Strona główna | AktualnościMieszkanie w kamienicy - jakie barwy farb do ścian dobrać?

Mieszkanie w kamienicy - jakie barwy farb do ścian dobrać?

Mieszkania w przedwojennych kamienicach charakteryzują niestandardowe wysokości pokoi oraz obecność starych elementów wykończenia wnętrz. Te najczęściej spotykane to dębowe parkiety lub podłogi z desek, drewniana stolarka drzwiowa i okienna, piece kaflowe, ozdobne gzymsy, listwy i sztukaterie na ścianach. Dzięki nim mieszkania w kamienicach mają niezwykły klimat.

Jesteś szczęśliwym posiadaczem takiego lokum i planujesz jego remont? Oto nasza podpowiedź, na jakie kolory pomalować ściany i jak skomponować je z dodatkami. W domach "z duszą” najchętniej zamieszkują artyści, przedstawiciele wolnych zawodów, osoby sentymentalne, które źle czują w minimalistycznych, nowoczesnych przestrzeniach. Mieszkania w kamienicy nie da się urządzić sztampowo. Nie da się też udawać, że jest ono nowoczesnym apartamentem. Owszem, włączenie elementów nowoczesnych sprawdza się, ale zawsze jako kontrastujące ze starą tkanką mieszkania dopełnienie. Po prawdzie, takie połączenia nowego ze starym sprawdzają się najlepiej - tworząc oryginalne, eklektyczne wnętrza.

W stronę Skandynawii

Strony skandynawskich agencji nieruchomości to prawdziwa kopalnia inspiracji dla posiadacza mieszkania w kamienicy. Setki zdjęć z przestronnymi, jasnymi wnętrzami potrafią przekonać niemal każdego, że jasne kolory świetnie sprawdzają się w mieszkaniach w starym stylu.

Dlatego nie bój się białych ścian - dzięki nim kamieniczne wnętrze wyda się jeszcze bardziej przestronne, a elementy rzeźbiarskie obecne na ścianach grą światłocienia zapewnią brak monotonii. Na takim tle świetnie wyglądają meble z jasnego drewna, jak również czarne dodatki. Kropla koloru obecna na bibelotach, grafikach i tkaninach ożywi całość.


Równie dobrym pomysłem jest pomalowanie ścian na kolor szary. Tak potraktowane wnętrze będzie bardzo klimatyczne, ale nabierze dodatkowo niewymuszonej elegancji. Biała stolarka okienna i drzwiowa ze swoimi staromodnymi podziałami i wysokie, białe listwy przypodłogowe wyglądają przepięknie przy szarych ścianach. Podobnie jak drewno oraz czarne i grafitowe dodatki. I znowu - tu także kropla koloru ożywi wnętrze. Tak jak połyskująca miedź i stare złoto.


Shabby chic

Wielbiciele przecierek i wszystkiego, co stare lub postarzane właściwie nie mają wyjścia - powinni mieć mieszkanie w kamienicy. Do bielonych mebli idealnie pasują ściany w kolorze jasnej szarości, beżu, a także wszelkie pastelowe odcienie, na przykład rozmyty błękit.


W stylu boho

Wolne, artystyczne dusze, które ciągną do klimatycznych wnętrz, dobrze będą czuły się wśród wzorów i kolorów.


Cygański styl boho świetnie pasuje do starych lokalizacji - zwariowane ornamenty i soczyste barwy, wraz z atrybutami retro właściwymi dla takich mieszkań, tworzą zwariowany, energetyczny misz-masz.


Na koniec klasyka

A co z przywiązanymi do tradycji wielbicielami klasyki? Oni najczęściej mieszkają w kamienicach od pokoleń. Jeśli skandynawskie klimaty nie przypadły ci do gustu, zawsze zostają bezpieczne beże i brązy. Już nie tak modne, ale zawsze dobrze widziane z klasycznymi meblami, złotymi i kryształowymi dodatkami. W takich przypadkach warto pokusić się o wprowadzenie elementów w kolorze zielonym. Tak zwana gabinetowa zieleń doda wnętrzu powagi i elegancji.


Dysponując taka perełką jak mieszkanie w kamienicy, warto wydobyć z niego, to co najlepsze i podkreślić wszystkie niepowtarzalne atuty. Wyjątkowo potraktowane wyjątkowe mieszkanie szybko odwdzięczy się swojemu właścicielowi - odpoczynek w dopieszczonym, klimatycznym wnętrzu będzie jeszcze przyjemniejszy.


Źródło i zdjęcia: Śnieżka

CZYTAJ WIĘCEJ

Remont słynnej kamienicy we Wrocławiu
Multipor w kamienicy - ocieplanie od wewnątrz łódzkich zabytków
Bolix Kamienica - systemy dla elewacji
Renowacja obiektów zabytkowych: krakowska "Sienkiewiczówka" - kamienica z historią
Krakowska "Sienkiewiczówka" - kamienica z historią



DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?

Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej