Strona główna | AktualnościPaint the Future otwiera drogę nagrodzonym start-upom do współpracy z AkzoNobel

Paint the Future otwiera drogę nagrodzonym start-upom do współpracy z AkzoNobel

Trzy dni spędzone z ekspertami AkzoNobel na warsztatach w Amsterdamie stworzyły przed start-upami z różnych stron świata i ich innowacyjnymi rozwiązaniami szansę na znaczącą zmianę branży farb i lakierów. W finale projektu "Paint the Future" nagrodę od AkzoNobel otrzymało pięć młodych brandów.
Brandy, o których mowa, to:
  • SAS Nanotechnologies (USA) - inteligentne powłoki - umowa w sprawie prowadzenia wspólnych prac rozwojowych;
  • QLayers (Holandia) - zautomatyzowana głowica drukująca do pokrywania dużych powierzchni - umowa handlowa;
  • Interface Polymers (Wielka Brytania) - polimery diblokowe poprawiające funkcjonalność powierzchni - umowa handlowa;
  • Apellix (USA) - autonomiczny dron - umowa w sprawie prowadzenia wspólnych prac rozwojowych;
  • Alucha Recycling Technologies (Holandia) - rozwiązanie pozwalające na zamianę odpadów w biooleje i minerały - umowa dostawy.
Dodatkowo, partner programu, KPMG, wyróżnił start-up Octo (Holandia) za cyfrowe rozwiązania stosowane do inspekcji. Przyznając mu nagrodę KPMG Scale-up Track, wspiera dalszy rozwój firmy.

Każda nagroda jest równoznaczna z kontynuacją współpracy AkzoNobel ze zwycięskimi start-upami w obszarze zrównoważonych inicjatyw biznesowych. Będą to też pierwsze rozwiązania, jakie zostaną wdrożone w ramach nowo utworzonego przez AkzoNobel ekosystemu innowacji. Jego celem, dzięki przekraczaniu granic w świecie farb i powłok, jest dostarczenie klientom niejednokrotnie nieosiągalnych na dzień dzisiejszy udogodnień i produktów.

"Bardzo cieszymy się na dalszą współpracę ze zwycięzcami naszego projektu "Paint the Future" - powiedział Klaas Kruithof, Dyrektor ds. Technologii w AkzoNobel, przewodniczący jury. "Wraz z nagrodzonymi start-upami mamy zamiar pracować nad nowymi pomysłami, stymulującymi innowacje w naszej branży, wykraczającymi poza oczekiwania, wyobraźnię oraz pokolenia. Dzięki sile całego ekosystemu będziemy tworzyć naprawdę wielkie rzeczy".

"Nad swoim rozwiązaniem pracujemy od blisko trzech lat. Partnerstwo z tak dużą firmą jak AkzoNobel, zdecydowanie przyspieszy jego wdrożenie" - powiedział dr Sumadh Surwade, założyciel i Dyrektor Generalny SAS Nanotechnologies. "Przeprowadzone rozmowy w ramach "Paint the Future" oraz wkład ich ekspertów w naszą technologię, to niesamowita szansa".

"Ciężko na to pracowaliśmy, a ta współpraca, to coś, czego właśnie potrzebowaliśmy" - powiedział Josefien Groot, Dyrektor Generalny QLayers. "Mamy podobne grono klientów, a dzięki połączeniu naszej formy aplikacji farb i lakierów z powłokami od AkzoNobel możemy dostarczyć naprawdę rewolucyjny produkt".

"Zdobycie tej nagrody jest najlepszą rzeczą, jaka mogła spotkać nasz zespół. To coś, co może zadecydować o losie firmy" - powiedział dr Tim Clayfield z Interface Polymers. "Chcemy teraz wyjść na rynek i pozyskać więcej funduszy, w czym na pewno pomoże nam współpraca z AkzoNobel".

Jamie Branch, inżynier z Apellix, powiedział: "Jesteśmy naprawdę wzruszeni, że zostaliśmy wybrani. To dowód na to, że AkzoNobel stawia na innowacje i naprawdę bardzo się cieszymy, że możemy współpracować z taką firmą nad ich wizją przyszłości branży". Założyciel i Dyrektor Generalny, Robert Dahlstrom, dodał: "Mój nowy pseudonim teraz to "Lucky Bob", bo gdy zakładałem tę firmę, nie zdawałem sobie sprawy, jaką wartość możemy dostarczyć. Zawsze powtarzam: Razem jesteśmy mądrzejsi niż każdy z nas z osobna".

"To wspaniałe, że nasza firma może pomóc branży farb stać się przemysłem "zero waste" - powiedział Hans Cool, Dyrektor Finansowy Alucha Recycling Technologies. "Dzięki AkzoNobel będziemy pierwszymi na świecie, którzy stworzą instalację do przetwarzania odpadów w oleje i minerały".

Marieke Dijksma i Tara Campagne, współzałożycielki Octo powiedziały: "Nasi klienci chcą wiedzieć więcej o degradacji budynków, aby móc podejmować lepsze decyzje dotyczące ich konserwacji. Mam nadzieję, że w ciągu roku uda nam się wejść na rynki zagraniczne, zachowując tego samego Octo-ducha!"

Do projektu "Paint the Future" zgłosiło się 160 uczestników z całego świata, w tym 3 projekty z Polski. Spośród nich wybrano 21 start-upów: z Kanady, Chin, Francji, Holandii, Singapuru, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych, które zaproszono do Amsterdamu, gdzie pracowały nad ulepszeniem swoich rozwiązań, zanim przedstawiły je jury konkursu w finale. Wszyscy uczestnicy programu uzyskali dostęp do fachowej wiedzy i doświadczenia oraz kontaktów, które pomogą im dalej rozwijać swoje pomysły.

Więcej informacji o programie AkzoNobel dla start-upów dostępnych jest na stronie letspaintthefuture.com.

Źródło i zdjęcie: AkzoNobel
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?

Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej