Strona główna | AktualnościŚnieżka przejmuje pakiet większościowy w radomskiej spółce Rafil

Śnieżka przejmuje pakiet większościowy w radomskiej spółce Rafil

Objęciem 61% akcji w ramach transakcji wycenionej na 2,5 miliona złotych zakończyły się rozmowy pomiędzy Fabryką Farb i Lakierów Śnieżka SA a Radomską Fabryką Fabryką Farb i Lakierów SA.
Decyzją Zarządu Śnieżki z dn. 16 lutego 2018 roku, Radomska Fabryka Farb i Lakierów dołączyła tym samym do Grupy Kapitałowej Śnieżka, skupiającej od teraz 7 spółek, z dominującą rolą spółki Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka SA. Podjęta przez władze Rafil-u decyzja o złożeniu propozycji  objęcia akcji nowej emisji związana była z trudną sytuacją finansową w jakiej znalazła się spółka, a Śnieżka jako silny polski producent, dobrze znający realia rynku była dla Rafil-u naturalnym kandydatem do przedłożenia oferty sprzedaży. Przejęcie pozwoli Śnieżce na wzmacnianie swojego portfolio wyrobów do ochrony metalu, a podstawą decyzji zakupowej było dostrzeżenie istotnych możliwości synergii pomiędzy obydwoma podmiotami.

Śnieżka obejmie 2.500.000 (słownie: dwa i pół miliona) akcji imiennych serii E, o wartości nominalnej 1,00 zł będących akcjami uprzywilejowanymi co do prawa głosu w ten sposób, iż każda akcja nowej emisji serii E daje prawo do dwóch głosów na Walnym Zgromadzeniu. W wyniku transakcji, po jej rejestracji, Śnieżka będzie dysponowała 60,95% kapitału akcyjnego Radomskiej Fabryki Farb i Lakierów. Objęte akcje będą dawały Śnieżce prawo do więcej niż 50% głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy Spółki.

"Transakcja była poprzedzona intensywnym audytem. Wnioski, wśród których najistotniejszym jest konieczność pilnej restrukturyzacji Spółki, posłużą nam w usprawnianiu zarządzania nią, a tym samym w dążeniu do optymalizacji  generowanych przez nią kosztów w stosunku do przychodów. Przewidujemy także stopniowe wzmacnianie obecności zakupionej marki w swoich kanałach sprzedaży" - komentuje Piotr Mikrut, Prezes Zarządu FFiL Śnieżka SA.

Jak zapowiada Prezes Śnieżki kolejnym etapem inwestycji będzie dążenie do zwiększenia pakietu akcji poprzez skup tych będących obecnie w rękach pracowników. Podjęta decyzja inwestycyjna jest spójna z ambitnymi planami sprzedażowymi Śnieżki wynikającymi ze strategii zakładającej dynamiczny rozwój i zwiększanie udziałów rynkowych zarówno w Polsce, jak i na rynkach eksportowych.

Zgodnie z zapowiedziami inwestycja otworzy możliwości wdrożenia nowoczesnych rozwiązań i procesów optymalizacyjnych w radomskim zakładzie, co da podstawy do lepszego wykorzystania jego mocy produkcyjnych. Oczywistym efektem tej transakcji jest również transfer know-how między obydwoma podmiotami, ukierunkowany na generowanie innowacyjnych rozwiązań produktowych.

Marka Rafil to na polskim rynku jeden z najbardziej rozpoznawalnych brandów w kategorii wyrobów antykorozyjnych, z silnymi kompetencjami m.in. w zakresie produktów do zabezpieczania metalowych pokryć dachowych. Wyroby te produkowane są w zakładzie o 100 letniej tradycji, zatrudniającym obecnie ok. 120 osób. W 2016 roku Spółka osiągnęła przychody ze sprzedaży wyrobów na poziomie około 20 mln zł.

Śnieżka, będąca jednym z liderów rynku farb w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej to nowoczesna marka inwestująca w innowacyjne rozwiązania, między innymi w zakresie R&D czy technologii produkcji. W 2016 roku Grupa Kapitałowa Śnieżka wygenerowała przychody ze sprzedaży o wartości 575,5 mln zł.

Źródło i zdjęcie: Śnieżka

CZYTAJ WIĘCEJ

Śnieżka coraz wyżej w "Rankingu Najcenniejszych Polskich Marek"DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
TEMAT MIESIĄCA
Dobry materiał izolacyjny? 5 pytań, na które wykonawca musi znać odpowiedź

Remont starego domu czy budowa nowego - w obu przypadkach niezbędna jest kompleksowa termomodernizacja. Wykonawca musi wówczas podjąć kilka kluczowych decyzji. Jaki materiał wybrać do ocieplenia? Kiedy przeprowadzić prace? Na co zwrócić szczególną uwagę? Podpowiadamy, które rozwiązania są najlepsze. Czytaj więcej