Strona główna | AktualnościŚnieżka wśród największych polskich prywatnych inwestorów za granicą

Śnieżka wśród największych polskich prywatnych inwestorów za granicą

Śnieżka uplasowała się na 21. miejscu nowego rankingu magazynu "Forbes" - prezentującego największe polskie firm prywatne, które z sukcesem budują swój biznes również za granicą. Poza Polską, zakłady produkcyjne Śnieżki znajdują się na Ukrainie i Białorusi, a po tegorocznej transakcji nabycia większości udziałów w Poli-Farbe - także na Węgrzech.

Śnieżka buduje swój biznes poza Polską sukcesywnie od 20 lat. Pierwszym kierunkiem zagranicznej ekspansji spółki była Ukraina. Działalność zakładu produkcyjnego Śnieżki w Jaworowie na Ukrainie zainaugurowano w 1999 roku, a pierwsze wyroby wyprodukowane w tamtejszej fabryce trafiły na rynek w roku 2000. Swoją pozycję na rynkach wschodnich Śnieżka umocniła w 2003 roku, uruchamiając k. Mińska na Białorusi fabrykę koncentrującą się na produkcji szpachli sypkiej.

W maju br. Śnieżka sfinalizowała zakup 80% udziałów w spółce Poli-Farbe Vegyipari Kft. - posiadającej silną pozycję na węgierskim rynku farb i lakierów, a także dwie spółki zależne prowadzące działalność handlową w Rumunii i na Słowacji. Ta transakcja kapitałowa - największa jednostkowa inwestycja w ponad 35-letniej historii Śnieżki - pozwoli uzyskać wymierne synergie (w obszarze zakupów, badan? i rozwoju oraz marketingu i sprzedaży), a docelowo może być kluczem do zwiększenia sprzedaży eksportowej Śnieżki na rynkach Europy Południowej.

Obecnie Śnieżka posiada 7 zakładów produkujących farby, lakiery i szpachle. Cztery są zlokalizowane w Polsce (w Brzeźnicy, Lubzinie, Pustkowie w woj. podkarpackim oraz w Radomiu), a trzy za granicą: na Węgrzech (Bócsa), Ukrainie (Jaworów) i Białorusi (Żodino k. Mińska). Wytwarza się w nich rocznie około 190 mln kg różnego rodzaju wyrobów chemii budowlanej. We wszystkich spółkach należących do Grupy Kapitałowej Śnieżka jest zatrudnionych ponad 1 400 pracowników.

Lista Największych Polskich Prywatnych Inwestorów za Granicą to nowa inicjatywa redakcji magazynu "Forbes". Pozycja w rankingu zależy od wartości aktywów ulokowanych poza Polską, należących do największych rodzimych przedsiębiorstw. Zestawienie nie uwzględnia przychodów osiąganych na działalności eksportowej prowadzonej z Polski. W tegorocznej edycji rankingu "Forbesa" zostało wyróżnionych 25 spółek.

Źródło i zdjęcie: Śnieżka
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?

Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej