Strona główna | AktualnościKrzysztof Domarecki: jak wzmocnić wektor polskiej gospodarki?

Krzysztof Domarecki: jak wzmocnić wektor polskiej gospodarki?

Wykreowanie kolejnych 300 dużych firm o obrotach minimum 1 mld złotych to pomysł na kierunek działań, które wzmocnią pozycję polskiej gospodarki na arenie międzynarodowej. „Odpowiedzialność ta spoczywa w rękach przedsiębiorców” - mówi Krzysztof Domarecki, Przewodniczący Rady Nadzorczej Grupy Selena oraz założyciel Funduszu Fidiasz - tegoroczny laureat Wektora 2017. Nagroda ta, co roku trafia w ręce osobowości ze świata biznesu, polityki, kultury i mediów, które swoją działalnością przyczyniają się do budowania katalogu dobrych praktyk dotyczących rozwoju polskiego biznesu. W tym roku wyróżnienie Super Wektora otrzymał Premier Mateusz Morawiecki.

"Wszyscy chcielibyśmy, aby moc oddziaływania polskiego wektora na sprawy europejskie była większa, a nasz głos - często rozsądny - brany pod uwagę. Jako przedsiębiorca działający na europejskim rynku od dawna zauważam, że naszym głównym deficytem jest siła rodzimego biznesu. Już na początku tej dekady, z jedną z firm konsultingowych przeprowadziliśmy badania dotyczące kondycji polskiej gospodarki. Aby wektor działania był bardziej znaczący na arenie międzynarodowej w Polsce brakuje około 300 dużych przedsiębiorstw o obrotach min. 1 mld złotych. Wykreowanie tych firm jest odpowiedzialnością przedsiębiorców" - mówił Krzysztof Domarecki, założyciel i Przewodniczący Rady Nadzorczej Grupy Selena, jednego ze światowych liderów w branży chemii budowlanej, a także pomysłodawca i założyciel Funduszu FIZ Fidiasz, który merytorycznie i finansowo wspiera startupy z obszaru fin-tech.

"Owszem rząd może takie procesy wspierać, ale nie zrobi tego za nas. Dlatego zachęcam moich kolegów-przedsiębiorców - zwłaszcza tych, którzy już odnieśli sukces rynkowy, aby spróbowali wykorzystać swoje doświadczenie i zainwestowali w jeszcze jedną firmę, która będzie miała potencjał 1 mld złotych obrotu. Jeżeli w okresie najbliższych 10-15 lat uda nam się zbudować kolejnych 300 dużych polskich firm, to w sposób naturalny polski wektor będzie musiał być bardziej uwzględniany w kształtowaniu europejskich polityk, a przedstawicielom naszej administracji państwowej będzie łatwiej zabiegać o polskie interesy. Zatem koledzy-przedsiębiorcy - wektor 300!" - zakończył swoją wypowiedź Krzysztof Domarecki na uroczystej gali rozdania Wektorów 2017 w Pałacu Zamoyskich.


Nagrody Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej, największej i najstarszej organizacji pracodawców w Polsce trafiły do 11 laureatów - osobistości oraz instytucji, które w ubiegłym roku osiągnęły wyjątkowe sukcesy lub w szczególny sposób przyczyniły się do rozwoju polskiej gospodarki. Statuetka Super Wektora powędrowała w tym roku do Premiera Mateusza Morawieckiego, "za to, że najpierw nakreślił odpowiednią strategię - Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, a następnie przekonał do jej realizacji siły polityczne. Za to, że oddał w niej należne miejsce przedsiębiorcom, bez których rozwój Polski nie jest możliwy" - czytamy w uzasadnieniu Pracodawców Rzeczypospolitej. Wraz z Krzysztofem Domareckim Wektory otrzymali m.in.: Provident, Wojciech Faszczewski - Prezes Zarządu PEPEES, Igor Klaja - Prezes Zarządu OTCF, Norbert Rethmann, Rafał Holanowski - Prezes Zarządu Supra Brokers, Paweł Gos - Prezes Zarządu Exact Systems, Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce, "Pracodawcy Pomorza i Kujaw" Związek Pracodawców, a z okazji 25-lecia działalności - Telewizja Polsat oraz LUX MED Sp. z o.o.

Źródło i zdjęcia: Selena
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
TEMAT MIESIĄCA
Dobry materiał izolacyjny? 5 pytań, na które wykonawca musi znać odpowiedź

Remont starego domu czy budowa nowego - w obu przypadkach niezbędna jest kompleksowa termomodernizacja. Wykonawca musi wówczas podjąć kilka kluczowych decyzji. Jaki materiał wybrać do ocieplenia? Kiedy przeprowadzić prace? Na co zwrócić szczególną uwagę? Podpowiadamy, które rozwiązania są najlepsze. Czytaj więcej