Strona główna | AktualnościJak bezpiecznie przechowywać farby i lakiery?

Jak bezpiecznie przechowywać farby i lakiery?

Nie zawsze uda się wykorzystać całe opakowanie farby w trakcie jednego malowania. Co więcej, czasem wręcz zależy nam na zachowaniu niewielkiej ilości produktu do ewentualnych późniejszych poprawek. Przechowywanie farby, aby mogła być ona ponownie wykorzystana, powinno jednak odbywać się zgodnie z określonymi zasadami.

Wyrzucanie nadmiernej ilości farby po remoncie jest nie tylko nieekonomiczne, ale także nieekologiczne. Często również chcemy powrócić do danego koloru i przemalować zabrudzone powierzchnie przy kanapie lub w przedpokoju. Jednak największą zmorą domowych majsterkowiczów jest przechowywanie farb. Temperatura i odpowiednie opakowanie to jedne z najważniejszych czynników, które sprawią, że raz otwarta farba będzie możliwa do ponownego użycia.

Przechowywanie farb i lakierów

Wszystkie farby i lakiery, niezależnie od ich rodzaju, powinny być przechowywane z dala od słońca. Nawet jeśli występują w ciemnych opakowaniach, dla bezpieczeństwa warto je trzymać w zacienionym miejscu. Najlepszym miejscem do przechowywania farb i lakierów są garaże, piwnice oraz szafy. Ważne jest, aby miejsce przechowywania było suche, wilgoć może niekorzystnie wpłynąć na stan metalowej puszki. Bardzo ważne jest także zabezpieczenie szaf i pomieszczeń przed dostępem dla dzieci.

Ważna jest temperatura

Nie tylko opakowanie oraz zacienienie decyduje o odpowiednim przechowywaniu farb. Temperatura jest równie istotnym czynnikiem, który może sprawić, że produkt będzie zdatny do ponownego użycia lub straci swoje właściwości oraz kolor. Zaleca się, aby przechowywać farby w temperaturze powyżej 5° C i absolutnie unikać ich przemrażania. Przechowywanie farby na mrozie powoduje, że niestety nie nadaje się do ponownego użytku. Niestety również zbyt wysoka temperatura, szczególnie powyżej 30° C także może wywołać zepsucie się produktu. Dlatego należy regularnie kontrolować temperaturę w miejscach przechowywania farb i warto unikać korzystania ze strychów, które często mają tendencję do bardzo szybkiego nagrzewania się.


Szczelne opakowanie

Odpowiednie zamknięcie sprawi, że farba nie wyschnie oraz nie straci swoich właściwości. Skutecznym sposobem na wyeliminowanie dostępu powietrza jest włożenie folii malarskiej pod wieczko puszki. Pozwoli to na szczelne przechowywanie farby emulsyjnej, olejnej czy akrylowej. Taki kawałek folii również ułatwi otwarcie opakowania, bowiem nie skleją się jego brzegi. Dodatkowym uszczelnieniem dla puszki lub pudełka otwartej farby może być oklejenie brzegów taśmą malarską. Jeśli nie posiadamy dużej ilości farby, można ją przelać do słoika i szczelnie zakręcić oraz dodatkowo okleić. W tym wypadku koniecznie należy użyć etykiety informującej o tym, jaki produkt znajduje się wewnątrz.

Czego unikać, na co uważać?

Choć często słyszymy wiele różnych porad dotyczących przechowywania farb i lakierów, to warto rozważyć, czy niektóre z nich nie przyniosą więcej szkody niż pożytku. Jednym z często powtarzanych zaleceń, które niekoniecznie będzie służyć naszej farbie, jest sugestia przybicia wieczka puszki młotkiem w celu jej uszczelnienia. Okazuje się jednak, że silne uderzenie ciężkim metalowym przedmiotem może spowodować jej odkształcenie i uzyskamy dokładnie odwrotny efekt niż zakładaliśmy, bowiem puszka stanie się bardzo nieszczelna. Niektórzy majsterkowicze dla uszczelnienia opakowania stosują zasadę przechowywania opakowań do góry nogami, dzięki czemu puszki i pudełka same się uszczelniają. Pamiętać jednak należy o wcześniejszym bardzo szczelnym zamknięciu, bowiem w innym wypadku farba po prostu wycieknie.

Źródło i zdjęcia: Śnieżka
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
TEMAT MIESIĄCA
Wiosenne porządki: ocieplanie fasad otynkowanych

Coś się kończy, coś się zaczyna. Schyłek okresu grzewczego jak zwykle zbiega się w czasie z budzącą się do życia wiosną oraz początkiem sezonu budowlanego. To kwitnący czas dla wykonawców, których kalendarze pęcznieją od kolejnych zleceń na izolację lub termomodernizację domu. A że inwestorzy w dalszym ciągu chętnie stawiają na klasyczne fasady otynkowane, warto przypomnieć sobie zasady poprawnego ocieplania ścian metodą lekką mokrą, znaną też jako ETICS. Czytaj więcej