Strona główna | AktualnościKrzysztof Domarecki: jak wzmocnić wektor polskiej gospodarki?

Krzysztof Domarecki: jak wzmocnić wektor polskiej gospodarki?

Wykreowanie kolejnych 300 dużych firm o obrotach minimum 1 mld złotych to pomysł na kierunek działań, które wzmocnią pozycję polskiej gospodarki na arenie międzynarodowej. „Odpowiedzialność ta spoczywa w rękach przedsiębiorców” - mówi Krzysztof Domarecki, Przewodniczący Rady Nadzorczej Grupy Selena oraz założyciel Funduszu Fidiasz - tegoroczny laureat Wektora 2017. Nagroda ta, co roku trafia w ręce osobowości ze świata biznesu, polityki, kultury i mediów, które swoją działalnością przyczyniają się do budowania katalogu dobrych praktyk dotyczących rozwoju polskiego biznesu. W tym roku wyróżnienie Super Wektora otrzymał Premier Mateusz Morawiecki.

"Wszyscy chcielibyśmy, aby moc oddziaływania polskiego wektora na sprawy europejskie była większa, a nasz głos - często rozsądny - brany pod uwagę. Jako przedsiębiorca działający na europejskim rynku od dawna zauważam, że naszym głównym deficytem jest siła rodzimego biznesu. Już na początku tej dekady, z jedną z firm konsultingowych przeprowadziliśmy badania dotyczące kondycji polskiej gospodarki. Aby wektor działania był bardziej znaczący na arenie międzynarodowej w Polsce brakuje około 300 dużych przedsiębiorstw o obrotach min. 1 mld złotych. Wykreowanie tych firm jest odpowiedzialnością przedsiębiorców" - mówił Krzysztof Domarecki, założyciel i Przewodniczący Rady Nadzorczej Grupy Selena, jednego ze światowych liderów w branży chemii budowlanej, a także pomysłodawca i założyciel Funduszu FIZ Fidiasz, który merytorycznie i finansowo wspiera startupy z obszaru fin-tech.

"Owszem rząd może takie procesy wspierać, ale nie zrobi tego za nas. Dlatego zachęcam moich kolegów-przedsiębiorców - zwłaszcza tych, którzy już odnieśli sukces rynkowy, aby spróbowali wykorzystać swoje doświadczenie i zainwestowali w jeszcze jedną firmę, która będzie miała potencjał 1 mld złotych obrotu. Jeżeli w okresie najbliższych 10-15 lat uda nam się zbudować kolejnych 300 dużych polskich firm, to w sposób naturalny polski wektor będzie musiał być bardziej uwzględniany w kształtowaniu europejskich polityk, a przedstawicielom naszej administracji państwowej będzie łatwiej zabiegać o polskie interesy. Zatem koledzy-przedsiębiorcy - wektor 300!" - zakończył swoją wypowiedź Krzysztof Domarecki na uroczystej gali rozdania Wektorów 2017 w Pałacu Zamoyskich.


Nagrody Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej, największej i najstarszej organizacji pracodawców w Polsce trafiły do 11 laureatów - osobistości oraz instytucji, które w ubiegłym roku osiągnęły wyjątkowe sukcesy lub w szczególny sposób przyczyniły się do rozwoju polskiej gospodarki. Statuetka Super Wektora powędrowała w tym roku do Premiera Mateusza Morawieckiego, "za to, że najpierw nakreślił odpowiednią strategię - Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, a następnie przekonał do jej realizacji siły polityczne. Za to, że oddał w niej należne miejsce przedsiębiorcom, bez których rozwój Polski nie jest możliwy" - czytamy w uzasadnieniu Pracodawców Rzeczypospolitej. Wraz z Krzysztofem Domareckim Wektory otrzymali m.in.: Provident, Wojciech Faszczewski - Prezes Zarządu PEPEES, Igor Klaja - Prezes Zarządu OTCF, Norbert Rethmann, Rafał Holanowski - Prezes Zarządu Supra Brokers, Paweł Gos - Prezes Zarządu Exact Systems, Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce, "Pracodawcy Pomorza i Kujaw" Związek Pracodawców, a z okazji 25-lecia działalności - Telewizja Polsat oraz LUX MED Sp. z o.o.

Źródło i zdjęcia: Selena
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
TEMAT MIESIĄCA
Akustyka w obiektach sportowych

Sale i baseny to pomieszczenia o dużym czasie pogłosu, który sprawia, że rozchodzący się w nich dźwięk dociera zniekształcony do adresatów, a jego natężenie powoduje zmęczenie. Można jednak temu skutecznie przeciwdziałać, wprowadzając do takich budynków powierzchnie dźwiękochłonne. Przekonajmy się, jak to wygląda w praktyce. Czytaj więcej