Strona główna | AktualnościOptiHouse - program do optymalizacji energetycznej i ekonomicznej

OptiHouse - program do optymalizacji energetycznej i ekonomicznej

OptiHouse jest programem przeznaczonym dla inwestorów indywidualnych, zainteresowanych relacjami pomiędzy jakością energetyczną domu a kosztami poniesionymi na jej osiągnięcie i na ogrzewanie w okresie użytkowania budynku.

Interfejs programu został zoptymalizowany tak, aby ułatwić posługiwanie się nim inwestorom nawet pobieżnie zorientowanym w budownictwie. Obsługa programu sprowadza się do wprowadzenia podstawowych informacji o geometrii i instalacjach oraz do wybrania dostępnych opcji finansowania budowy. Unikalną cechą stworzonego przez firmę ROCKWOOL OptiHouse jest połączenie analizy energetycznej z symulacją finansową inwestycji. W ten sposób inwestor otrzymuje informacje o najbardziej interesujących go zagadnieniach: możliwych do wygenerowania oszczędnościach.

Efektem pracy programu jest optymalizacja grubości izolacji domu. W programie udostępnione są opcje wyboru finansowania budowy za pomocą kredytu lub gotówki. Warto bowiem pamiętać, że oszczędności energii nie należy szukać w oderwaniu od kosztów uzyskania tych oszczędności oraz kosztów ogrzewania w planowanym okresie użytkowania domu.

Zmniejszenie do minimum ilości potrzebnych do obliczeń danych jest możliwe dzięki wykorzystaniu statystycznych zależności, charakterystycznych dla różnych domów - uzyskanych przez analizę bazy danych ponad 80 tysięcy świadectw energetycznych w systemie BuildDesk Energy Certificate.

Symulacje finansowe w programie zostały oparte o algorytmy wykorzystywane przez banki przy analizie kredytów hipotecznych.

W planach ROCKWOOL jest również realizacja programu OptiHouse PRO, przygotowywanego z myślą o projektantach. Wersja będzie umożliwiała - oprócz analizy izolacji - optymalizację finansową alternatywnych rozwiązań instalacyjnych i stolarki okiennej.

Źródło i zdjęcie: ROCKWOOL Polska
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?

Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej