Strona główna | AktualnościJak przygotować mieszkanie do malowania?

Jak przygotować mieszkanie do malowania?

Wakacje to dla wielu dobra okazja, by na nowo pomalować mieszkanie i odświeżyć swoje wnętrza. Zanim jednak do tego przystąpimy, warto odpowiednio się przygotować, albowiem błędy popełnione w pierwszym etapie - jeszcze przed właściwym malowaniem (np. nieprawidłowe oczyszczenie ścian, brak właściwego podkładu) mogą spowodować, że kolor będzie mniej trwały lub straci swoje unikalne właściwości.

Malowanie ścian to złożony proces. Zaczyna się już na etapie wyboru odpowiedniej farby. Warto więc zastanowić się, w jakim wnętrzu zostanie wykorzystany produkt i na jakich właściwościach najbardziej nam zależy. Niezależnie od miejsca, idealnie sprawdzą się farby ceramiczne, odporne na plamy i płynne zabrudzenia (Home&Style, Dekoral).
 
Na początek zadbaj o ściany
 
Zanim jednak przystąpimy do nakładania wymarzonego koloru na ściany, warto odpowiednio je przygotować. Na początku należy usunąć stare, słabo przyczepne powłoki malarskie (odpryski, wybrzuszenia). Można to zrobić na dwa sposoby: zwilżając powierzchnię wodą lub używając specjalnie przeznaczonych do tego produktów, by później niepotrzebne fragmenty usunąć np. szpachelką.
  
Nie zapomnij umyć ścian
 
Mycie ścian to ważny etap prac malarskich. Jeżeli go pominiemy i pozostawimy podłoże pełne zabrudzeń i tłustych plam, żaden kolor nie będzie w tym miejscu idealny. Co więcej, problem pojawi się także z przyczepnością produktu. Ścianę najlepiej umyć mokrą ściereczką i mydłem malarskim nie zapominając o tym, aby w międzyczasie przemywać delikatnie powierzchnię niewielką ilością czystej wody. Dzięki temu nie doprowadzimy do powstawania zacieków. Na koniec całą ścianę powinniśmy jeszcze raz umyć czystą wodą, a następnie pozostawić do wyschnięcia.
  
Grunt to dobry podkład
 
Ostatnim etapem przed właściwym malowaniem jest gruntowanie ścian - etap często przez wielu pomijany. Nałożenie gruntu gwarantuje jednolity kolor na ścianie, bez przykrych niespodzianek w postaci przebarwień czy plam; co więcej - zmniejsza chłonność malowanych powierzchni, dzięki czemu zużyjemy mniej farby właściwej.  Po wyschnięciu ścian po gruntowaniu, możemy śmiało nakładać nasz wymarzony kolor i cieszyć się jego trwałością przez wiele lat!
 
Po dokładnym zagruntowaniu ścian - można przystąpić do malowania!
 
Źródło i zdjęcie: Dekoral
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?

Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej