Strona główna | AktualnościNFOŚiGW: Ponad 7 mln zł na termomodernizację bloków w Szczecinie i Nowym Dworze Gdańskim

NFOŚiGW: Ponad 7 mln zł na termomodernizację bloków w Szczecinie i Nowym Dworze Gdańskim

Gruntowna termomodernizacja oznacza duże oszczędności energii - cieplnej i elektrycznej, a co za tym idzie - zmniejszenie rachunków. Oczywistą korzyścią jest także łatwo dostępne, komfortowe ciepło w domu. Takich rezultatów oczekują mieszkańcy bloków w Szczecinie i Nowym Dworze Gdańskim po remoncie energetycznym przeprowadzonym przez zarządców ich nieruchomości. Termomodernizacja budynków mieszkalnych na osiedlach w obu miastach będzie możliwa za sprawą przekazanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej środków europejskich na realizację wspomnianych inwestycji. Umożliwia to I oś Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko realizowana w perspektywie 2014-2020 i związane z nią działanie 1.3.2 Wspieranie efektywności energetycznej w sektorze mieszkaniowym.

Szczecin

Przedsięwzięcie pn. Kompleksowa modernizacja energetyczna budynków Wspólnot Mieszkaniowych Paproci 1-12 - Ziemowita 8, 9, Cienista 16, 17, Papieża Jana Pawła II 21 OF, Bolesława Krzywoustego 65 OF ze Szczecina będzie realizowane przez szczecińską Wspólnotę Mieszkaniową "Paprotka", która jest beneficjentem dofinansowania z NFOŚiGW. Otrzymała ona niskooprocentowaną pożyczkę w wysokości 2 176 904 zł ze środków POIiŚ, co zostało potwierdzone podpisaniem umowy w siedzibie Narodowego Funduszu. Porozumienie potwierdzili 8 października br. Zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW Piotr Woźny i Zarząd Wspólnoty Mieszkaniowej Paprotka w osobach: Marzeny Pabiszczak, Marcina Łukomskiego oraz Michała Czyża. Koszt całkowity działań przewidzianych w projekcie zamknie się w kwocie 3 140 631 zł.

W ramach inwestycji przewidziano realizację do końca lipca 2019 r. kompleksowej termomodernizacji budynków wielorodzinnych, w tym ocieplenie przegród, wymianę stolarki, wykonanie dokumentacji oraz audyty energetyczne. Oczekiwane oszczędności i zyski środowiskowe po zakończeniu prac to przed wszystkim zmniejszenie zużycia energii pierwotnej (6 194,29 GJ/rok) oraz zmniejszenie zużycia energii końcowej (4 595,12 GJ/rok). Szacowany roczny spadek emisji gazów cieplarnianych CO2 został przewidziany na poziomie 412,85 Mg/rok. Ilość zaoszczędzonej energii elektrycznej oszacowano na 171,45 MWh/rok, zaś zaoszczędzonej energii cieplnej - na 3 947,90 GJ/rok. Ten wielowymiarowy efekt ekologiczny jest oczekiwany od razu po zakończeniu remontu.

"Najtrudniejsze było zebranie dokumentacji przed przystąpieniem do przedsięwzięcia. Jest to stary, ponad 100-letni zespół budynków i zorganizowanie audytu wewnętrznego, zewnętrznego i wentylacyjnego oraz inne obowiązki potrzebne do rozpoczęcia termomodernizacji zajęły nam prawie trzy lata. Jesteśmy prawdopodobnie pierwszą wspólnotą w Szczecinie, która starała się o takiego rodzaju dofinansowanie. Mieścimy się na Golęcinie, jakby za miastem, choć tak naprawdę w mieście, w otoczeniu pięknej zieleni. Planujemy kolejne, podobne inwestycje poprawiające komfort mieszkania" - powiedziała Marzena Pabiszczak z Zarządu Wspólnoty Mieszkaniowej Paprotka po podpisaniu umowy.

Nowy Dwór Gdański

NFOŚiGW przekazał również dotację ze środków POIiŚ na działania pn. Kompleksowa termomodernizacja budynków wielorodzinnych będących w zasobach SM Nowy Dwór Gdański z wykorzystaniem instalacji OZE oraz inteligentnego Systemu Zarządzania Energią, które będą prowadzone przez Spółdzielnię Mieszkaniową Nowy Dwór Gdański.

W wyniku podpisania umowy w siedzibie NFOŚiGW, co nastąpiło we wrześniu br., beneficjent otrzyma na ten cel 5 156 411 zł. Porozumienie zostało podpisane przez Zastępcę Prezesa Zarządu Piotra Woźnego i Prezesa Zarządu SM Nowy Dwór Mazowiecki Mirosława Myszkę. Koszt całkowity przedsięwzięcia wyniesie 7 643 521 zł. W konsekwencji nastąpi kompleksowa termomodernizacja 14 budynków wielorodzinnych, w tym ocieplenie przegród, modernizacja systemu grzewczego z montażem pompy ciepła, modernizacja instalacji c.w.u. oraz pełne wykorzystanie systemu zarządzania energią. Prace potrwają do 1 kwietnia 2020 r. Wraz z ich zakończeniem nastąpi też uzyskanie efektu ekologicznego: zmniejszenie zużycia energii pierwotnej (7 027,69 GJ/rok) oraz redukcja emisji CO2 (737,24 Mg/rok).

Źródło i grafika: NFOŚiGW
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
TEMAT MIESIĄCA
Dobry materiał izolacyjny? 5 pytań, na które wykonawca musi znać odpowiedź

Remont starego domu czy budowa nowego - w obu przypadkach niezbędna jest kompleksowa termomodernizacja. Wykonawca musi wówczas podjąć kilka kluczowych decyzji. Jaki materiał wybrać do ocieplenia? Kiedy przeprowadzić prace? Na co zwrócić szczególną uwagę? Podpowiadamy, które rozwiązania są najlepsze. Czytaj więcej