Strona główna | AktualnościNowa drabina Tribilo

Nowa drabina Tribilo

Wielofunkcyjna drabina aluminiowa jest często wybierana zarówno przez profesjonalistów, jak i właścicieli piętrowych domów jednorodzinnych. Jej konstrukcja oparta jest na trzech elementach, dzięki czemu urządzenie można ustawiać w różnych konfiguracjach. Oferowane przez producentów - takich jak Krause - akcesoria dodatkowe, nie tylko zwiększają funkcjonalność, ale pozwalają także na bezpieczną pracę w trudno dostępnych miejscach i, co istotne, w zgodzie z nowymi wymaganiami normy EN 131, które wchodzą w życie na początku 2018 roku.

Jedna drabina, wiele funkcji

Kryteriów wyboru drabiny może być wiele: wysokość, łatwość przechowywania i transportu, bezpieczeństwo, cena czy funkcjonalność. Biorąc pod uwagę to ostanie, drabina Tribilo marki KRAUSE nie ma sobie równych. Trzy elementy sprawiają, że może być wykorzystywana jako drabina przystawna, rozsuwana oraz wolnostojąca (opcjonalnie z wysuwanym elementem). Do tego cały zestaw dodatkowych akcesoriów z Systemu Combi, które nie tylko zwiększają możliwości użytkowe oraz bezpieczeństwo, ale i nadają drabinie zupełnie nowe funkcje. Na uwagę zasługuje uchwyt dystansowy do prac w trudno dostępnych miejscach (np. przy występach dachu) oraz przedłużenie podłużnicy, które zniweluje nierówności podłoża i umożliwi korzystanie z drabiny na schodach. Do tego szpice do drabin, które znacząco zwiększą stabilność urządzenia na grząskim terenie oraz półka, która z jednej strony pozwoli odłożyć narzędzia i materiały, z drugiej zaś może stanowić wygodny i bezpieczny stopień.

Większe wymagania, nowe wyposażenie

Zgodnie z nowymi wymaganiami normy EN 131, która wchodzi w życie wraz z początkiem 2018 r., każda drabina przewidziana do użytkowania w wersji przystawnej, po przekroczeniu długości 3 metrów musi być wyposażona w zamocowany na stałe stabilizator. Jego szerokość, uzależniona od długości drabiny, szerokości profilów oraz odległości prześwitu między nimi, została jasno określona przez podanie formuły obliczeniowej. "Warto przyjrzeć się w tym miejscu wąskiemu elementowi drabin wielofunkcyjnych (modele 3x12 oraz 3x14 szczebli), który niezwykle często wykorzystywany jest przez użytkowników jako poręczna drabina przystawna. Po pierwszym stycznia 2018 r. będzie go można używać w takiej formie, tylko jeśli jego długość nie przekroczy 3 metrów, w przeciwnym razie nie będzie spełniał nowych wymagań normy" - zwraca uwagę Marek Banach, ekspert firmy KRAUSE. Czy oznacza to, że elementy dłuższe niż 3 m, w których - z racji na konstrukcję - nie da się zamontować na stałe stabilizatora będą już bezużyteczne? "Absolutnie nie. Konstruktorzy KRAUSE opracowali specjalne rozwiązanie, które pozwoli zachować wszystkie funkcje tego elementu drabiny wielofunkcyjnej. To stabilizator Trigon, który stanowić będzie podpory spełanijące wymagania zawarte w normie" - odpowiada ekspert firmy.


Bezpieczeństwo zawsze priorytetem

Drabina Tribilo została wyposażona w szereg rozwiązań, których celem jest zwiększenie bezpieczeństwa użytkowników. Model opiera się na dwukomponentowych stopkach (SafetyCap), które z jednej strony gwarantują skuteczne połączenie z podłożnicą, z drugiej zaś zabezpieczają drabinę przed poślizgnięciem. Ważną rolę podczas użytkowania spełniają, odporne na warunki atmosferyczne, pasy, które nie dopuszczają do przypadkowego rozsunięcia się konstrukcji oraz samozabezpieczające się zaczepy (AutoSnap), które wykluczają nieplanowane rozsunięcie się drabiny zarówno w trakcie użytkowania, jak i transportu.

Źródło i zdjęcie: Krause
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
TEMAT MIESIĄCA
Dobry materiał izolacyjny? 5 pytań, na które wykonawca musi znać odpowiedź

Remont starego domu czy budowa nowego - w obu przypadkach niezbędna jest kompleksowa termomodernizacja. Wykonawca musi wówczas podjąć kilka kluczowych decyzji. Jaki materiał wybrać do ocieplenia? Kiedy przeprowadzić prace? Na co zwrócić szczególną uwagę? Podpowiadamy, które rozwiązania są najlepsze. Czytaj więcej