Jak bezpiecznie przechowywać farby i lakiery?
Nie zawsze uda się wykorzystać całe opakowanie farby w trakcie jednego malowania. Co więcej, czasem wręcz zależy nam na zachowaniu niewielkiej ilości produktu do ewentualnych późniejszych poprawek. Przechowywanie farby, aby mogła być ona ponownie wykorzystana, powinno jednak odbywać się zgodnie z określonymi zasadami.
Wyrzucanie nadmiernej ilości farby po remoncie jest nie tylko nieekonomiczne, ale także nieekologiczne. Często również chcemy powrócić do danego koloru i przemalować zabrudzone powierzchnie przy kanapie lub w przedpokoju. Jednak największą zmorą domowych majsterkowiczów jest przechowywanie farb. Temperatura i odpowiednie opakowanie to jedne z najważniejszych czynników, które sprawią, że raz otwarta farba będzie możliwa do ponownego użycia.
Przechowywanie farb i lakierów
Wszystkie farby i lakiery, niezależnie od ich rodzaju, powinny być przechowywane z dala od słońca. Nawet jeśli występują w ciemnych opakowaniach, dla bezpieczeństwa warto je trzymać w zacienionym miejscu. Najlepszym miejscem do przechowywania farb i lakierów są garaże, piwnice oraz szafy. Ważne jest, aby miejsce przechowywania było suche, wilgoć może niekorzystnie wpłynąć na stan metalowej puszki. Bardzo ważne jest także zabezpieczenie szaf i pomieszczeń przed dostępem dla dzieci.
Ważna jest temperatura
Nie tylko opakowanie oraz zacienienie decyduje o odpowiednim przechowywaniu farb. Temperatura jest równie istotnym czynnikiem, który może sprawić, że produkt będzie zdatny do ponownego użycia lub straci swoje właściwości oraz kolor. Zaleca się, aby przechowywać farby w temperaturze powyżej 5° C i absolutnie unikać ich przemrażania. Przechowywanie farby na mrozie powoduje, że niestety nie nadaje się do ponownego użytku. Niestety również zbyt wysoka temperatura, szczególnie powyżej 30° C także może wywołać zepsucie się produktu. Dlatego należy regularnie kontrolować temperaturę w miejscach przechowywania farb i warto unikać korzystania ze strychów, które często mają tendencję do bardzo szybkiego nagrzewania się.
Szczelne opakowanie
Odpowiednie zamknięcie sprawi, że farba nie wyschnie oraz nie straci swoich właściwości. Skutecznym sposobem na wyeliminowanie dostępu powietrza jest włożenie folii malarskiej pod wieczko puszki. Pozwoli to na szczelne przechowywanie farby emulsyjnej, olejnej czy akrylowej. Taki kawałek folii również ułatwi otwarcie opakowania, bowiem nie skleją się jego brzegi. Dodatkowym uszczelnieniem dla puszki lub pudełka otwartej farby może być oklejenie brzegów taśmą malarską. Jeśli nie posiadamy dużej ilości farby, można ją przelać do słoika i szczelnie zakręcić oraz dodatkowo okleić. W tym wypadku koniecznie należy użyć etykiety informującej o tym, jaki produkt znajduje się wewnątrz.
Czego unikać, na co uważać?
Choć często słyszymy wiele różnych porad dotyczących przechowywania farb i lakierów, to warto rozważyć, czy niektóre z nich nie przyniosą więcej szkody niż pożytku. Jednym z często powtarzanych zaleceń, które niekoniecznie będzie służyć naszej farbie, jest sugestia przybicia wieczka puszki młotkiem w celu jej uszczelnienia. Okazuje się jednak, że silne uderzenie ciężkim metalowym przedmiotem może spowodować jej odkształcenie i uzyskamy dokładnie odwrotny efekt niż zakładaliśmy, bowiem puszka stanie się bardzo nieszczelna. Niektórzy majsterkowicze dla uszczelnienia opakowania stosują zasadę przechowywania opakowań do góry nogami, dzięki czemu puszki i pudełka same się uszczelniają. Pamiętać jednak należy o wcześniejszym bardzo szczelnym zamknięciu, bowiem w innym wypadku farba po prostu wycieknie.
Źródło i zdjęcia: Śnieżka
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
B.M. Polska gościła dystrybutorów
Fasada roku 2008
Nowa fabryka firmy Kreisel
Przeprowadzka Knaufa
Nowa linia do produkcji skalnej wełny Rockwool
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia