Plamy i zacieki - jak walczyć z wilgocią i zabrudzeniami na ścianie?
Wilgotne powietrze i niższe temperatury sprzyjają rozwojowi grzybów w pomieszczeniach, dlatego warto wiedzieć, jak zabezpieczyć przed nimi ściany lub jak się ich pozbyć, gdy już pojawią się w naszym mieszkaniu.
Przyczyny powstawania wilgoci
Aby moc skutecznie usunąć wilgoć, na początku należy zdiagnozować, co jest jej przyczyną. Istnieje wiele powodów jej występowania - może to być np. zalanie powodziowe czy zalanie wodą wodociągową, spowodowane pęknięta rurą. Często spotykane jest też zalanie wodą opadową, jeżeli został uszkodzony dach, rynna lub rury spustowe. Zdarza się również, że przyczyną wilgoci w pomieszczeniu jest źle wykonana hydroizolacja albo jej brak.
Niedostateczna wentylacja również może przyczynić się do zawilgocenia w mieszkaniu. Czasami błąd w konstrukcji budynku powoduje punktowe wychładzanie w izolacji budynku i powstaje wtedy tzw. mostek termiczny. Gdy temperatura ściany stanie się niższa niż temperatura skraplania pary wodnej, na ścianie pojawiają się niepożądane plamy w postaci wilgoci czy grzybów.
Porada eksperta
Warto już podczas remontu pomyśleć o tym, jak można zapobiec występowaniu wilgoci w mieszkaniu i zastosować odpowiednie środki i metody. Natomiast, gdy grzyb już się pojawi, nie zwlekaj z jego usunięciem, bo w im bardziej zaawansowanym stadium będzie, tym trudniej się go pozbyć.
Jak usunąć wilgoć?
Po rozpoznaniu przyczyn występowania wilgoci w danym pomieszczeniu można zacząć z nią walczyć. Przede wszystkim należy poprawić wentylację, np. przez instalację nawiewników ściennych lub okiennych. Jeżeli przyczyną były uszkodzenia, to trzeba naprawić dach, rurę czy rynnę. Istotne jest też zabezpieczenie murów przed wilgocią. Możliwe jest to dzięki wykonaniu izolacji przeciwwilgociowej i przeciwwodnej murów fundamentalnych i piwnicy. Następnym etapem walki z grzybem jest ocena stopnia zniszczenia i usunięcie szkody. Najpierw należy dokładnie osuszyć miejsce występowania wilgoci za pomocą osuszacza, pochłaniacza wilgoci czy wentylatora, a następnie usunąć ze ściany grzyb.
Jeżeli został on odkryty stosunkowo wcześnie, to wystarczy umyć ścianę wodą z detergentem przy pomocy gąbki lub szczotki. Należy pamiętać też o usunięciu łuszczącej się farby. Z kolei, jeśli grzyb zdążył już wniknąć w tynk, wtedy konieczne jest jego skucie i nałożenie nowej warstwy.
Lepiej zapobiegać
Gdy niepożądany gość już zniknął, a na ścianie położony jest nowy tynk, warto dodatkowo zastosować środek grzybobójczy, który zapobiega powrotowi grzybów.
Sposoby walki z plamami?
Przyczyną plam na ścianach jest nie tylko wilgoć. Często powoduje je dym tytoniowy czy oleje. Zwykle wystarczy wtedy umyć ścianę wodą z detergentem, a jeśli to nie pomoże, można użyć mydła albo płynu malarskiego. W takich przypadkach trzeba pomyśleć też o odpowiedniej farbie, która przykryje plamy. Świetnie sprawdzić się tu może farba Śnieżka Zacieki-Plamy, która doskonale przykrywa wszystkie plamy, dobrze przylegając do podłoża. Może zostać wykorzystana jako farba podkładowa lub nawierzchniowa, do malowania i renowacji zarówno sufitów, jak i ścian. Jej dużym atutem jest zabezpieczenie przed grzybami.
W każdy mieszkaniu nietrudno o plamy - czy to za sprawą małych artystów, którzy lubią malować na ścianach, czy też np. pozostałości po insektach. Niejednemu z nas zdarza się też otrzeć o ścianę, czy uderzyć w nią butem - i kolejne zabrudzenie gotowe. Warto rozważyć wybór farby odpornej na ścieranie, jak na przykład Śnieżka Satynowa.
Przeprowadzając remont w mieszkaniu, warto zadbać o pomieszczenia szczególnie narażone na występowanie wilgoci, czyli kuchnię i łazienkę. Ich ściany warto chronić przed grzybem, stosując specjalną farbę Śnieżka Kuchnia Łazienka. Jej nowoczesna SILVER FORMULA zawiera czyste srebro i chroni ścianę przed występowaniem bakterii, pleśni czy grzybów. Dodatek silikonu zwiększa jej odporność na wilgoć, a także zmywanie i szorowanie.
Źródło i zdjęcia: Śnieżka
CZYTAJ WIĘCEJ
Wnętrzarskie SOS: zakrywamy plamy na ścianach
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
B.M. Polska gościła dystrybutorów
Fasada roku 2008
Nowa fabryka firmy Kreisel
Przeprowadzka Knaufa
Nowa linia do produkcji skalnej wełny Rockwool
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Urządzenia do nakladania tynków
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tapety z włókna szklanego
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia