Strona główna | AktualnościSkuteczne sposoby malowania lamperii - poznaj porady ekspertów

Skuteczne sposoby malowania lamperii - poznaj porady ekspertów

Lamperie - dekoratorski hit lat 80. i 90. do dziś pojawiają się w domach i mieszkaniach oraz budynkach publicznych. Są często spotykane w pomieszczeniach wymagających skutecznego zabezpieczenia przed zabrudzeniami - kuchniach, łazienkach, a także na korytarzach, klatkach schodowych. Ze względu na właściwości farby olejnej tworzą trwałe powłoki, z których łatwo usunąć wszelkie zabrudzenia, utrzymując ściany przez długi czas w czystości. Widujemy je również w szpitalach, szkołach, urzędach - ponieważ wbrew opiniom spełniają wymagania dotyczące budynków użyteczności publicznej.

Lamperia to powierzchnia o wysokiej odporności, jednak z biegiem czasu może zacząć tracić swój wygląd i wymagać odświeżenia. W takim wypadku należy ją odmalować. Do tego używamy odpowiednich produktów i narzędzi, postępując według kilku istotnych zasad. Podpowiadamy, jak skutecznie pomalować lamperię i jakiej farby w tym celu użyć.

Jaka farba pokryje lamperię?

Lamperie wykonuje się farbą olejną. Dlatego to właśnie ten rodzaj farb należy wybierać przy wykonywaniu lub renowacji starej lamperii. Śnieżka SUPERMAL® emalia olejno-ftalowa to emalia przeznaczona do malowania drewna, materiałów drewnopochodnych, tynków, a także elementów stalowych i żeliwnych użytkowanych wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń: okien, drzwi, mebli, ogrodzeń czy lamperii. Produkt polecany jest również do stosowania w pomieszczeniach mieszkalnych, przeznaczonych na stały pobyt chorych w budynkach służby zdrowia oraz przeznaczonych na stały pobyt dzieci i młodzieży w budynkach oświaty - spełnia wymagania pomieszczeń użyteczności publicznej i służby zdrowia. Można go ponadto stosować w pomieszczeniach przeznaczonych do przechowywania produktów żywnościowych (bez bezpośredniego kontaktu z żywnością).


Śnieżka SUPERMAL® emalia olejno-ftalowa jest odporna na czynniki mechaniczne i atmosferyczne oraz na środki dezynfekujące. Tworzy trudno zapalną powłokę o klasie palności D-s1, d0. Dobrze kryje malowane powierzchnie i jest bardzo wydajna - do 16 m²/l przy jednokrotnym malowaniu. Dostępna jest w 27 gotowych kolorach o stopniu połysku "POŁYSK", oraz w 10 kolorach o stopniu połysku "MAT", a także jako baza w systemie kolorowania. Szeroka paleta kolorystyczna daje inwestorowi wiele możliwości aranżacyjnych.

Jak malować lamperię?


Lamperia musi być odpowiednio przygotowana do malowania. Na śliskim podłożu produkty malarskie nie będą się dobrze trzymać. Dlatego ściany pokryte lamperią należy najpierw zmatowić. W tym celu szlifujemy powierzchnię drobnoziarnistym papierem ściernym. Następnie ściany należy odpylić i odtłuścić - myjąc je wodą z dodatkiem mydła. W ten sposób usuniemy wszystkie zanieczyszczenia i poprawimy przyczepność podłoża. Jeżeli na powierzchni znajdują się ubytki - wypełniamy je odpowiednią masą naprawczą, np. ACRYL-PUTZ® LT 22 LIGHT. W przypadku podłoży odsłoniętych należy je zagruntować. Po wyschnięciu ściany są gotowe do malowania.


Przed aplikacją farbę olejno-ftalową należy dokładnie wymieszać. Jeżeli jest to konieczne można ją rozcieńczyć rozpuszczalnikiem do wyrobów olejno-ftalowych lub benzyną bezaromatyczną do lepkości roboczej. Jeżeli kupiliśmy farby z różnych partii produkcyjnych powinniśmy zlać je do większego naczynia zbiorczego i wymieszać.

Malowanie przeprowadzamy w warunkach optymalnych: temperaturze powyżej 10°C oraz wilgotności powietrza poniżej 80%. Nakładamy dwie warstwy produktu w odstępie 24 godzin. Produkt aplikujemy za pomocą płaskiego pędzla z miękkim włosiem, wałka gąbkowego (flokowego) lub poprzez natrysk. Po skończeniu prac myjemy narzędzia rozpuszczalnikiem olejno-ftalowym, uniwersalnym lub w benzynie bezaromatycznej. Pomalowane pomieszczenia należy wietrzyć do całkowitego zaniku zapachu - po tym czasie są gotowe do użytkowania.

Źródło i zdjęcia: Śnieżka

CZYTAJ WIĘCEJ

System Malfarb Eko Lamperia - sposób na renowację starej lamperiiDODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
TEMAT MIESIĄCA
Dobry materiał izolacyjny? 5 pytań, na które wykonawca musi znać odpowiedź

Remont starego domu czy budowa nowego - w obu przypadkach niezbędna jest kompleksowa termomodernizacja. Wykonawca musi wówczas podjąć kilka kluczowych decyzji. Jaki materiał wybrać do ocieplenia? Kiedy przeprowadzić prace? Na co zwrócić szczególną uwagę? Podpowiadamy, które rozwiązania są najlepsze. Czytaj więcej