać skalną węłnę Rockwool?
Izolacja termiczna poddasza wełną skalnąDODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?

Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej