Strona główna | AktualnościMineralne płyty izolacyjne Multipor z wyróżnieniem Renowator 2018

Mineralne płyty izolacyjne Multipor z wyróżnieniem Renowator 2018

Multipor, innowacyjny system do ociepleń od wewnątrz obiektów historycznych, otrzymał prestiżowe wyróżnienie Renowator 2018. Nagroda została wręczona podczas XVII Europejskiego Kongresu Informacji Renowacyjnej w Krakowie, największej konferencji dla konserwatorów zabytków w Polsce.

EKIR to wydarzenie tradycyjnie skierowane do najważniejszych urzędników służb konserwatorskich w kraju, w tym miejskich i wojewódzkich konserwatorów zabytków, architektów miast, jak i biur projektowych oraz firm wykonawczych specjalizujących się w konserwacji zabytków. Obecni byli również przedstawiciele środowisk konserwatorskich z krajów Grupy Wyszehradzkiej.

Po raz piąty uczestnikiem kongresu była firma Xella Polska, producent nowoczesnej technologii Multipor do ociepleń od wewnątrz. "EKIR to najważniejsze w roku wydarzenie dla specjalistów zajmujących się konserwacją zabytków. Dla nas to świetna okazja, by poznać opinię praktyków, ale i urzędników służb konserwatorskich na temat termomodernizacji od strony wewnętrznej. Pod tym względem nasz materiał, minerale płyty Multipor, cieszą się olbrzymim zaufaniem konserwatorów zabytków. Specjaliści doceniają nieinwazyjny charakter systemu, który nie ingeruje w zabytkowe fasady, chwalą też materiał za jego ekologiczność, pochodzenie z naturalnych surowców i wysoką paroprzepuszczalność" - wyjaśnia Wojciech Łasut, dyrektor Działu Technicznego Wsparcia Sprzedaży Xella Polska.


Podczas EKIR-u ponad 200 uczestników wysłuchało kilkudziesięciu wystąpień specjalistów w dziedzinie konserwacji zabytków. W prelekcji "Materiały i technologie stosowane w termomodernizacjach obiektów zabytkowych - zasady wykonywania oraz przykłady dobrych i złych realizacji" dr hab. inż. Dariusz Bajno, prof. Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, przedstawił realizacje z zastosowaniem systemu Multipor. Skuteczność technologii Multipor polega nie tylko na świetnych parametrach izolacyjności termicznej, ale i na aktywnym uczestniczeniu w procesie zmian wilgotności ocieplanych pomieszczeń w ciągu roku. Zdolność do pochłaniania pary wodnej przez mineralne płyty znacząco ogranicza zjawisko wykroplenia na wewnętrznej powierzchni ścian, zmniejsza również ryzyko rozwoju grzybów pleśniowych.

Konferencji EKIR towarzyszy konkurs Renowator, w którym rywalizują firmy uczestniczące w kongresie - dostawcy materiałów budowlanych i technologii związanych z konserwacją zabytków. W 2015 roku Xella Polska zdobyła nagrodę specjalną Renowator za: "zastosowanie technologii Multipor przy pracach renowacyjnych w poprzemysłowych obiektach zabytkowych". Doceniono znaczną ilość obiektów referencyjnych na Górnym Śląsku, w tym użycie tego mineralnego materiału w prestiżowej realizacji Muzeum Śląskiego w Katowicach, które powstało w zaadaptowanych do tego celu budynkach dawnej kopalni Katowice. Tym razem Xella Polska otrzymała wyróżnienie kwartalnika "Renowacje i Zabytki", organizatora kongresu. Nagrodę przyznano za: "zastosowanie mineralnych płyt izolacyjnych Multipor do ocieplenia od wewnątrz obiektów zabytkowych".


"Wyróżnienie Renowator 2018 to potwierdzenie skuteczności technologii Multipor. Mamy już w całym kraju 350 obiektów referencyjnych, co stawia nas w pozycji lidera w kategorii ociepleń od wewnątrz obiektów zabytkowych. Dzięki zastosowaniu płyt Multipor jako izolacji termicznej ścian od wewnątrz, podnoszony jest standard termiczny historycznych budynków, a przy tym materiał ten nie narusza wartościowych fasad. Multipor udowadnia, że termomodernizacja może odbywać się z szacunkiem i troską o dobro zabytków" - przekonuje dyrektor Wojciech Łasut.

Źródło i zdjęcia: Xella Polska
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
TEMAT MIESIĄCA
Dobry materiał izolacyjny? 5 pytań, na które wykonawca musi znać odpowiedź

Remont starego domu czy budowa nowego - w obu przypadkach niezbędna jest kompleksowa termomodernizacja. Wykonawca musi wówczas podjąć kilka kluczowych decyzji. Jaki materiał wybrać do ocieplenia? Kiedy przeprowadzić prace? Na co zwrócić szczególną uwagę? Podpowiadamy, które rozwiązania są najlepsze. Czytaj więcej