Krzysztof Domarecki: jak wzmocnić wektor polskiej gospodarki?
Wykreowanie kolejnych 300 dużych firm o obrotach minimum 1 mld złotych to pomysł na kierunek działań, które wzmocnią pozycję polskiej gospodarki na arenie międzynarodowej. „Odpowiedzialność ta spoczywa w rękach przedsiębiorców” - mówi Krzysztof Domarecki, Przewodniczący Rady Nadzorczej Grupy Selena oraz założyciel Funduszu Fidiasz - tegoroczny laureat Wektora 2017. Nagroda ta, co roku trafia w ręce osobowości ze świata biznesu, polityki, kultury i mediów, które swoją działalnością przyczyniają się do budowania katalogu dobrych praktyk dotyczących rozwoju polskiego biznesu. W tym roku wyróżnienie Super Wektora otrzymał Premier Mateusz Morawiecki.
"Wszyscy chcielibyśmy, aby moc oddziaływania polskiego wektora na sprawy europejskie była większa, a nasz głos - często rozsądny - brany pod uwagę. Jako przedsiębiorca działający na europejskim rynku od dawna zauważam, że naszym głównym deficytem jest siła rodzimego biznesu. Już na początku tej dekady, z jedną z firm konsultingowych przeprowadziliśmy badania dotyczące kondycji polskiej gospodarki. Aby wektor działania był bardziej znaczący na arenie międzynarodowej w Polsce brakuje około 300 dużych przedsiębiorstw o obrotach min. 1 mld złotych. Wykreowanie tych firm jest odpowiedzialnością przedsiębiorców" - mówił Krzysztof Domarecki, założyciel i Przewodniczący Rady Nadzorczej Grupy Selena, jednego ze światowych liderów w branży chemii budowlanej, a także pomysłodawca i założyciel Funduszu FIZ Fidiasz, który merytorycznie i finansowo wspiera startupy z obszaru fin-tech.
"Owszem rząd może takie procesy wspierać, ale nie zrobi tego za nas. Dlatego zachęcam moich kolegów-przedsiębiorców - zwłaszcza tych, którzy już odnieśli sukces rynkowy, aby spróbowali wykorzystać swoje doświadczenie i zainwestowali w jeszcze jedną firmę, która będzie miała potencjał 1 mld złotych obrotu. Jeżeli w okresie najbliższych 10-15 lat uda nam się zbudować kolejnych 300 dużych polskich firm, to w sposób naturalny polski wektor będzie musiał być bardziej uwzględniany w kształtowaniu europejskich polityk, a przedstawicielom naszej administracji państwowej będzie łatwiej zabiegać o polskie interesy. Zatem koledzy-przedsiębiorcy - wektor 300!" - zakończył swoją wypowiedź Krzysztof Domarecki na uroczystej gali rozdania Wektorów 2017 w Pałacu Zamoyskich.
Nagrody Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej, największej i najstarszej organizacji pracodawców w Polsce trafiły do 11 laureatów - osobistości oraz instytucji, które w ubiegłym roku osiągnęły wyjątkowe sukcesy lub w szczególny sposób przyczyniły się do rozwoju polskiej gospodarki. Statuetka Super Wektora powędrowała w tym roku do Premiera Mateusza Morawieckiego, "za to, że najpierw nakreślił odpowiednią strategię - Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, a następnie przekonał do jej realizacji siły polityczne. Za to, że oddał w niej należne miejsce przedsiębiorcom, bez których rozwój Polski nie jest możliwy" - czytamy w uzasadnieniu Pracodawców Rzeczypospolitej. Wraz z Krzysztofem Domareckim Wektory otrzymali m.in.: Provident, Wojciech Faszczewski - Prezes Zarządu PEPEES, Igor Klaja - Prezes Zarządu OTCF, Norbert Rethmann, Rafał Holanowski - Prezes Zarządu Supra Brokers, Paweł Gos - Prezes Zarządu Exact Systems, Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce, "Pracodawcy Pomorza i Kujaw" Związek Pracodawców, a z okazji 25-lecia działalności - Telewizja Polsat oraz LUX MED Sp. z o.o.
Źródło i zdjęcia: Selena
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
B.M. Polska gościła dystrybutorów
Fasada roku 2008
Nowa fabryka firmy Kreisel
Przeprowadzka Knaufa
Nowa linia do produkcji skalnej wełny Rockwool
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia