Strona główna | AktualnościŚnieżka: znamy zwycięzców pilotażowej edycji konkursu "Koloratorium"

Śnieżka: znamy zwycięzców pilotażowej edycji konkursu "Koloratorium"

Zakończyła się I edycja emocjonującej walki o szkolne laboratoria. Dzięki konkursowi "Koloratorium", którego pomysłodawcą i fundatorem jest FFiL Śnieżka SA, trzy podkarpackie szkoły wzbogacą się o profesjonalne wyposażenie pracowni biologiczno-chemicznych.

Dzień 22 czerwca 2018 roku na długo pozostanie w pamięci uczniów ze Szkoły Podstawowej m. bł. ks. Bronisława Markiewicza w Kosienicach.Zdobywcy pierwszego miejsca na podium o werdykcie dowiedzieli się od samych pomysłodawców akcji, którzy niespodziewanie pojawili się w szkole podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego. Punktem kulminacyjnym było przekazanie symbolicznego vouchera na kwotę 30 000 zł.  - "Najpierw zaskoczenie i niedowierzanie, potem aplauz i wielka radość" - relacjonuje się Aleksandra Małozięć, Manager ds. Komunikacji Korporacyjnej Śnieżki.

"To pierwszy finał naszego nowego projektu. Wierzymy, że "Koloratorium" będzie godnym następcą projektu "Kolorowe Boiska", który przez 11 lat realizowaliśmy na terenie całej Polski. Wiemy, że przełom maja i czerwca, to okres posumowań wyników w nauce oraz wytężonej pracy w szkołach. Tym bardziej, dziękujemy wszystkim twórcom kreatywnych pomysłów, nauczycielom i ich podopiecznym" - dodaje  Aleksandra Małozięć.

W rywalizacji grupowej walka toczyła się o profesjonalne wyposażenie pracowni biologiczno-chemicznej oraz zestawy farb Śnieżka niezbędne do ich remontu. Rywalizacja odbywała się w dwóch etapach. W pierwszym, szkoły musiały zaangażować jak największą liczbę uczniów do grywalizacji oraz przygotować pracę konkursową, którą był krótki film pt. "Pracownia bez zasad", prezentujący szkolne laboratorium inspirujące do nauki i eksperymentowania. Jury wyłoniło zwycięzcę oraz laureatów II i III miejsca, a ocenie podlegały takie elementy jak: kreatywność, wyraz artystyczny, skala zaangażowania uczniów.

Zwycięzcy "Koloratorium"

Zwycięzcą pilotażowej edycji konkursu "Koloratorium" została Szkoła Podstawowa im. bł. ks. Bronisława Markiewicza w Kosienicach. Praca pt. "Śnieżka - kolorowa pracownia" wywalczyła główną nagrodę, czyli profesjonalne wyposażenie sali biologiczno-chemicznej o wartości 30 tys. zł, zestaw farb Śnieżka potrzebnych do jej remontu oraz lekcję pokazową prowadzoną przez dr hab. Aleksandrę Ziembińską Buczyńską - znaną z programu telewizyjnego "Wynalazcy przyszłości".

Kolejne miejsce zajęła Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Manasterzu. Nagrodą za drugie miejsce na podium jest wyposażenie pracowni biologiczno-chemicznej o wartości 15 tys. zł oraz zestaw farb Śnieżka potrzebnych do jej remontu. Uczniowie swoją pracę zatytułowali "…od małej Zuźki do inżynier Zuzanny".

Trzecie miejsce w konkursie zdobyła Szkoła Podstawowa Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im.Jana Pawła II w Rudniku nad Sanem za film pt. "Nasza barwna pracownia". Nagrodą za "brąz" jest wyposażenie pracowni biologiczno-chemicznej o wartości 10 tys. zł oraz zestaw farb Śnieżka.

Ponadto, szkoły, które przystąpiły do konkursu do 22 maja oraz do 15 czerwca udostępniły film konkursowy, dodatkowo otrzymały gwarantowane nagrody wyróżnienia w postaci 12,5 l farby Śnieżka Satynowa.

Nagrody w rywalizacji indywidualnej

To jednak nie koniec listy nagrodzonych w konkursie "Koloratorium"! Równolegle z rywalizacją szkół trwała walka uczniów o nagrody indywidualne, którymi są cztery tablety marki Apple. W tej rozgrywce zadanie polegało na przedstawieniu wybranego przez siebie pierwiastka chemicznego jako Superbohatera. Podobnie, jak w przypadku zadań grupowych, jury podczas oceny  prac brało pod uwagę spójność pracy z tematem, kreatywność i wyraz artystyczny. Nagrody trafiły do:
  • Laury Malec ze Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Manasterzu
  • Dominiki Dymon z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Dubiecku
  • Grzegorza Klaczy z Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Ropczycach
  • Julii Niedźwiedź z Zespołu Szkolno -Przedszkolnego w Dubiecku
"Wszystkim uczestnikom konkursu "Koloratorium" dziękujemy za udział i zaangażowanie, a laureatom gratulujemy! To optymistycznie nastraja nas do dalszej pracy i już dziś mogę zapewnić, że we wrześniu ogłosimy start kolejnej edycji projektu, który tym razem obejmie obszar całej Polski" - podsumowuje Aleksandra Małozięć.

Konkurs "Koloratorium" to projekt, którego celem jest zaszczepienie wśród najmłodszych pasji do rozwoju oraz odkrywania ciekawej strony przedmiotów, takich jak chemia, biologia czy przyroda. Śnieżka chce w nim również pokazać, że te dziedziny nauki są obecne w każdym, nawet najdrobniejszym elemencie codziennego życia, a czerpanie z nich inspiracji może stać się niezwykłą przygodą.

Pilotażowa edycja "Koloratorium" adresowana była do szkół podstawowych z miejscowości w woj. podkarpackim, w których mieszka nie więcej niż 20 tys. mieszkańców. Trafia więc do małych miejscowości, które borykają się z brakiem funduszy na profesjonalne wyposażenie pracowni szkolnych. Dzięki autorskiemu projektowi, pierwsze polskie szkoły otrzymały solidne wsparcie na profesjonalne wyposażenie pracowni biologiczno-chemicznych. Planowane jest rozszerzenie tego projektu na obszar całej Polski.

Więcej informacji o programie, zwycięskie prace oraz lista laureatów znajdują się na stronie www.koloratorium.pl.

Źródło i zdjęcie: Śnieżka
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
TEMAT MIESIĄCA
Polska ociepla styropianem

Jak podaje Europejskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu, Polska jest obecnie największym producentem styropianu, z czego aż 80% to płyty do termoizolacji budynków. Coraz większą popularność zdobywa ich grafitowa odmiana, która według ekspertów ma szansę zupełnie zdominować polski rynek. Czytaj więcej