Strona główna | AktualnościŚcianki działowe ze szklanych pustaków

Ścianki działowe ze szklanych pustaków

Ścianki z luksferów stawia się na ogół w pomieszczeniach, które byłyby zbyt ciemne przy zastosowaniu tradycyjnej ścianki działowej - kartonowo-gipsowej albo ceglanej. Coraz częściej jednak ścianki z kolorowych szklanych pustaków stają się w mieszkaniu elementem dekoracyjnym. Nic dziwnego - ścianka daje ciekawy efekt, a poza tym stosunkowo łatwo i szybko można ją postawić.

Szklane pustaki w zależności od rodzaju szkła, koloru i jego nasycenia, mogą przepuszczać od 50 do 80 proc. światła. Dlatego zbudowana z nich ścianka lub półścianka oprócz efektownego urozmaicenia, daje także efekt doświetlenia pomieszczenia. Takie rozwiązanie projektanci i inwestorzy najchętniej stosują w łazienkach, kuchniach czy korytarzach. Coraz częściej można je spotkać również jako element dekoracyjny salonu.

Ścianka w pięciu krokach - wykonanie ścianki z pustaków jest łatwe

Powierzchnię przeznaczoną pod ściankę należy zagruntować płynem gruntującym, a następnie wykonać ramę do zakotwiczenia pierwszej warstwy pustaków. Tak przygotowaną ramę wypełniamy białą elastyczną zaprawą klejącą, np. weber ZP415. Z krzyżyków dystansowych ustawiamy podstawę, na której układa się pustaki szklane.


Pionowe spoiny między kolejnymi pustakami wypełniamy obficie białą elastyczną zaprawą weber ZP415. Krzyżyki dystansowe ustawia się także w przestrzeniach między pustakami i na krawędziach bocznych ścianki. Po ułożeniu każdej warstwy sprawdzamy poziom.

Kolejnym krokiem stawiania ścianki jest zamontowanie zbrojenia, np. prętów zbrojących, stabilizujących pustaki w pionie. Umieszcza się je w wolnych przestrzeniach między pustakami - wciskając w zaprawę, na przemian po wewnętrznej i zewnętrznej stronie pustaków. W krawędziach pustaków trzeba umieścić kolejną warstwę zaprawy klejącej i można kontynuować układanie pustaków. Opisane czynności powtarzamy aż do uzyskania ścianki o żądanej wysokości i kształcie.


Jeśli ścianka ze szklanych pustaków ma być fragmentem ściany, wypełniamy wolne przestrzenie między krawędzią pustaków a ścianą pianką montażową, natomiast ubytki między krawędzią pustaków a ścianą uzupełniamy gładzią gipsową.

Ostatnim krokiem budowania ścianki, po usunięciu z powierzchni luksferów wystających krzyżyków i pozostałości zaprawy, jest wypełnienie spoin między pustakami zaprawą fugową weber.color perfect.


W ten nieskomplikowany sposób uzyskujemy ciekawą aranżacje wnętrza, które sprawia wrażenie bardziej przestronnego i rozświetlonego. Dodatkowym atutem jest bogata kolorystyka i wzornictwo oferowanych pustaków szklanych, pozwalająca uzyskać wiele interesujących zestawień kolorystycznych. Jest to idealne rozwiązanie do małych lub ciemnych pomieszczeń oraz w sytuacjach kiedy potrzebujemy wydzielić z przestrzeni sypialnię lub miejsce do pracy.

Źródło i zdjęcia: Weber
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
TEMAT MIESIĄCA
Wiosenne porządki: ocieplanie fasad otynkowanych

Coś się kończy, coś się zaczyna. Schyłek okresu grzewczego jak zwykle zbiega się w czasie z budzącą się do życia wiosną oraz początkiem sezonu budowlanego. To kwitnący czas dla wykonawców, których kalendarze pęcznieją od kolejnych zleceń na izolację lub termomodernizację domu. A że inwestorzy w dalszym ciągu chętnie stawiają na klasyczne fasady otynkowane, warto przypomnieć sobie zasady poprawnego ocieplania ścian metodą lekką mokrą, znaną też jako ETICS. Czytaj więcej