Strona główna | AktualnościJak uzyskać optymalne krycie białą farbą?

Jak uzyskać optymalne krycie białą farbą?

Nieodpowiednie krycie białej farby to problem dla wielu majsterkowiczów. Co może powodować taki problem w przypadku jasnych kolorów? Co zrobić, aby uzyskać idealnie białą ścianę przy minimalnej ilości pracy?

Malowanie ścian na biało to jedno z trudniejszych zadań. Często pojawiają się trudności nie tylko z zamalowaniem ciemniejszego koloru, ale również zakryciem codziennych zabrudzeń. Moda na biel znów wraca i jest obecna we wnętrzach skandynawskich, tradycyjnych, ale również tych nowoczesnych. Przemalowywanie kolorowych ścian na biało to zadanie, z którym każdy zmierzy się przynajmniej raz w życiu.

Biała farba do ścian - zakupy z rozwagą

W przypadku zakupu białej farby, należy szczególnie uważnie przyjrzeć się opakowaniu. Producent umieszcza na etykiecie informacje o kryciu oraz wydajności. Szybkie przeliczenie tych wartości uświadomi nam, że nie warto jest oszczędzać na tym produkcie, bowiem czas przeznaczony na nałożenie kolejnej warstwy będzie więcej wart niż sama farba lepszej jakości, a o nakładach pracy nie wspominając. Przy zakupie warto sprawdzić datę ważności oraz w miarę możliwości dowiedzieć się, w jaki sposób farba była składowana, ponieważ zarówno przemrożenie farby, jak i wystawienie jej na działanie silnego słońca, może mieć wpływ na jej krycie.


Jak malować białą farbą?

Przygotowując się do każdego malowania, a szczególnie z użyciem białej farby, należy bardzo dokładnie przygotować powierzchnię. Jej mycie i gruntowanie wpłyną na równomierne krycie oraz dadzą lepszy ostateczny efekt. Krycie białej farby poprawi także zastosowanie odpowiednich narzędzi, czyli najlepiej wałków ze średnim włosem. Starajmy się malować zdecydowanymi i długimi pociągnięciami, nie przerywając w połowie, jak również nie malując tzw. "placków", które następnie będziemy chcieli ze sobą połączyć. Jeśli już musimy łączyć ze sobą dwa fragmenty, to wykonujmy to "na mokro". Sufit malujemy zgodnie z kierunkiem padania światła w pomieszczeniu, czyli standardowo kierując się od okna do wnętrza. Malowanie pomieszczenia rozpoczynamy od sufitu i kończymy na ścianach, standardowo rozpoczynając pracę od narożników wewnętrznych. Nie powinno się rozcierać farby na ścianie w trakcie malowania, może to spowodować pojawienie się prześwitów. Z kolei farbę zaschniętą w kuwecie należy wyskrobać, pojemnik umyć i osuszyć i dopiero wtedy zacząć malowanie na nowo.

Jak poprawić krycie białej farby?

Na krycie białej farby na pewno wpłynie odpowiednie przygotowanie powierzchni oraz przestrzeganie warunków malowania. Odpowiednia temperatura pomiędzy 10°C a 25°C oraz suche, dobrze wentylowane pomieszczenie pozwolą na dobre i równomierne schnięcie. Należy bardzo dokładnie przestrzegać wymaganego czasu schnięcia dla pierwszej warstwy. Zbyt szybkie nakładanie drugiej powłoki może zmniejszyć krycie białej farby, poprzez rozcieranie jeszcze nie utwardzonej farby. Nie wolno rozcieńczać farby, chyba że producent zalecza inaczej. Nie próbujmy zamalowywać pleśni i grzybów, bowiem będą one doskonale widoczne spod białej farby.

Pomocne produkty

Poza dobrą jakościowo białą farbą, odpowiednio dostosowaną do malowanego wnętrza, w przypadku malowania ścian na biało warto rozważyć wykorzystanie farby na plamy i zacieki Śnieżka, którą można nałożyć w miejsca szczególnie zabrudzone oraz farby podkładowej Śnieżka grunt, którą można zamalować bardzo intensywne kolory, takie jak czerwień i błękit przed przystąpieniem do właściwego malowania.

Źródło i zdjęcia: Śnieżka

CZYTAJ WIĘCEJ

Malatex - biała farba do malowania ścian i sufitów firmy Skała Tychy
Śnieżnobiała farba Łazienka & Kuchnia w jeszcze lepszym wydaniu
Odporna na zmywanie śnieżnobiała farba do wnętrzDODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
Wyświetlanie 5 z 1 komentarzy
  • miodo | 10-07-2018 07:15
    Wiele osób chcąc pomalować wnętrze na biało bierze najtańszą farbę bo to przecież tylko \"zwykły biały\". A przecież biel jest bardziej wymagająca od koloru i nie tylko widać na niej wszelkie niedociągnięcia ale i plamy. Nie mówiąc już o samym komforcie malowania. Ja akurat polubiłem szczególnie białą farbę z duluxa easycare, bardzo dobrze się nakłada, nawet osoba nie mająca doświadczenia w malowaniu da radę. I wszystko bez uszczerbku dla farby się z niej wyciera.
TEMAT MIESIĄCA
Wiosenne porządki: ocieplanie fasad otynkowanych

Coś się kończy, coś się zaczyna. Schyłek okresu grzewczego jak zwykle zbiega się w czasie z budzącą się do życia wiosną oraz początkiem sezonu budowlanego. To kwitnący czas dla wykonawców, których kalendarze pęcznieją od kolejnych zleceń na izolację lub termomodernizację domu. A że inwestorzy w dalszym ciągu chętnie stawiają na klasyczne fasady otynkowane, warto przypomnieć sobie zasady poprawnego ocieplania ścian metodą lekką mokrą, znaną też jako ETICS. Czytaj więcej