Strona główna | AktualnościRewolucja w izolacji sufitów garaży

Rewolucja w izolacji sufitów garaży

Zapraszamy do lektury wywiadu ze Sławomirem Kocurem, kierownikiem produktu Isover.

Aleksandra Puzyno: Jak wygląda dotychczasowe rozwiązanie stosowane w izolacji sufitu garażu?
Sławomir Kocur: Obecnie do izolacji stropów garaży stosuje się wełnę lamelową frezowaną, która później jest wykańczana warstwą tynku natryskiwanego. Jest to rozwiązanie czasochłonne, ponieważ wymaga zabezpieczenia instalacji ulegającej zabrudzeniu w trakcie aplikacji, wymaga odpowiedniego podłoża pod klej, za pomocą którego następnie odbywa się montaż wełny. Ten sposób  nie tylko wymaga czasu, ale przede wszystkim jest drogi oraz nie daje wykonawcom odpowiedniego komfortu pracy.

AP: Dlaczego izolacja wełną stropów garaży w dużych obiektach użyteczności publicznej jest taka ważna? 
SK: Izolację wełną sufitów garaży w budynkach użyteczności publicznej stosuje się przede wszystkim ze względu na jej niepalność oraz pochłanianie dźwięku. Izolacja w tej aplikacji pełni istotną rolę cieplną oraz akustyczną w systemach DSO. Wełna redukuje hałas w pomieszczeniach technicznych oraz zapewnia dobrą słyszalność systemów alarmowych.

AP: Czy wykańczanie izolacji stropu garażu tynkiem ma wpływ na parametry wełny?
SK: Ma istotne znaczenie. Aplikując większą ilość tynku na izolację, pogarszamy znacznie parametry pochłaniania dźwięku, ponieważ zostaje zamknięta otwarta struktura izolacji odpowiadająca za jego pochłanianie. Od dawna wiedziałem, że stosowane obecnie technologie nie są doskonałe. Rynek potrzebował przełomu, takiego sposobu izolacji sufitów garaży, które rozwiąże wszystkie te problemy, o których wcześniej wspomniałem.

AP: Rynek potrzebował przełomu? Chcesz powiedzieć, że na rynku jest już dostępny system izolowania sufitów garaży, który rozwiąże wszystkie obecne problemy wykonawców?
SK: Tak. Chcę powiedzieć, że Stropmax 31 rozwiąże te wszystkie problemy i wiele innych, o których nie wspomniałem wcześniej, jak  uniezależnienie prac wykonawczych od warunków pogodowych, ponieważ wszystkie prace są suche, a chemia jest zbędna.

AP: Montaż chemiczny izolacji sufitu garażu za pomocą kleju to już przeszłość?
SK: Tak. Stropmax 31 montuje się mechanicznie. Co więcej wykonawca nie ma już  problemów z zatykającymi się dyszami agregatów czy rdzawymi wykwitami na suficie powstającymi często przy użyciu systemów opartych o wełnę mineralną frezowaną, zabezpieczaną tynkami lub farbami strukturalnymi.

AP: Właśnie zbliża się czas pogorszonych warunków pogodowych i izolacja sufitu garażu na sucho  to bardzo ciekawa koncepcja dla wykonawców.
SK: Mam wieloletnie doświadczenie w branży chemii budowlanej i znam od podszewki wszystkie problemy, jakie wykonawcy mają z systemami opartymi na pracach mokrych w okresie zimowym. Opracowując to rozwiązanie chciałem im oszczędzić tych wszystkich problemów, z którymi się borykają w trakcie prac ociepleniowych oraz bezpiecznie przedłużyć sezon budowlany.

AP: Wspominasz o oszczędnościach. Czy chodzi Ci również o ograniczenie kosztów inwestycji?
SK: Stosowanie Stropmax 31 zmniejsza grubość izolacji, dzięki niespotykanej izolacyjności cieplnej, czyli lambdzie wynoszącej 0,031 W/mK oraz radykalnie przyspiesza czas realizacji inwestycji. A czas to pieniądz. Skuteczność i łatwość montażu, bez użycia kleju, tynku lub farb strukturalnych to kolejne zalety tego rozwiązania, które obniżają koszt inwestycji. Nic tak nie motywuje jak lepszy zarobek. To mogę wykonawcy zagwarantować, że dzięki radykalnemu skróceniu czasu pracy ma miejsce na oszczędności, zwłaszcza, że dzisiaj brakuje rąk do pracy.

AP: Podczas ostatniego szkolenia w Centrum Szkoleniowym w Gliwicach sama mogłam sprawdzić, że Stropmax 31 jest lekki, sprężysty, a welon produktu jest bardzo mocny, jak udało się to osiągnąć? Czy możesz odkryć rąbka tajemnicy?
SK: Podstawą do powstania tego rozwiązania  był Multimax 30, czyli wełna mineralna ISOVER produkowana w Gliwicach o najlepszych parametrach izolacyjnych na świecie wśród wełen mineralnych. Dzięki temu udało się zmniejszyć grubość izolacji oraz uzyskać produkt o niespotykanej mechanice, mocny, trwały, niepalny i sprężysty, a także z bardzo dobrym współczynnikiem lambda (0,031 W/mK).

AP: Dokonałeś rewolucji w zakresie sposobu izolacji garaży.
SK: Ta rewolucja, która już się zaczęła, jest wynikiem  moich doświadczeń w branży chemii budowlanej i w ISOVER, ale również zebraniem doświadczeń wykonawców, z którymi często rozmawiam podczas szkoleń w naszym Centrum Szkoleniowym w Gliwicach, gdzie prezentujemy nasze rozwiązania stworzone dla nich i z myślą o nich. 

AP: Wspomniałeś, że rewolucja się już zaczęła. Możesz powiedzieć o pierwszych realizacjach?
SK: Stropmax 31 wykorzystano do izolacji termicznej i akustycznej pomieszczeń technicznych luksusowego kompleksu apartamentowców nad samym morzem w Mielnie. Firmie Kenet, która wykonywała prace izolacyjne, zależało na ograniczeniu hałasu z pomieszczeń technicznych i garaży oraz ociepleniu apartamentów nad tymi pomieszczeniami, aby rozkoszować się malowniczymi widokami i kojącym szumem morza. Wykonawca do tej pory stosował metodę natrysku przy izolacji garaży. Właściciele firmy wykonawczej szybko docenili dobry bilans kosztowy inwestycji przy użyciu Stropmax 31 oraz korzyści wynikające z ograniczenia czasu potrzebnego na realizację inwestycji.
 
AP: Dziękuję za rozmowę i życzę, aby produkt odniósł sukces na rynku.
SK: Ja również dziękuję. O sukces Stropmax 31 się nie martwię patrząc na portfel zamówień.

Źródło i zdjęcie: Isover

CZYTAJ WIĘCEJ

Bolix radzi: jak zabezpieczyć garaż i piwnicę?
Malowanie ścian i sufitu w garażu - jak dobrać odpowiednie farby?
Fasrock G - nowa płyta do izolacji stropów garaży
Isover wprowadza Stropmax 31 - przełom w izolacji garaży
Sufit na trzy sposoby. Ekspert Dekoral rozwiązuje najpopularniejsze problemyDODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
TEMAT MIESIĄCA
Dobry materiał izolacyjny? 5 pytań, na które wykonawca musi znać odpowiedź

Remont starego domu czy budowa nowego - w obu przypadkach niezbędna jest kompleksowa termomodernizacja. Wykonawca musi wówczas podjąć kilka kluczowych decyzji. Jaki materiał wybrać do ocieplenia? Kiedy przeprowadzić prace? Na co zwrócić szczególną uwagę? Podpowiadamy, które rozwiązania są najlepsze. Czytaj więcej