Strona główna | AktualnościKampania na rzecz przeciwdziałania wypadkom w budownictwie

Kampania na rzecz przeciwdziałania wypadkom w budownictwie

"Szanuj życie!" to kampania społeczna organizowana przez Państwową Inspekcję Pracy, mająca na celu podnoszenie świadomości robotników na temat bezpieczeństwa w budownictwie. IV edycja tego przedsięwzięcia, któremu patronują TYNKI oraz BUDOWNICTWO MONOLITYCZNE, rozpoczyna się 3 września 2012 r.

Według danych Państwowej Inspekcji Pracy, 130 pracowników w 2011 roku straciło życie na placu budowy. Setki osób zostało trwale okaleczonych. Większości wypadków można by uniknąć, gdyby sami robotnicy i brygadziści mieli większą świadomość na temat zagrożeń i przepisów bhp.

Dlatego też w tym roku właśnie do robotników budowlanych, osób wykonujących prace budowlane jako jednoosobowe podmioty gospodarcze oraz sprawujących bezpośredni nadzór nad pracownikami zwraca się Państwowa Inspekcja Pracy apelując po raz kolejny: "Szanuj życie!".

Informacje na temat kampanii ukażą się w telewizji, radiu i Internecie. Inspekcja przygotowała także publikacje, listy kontrolne, materiały wspomagające szkolenia bhp oraz program prewencyjny dla pracodawców.

Budownictwo jest branżą, gdzie zagrożenia wypadkowe są szczególnie duże, a skala naruszeń przepisów bhp jest bardzo wysoka. Szczególnie podczas pracy na wysokości inspektorzy pracy stwierdzają najwięcej nieprawidłowości.

Najczęściej wynikają one z: szybkiego tempa narzucanego terminami zakończenia inwestycji, nieuwzględniania w harmonogramie robót budowlanych prac zabezpieczających, ignorowania przejściowych zagrożeń, które znikną wraz z zakończeniem danego etapu prac, tolerowania przez kierowników budowy odstępstw od przepisów, zatrudniania osób bez wymaganych kwalifikacji i fachowego przygotowania do wykonywanych zadań, braku lub niewłaściwie przeprowadzonych wstępnych szkoleń bhp w tym instruktażu stanowiskowego.

Zadaniem tegorocznej kampanii społecznej PIP jest upowszechnianie wzorca "robotnika - profesjonalisty", który pracuje fachowo i rzetelnie, ale również bezpiecznie i zgodnie z obowiązującymi przepisami. Stąd też hasło firmujące kampanię: "Szanuj życie! Profesjonaliści pracują bezpiecznie".

Kampania PIP służyć ma też wyrabianiu u pracowników budów stałych nawyków bezpieczeństwa - stosowania się do procedur bezpieczeństwa w budownictwie, korzystania ze środków ochrony zbiorowej i indywidualnej, trzeźwości w pracy, reagowania na odstępstwa od obowiązujących wymagań. Ma zachęcać do udziału w szkoleniach, które gwarantować będą przestrzeganie przepisów bhp niezależnie od tempa pracy i terminu zakończenia robót.

Spoty telewizyjne kampanii "Szanuj życie!" emitowane będą od 3 do 23 września br. w kanałach: TVP1, TVP Info, Polsat i TV4, a także w stacjach tematycznych grupy Polsat (Polsat Sport, Polsat Play, Polsat 2, Polsat Sport Extra, Polsat News, Polsat Film, Superstacja, Crime&History) i stacjach tematycznych TVP (TVP Kultura, TVP Seriale, TVP Sport, TVP Historia).

Spotów radiowych będziemy mogli słuchać od 3 do 16 września br. w Radiu Zet i RMF FM oraz w 18 stacjach regionalnych RMF MAXXX.

Ponadto, przez cały wrzesień banery kampanii "Szanuj życie!" emitowane będą w Internecie na portalu Wirtualna Polska oraz w serwisach specjalizujących się w tematyce budownictwa i nieruchomości. Banery kierować będą internautów do strony kampanii www.bezupadku.pl.

Kampanię wspierać będą partnerzy: Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa, Związek Zawodowy "Budowlani", największe przedsiębiorstwa budowlane – sygnatariusze Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie, patroni medialni i inni.

Źródło i zdjęcie: Państwowa Inspekcja Pracy
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?

Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej