Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń ponownie zjednoczyło branżę
141 osób z Polski, Niemiec, Włoch, Litwy i Ukrainy wzięło udział w jubileuszowej V Międzynarodowej Konferencji ETICS zorganizowanej przez Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO) 9-11 maja br. w Łochowie. Konferencyjna debata połączyła przedstawicieli producentów, nadzoru budowlanego, czołowych ośrodków badawczych oraz krajowych i zagranicznych organizacji branżowych. Najważniejsze spotkanie polskiego sektora ociepleń, największego w Unii Europejskiej, było też okazją do obchodów 15-lecia SSO.
Jacek Michalak, Prezes Zarządu SSO
Konferencję otworzyło wystąpienie Romana Sobczaka, dyrektora Departamentu Wyrobów Budowlanych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Reprezentant GUNB podsumował działania kontrolne wyrobów budowlanych w l. 2014-2017, zwracając uwagę na coraz mniejszy, chociaż nadal niezadowalający, odsetek wyrobów niespełniających wymagań w większości grup produktów. Prelekcja dała początek gorącej dyskusji, jednej z wielu podczas dwudniowej debaty.
Do kontroli wyrobów budowlanych nawiązała w swej prezentacji dr inż. Ewa Szewczak z Instytutu Techniki Budowlanej, omawiając - na przykładach badań z różnych laboratoriów - ryzyko przy ocenie właściwości wyrobów, związane z niepewnością wyników badań laboratoryjnych.
Dyrektor zarządzający European Association for ETICS (EAE) Ralf Pasker zaprezentował potencjał metody docieplania istniejących ociepleń, która staje się obecnie jednym z kluczowych zastosowań systemów ETICS, umożliwiającym termorenowację zasobów budowlanych niespełniających współczesnych standardów energooszczędności.
Prof. dr Andreas Holm z Forschungsinstitut für Wärmeschutz, monachijskiego instytutu specjalizującego się w badaniu izolacji termicznych, skoncentrował swój wykład na innowacyjnych cechach tradycyjnych materiałów termoizolacyjnych (styropian i wełna mineralna) oraz na nowych typach izolacji w ETICS, takich jak aerożele, płyty PUR/PIR czy próżniowe panele izolacyjne. Prof. Holm podkreślił też znaczenie jakości wykorzystywanych w ociepleniach wyrobów.
Reprezentująca Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej MIWO Maria Dreger poddała pod rozwagę sposób definiowania parametrów płyt z wełny mineralnej w ETICS, akcentując jednocześnie rolę systemowości rozwiązań i możliwości, jakie stwarza izolacja z wełny mineralnej.
Systemowe podejście do ociepleń wyeksponował także Marcin Jaroszyński z Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu (PSPS), nawiązując między innymi do trwałości układów na bazie styropianu, stosowanego w budownictwie od ponad pół wieku, a dziś dostępnego w wielu nowoczesnych odmianach.
W programie konferencji znalazły się też dwie prelekcje przedstawicieli krakowskiego oddziału Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych. Małgorzata Niziurska zreferowała właściwości użytkowe systemów ociepleń ETICS z zastosowaniem płyt izolacyjnych PUR i PIR, natomiast dr inż. Wojciech Drożdż omówił wykorzystanie złożonych systemów izolacji cieplnej z wyprawami tynkarskimi w drewnianych budynkach szkieletowych. Z kolei Anna Kukulska-Grabowska z Instytutu Techniki Budowlanej przedstawiła w swojej prezentacji zagadnienia dotyczące okładzin ceramicznych lub kamiennych w systemach ETICS.
Po raz pierwszy na forum Międzynarodowej Konferencji ETICS wystąpił reprezentant Instytutu Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego. Dr Artur Miros porównał cechy systemów ociepleń ETICS z podobną do nich technologią EIFS, powszechnie wykorzystywaną w Stanach Zjednoczonych w dominującym tam szkieletowym drewnianym budownictwie jednorodzinnym. Na zakończenie spotkania o znaczeniu odpowiedniej komunikacji pomiędzy uczestnikami procesu budowlanego opowiadała Ewa Kosmala z Sustainability Trainers & Experts
Konferencja była także miejscem premiery Kalkulatora łączników SSO, zaprojektowanego przez dra inż. Mariusza Gaczka z Politechniki Poznańskiej we współpracy z Komisją Techniczną SSO, reprezentowaną podczas pokazu oprogramowania przez Pawła Gaćka. Kalkulator w sposób unikatowy określa liczbę potrzebnych do mocowania mechanicznego łączników, uwzględniając między innymi siły oddziaływania wiatru na elewacje budynków.
Finałowym akcentem spotkania w Łochowie było 15-lecie Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń - w dwóch odsłonach. Najpierw odbył się Jubileuszowy Spływ Kajakowy rzeką Liwiec, a następnie wieczorna Gala Jubileuszowa, podczas której szczególnie uhonorowano wszystkich prezesów Zarządu Stowarzyszenia. Andrzej Just, Tomasz Kruppik, Dariusz Czarny, Jacek W. Kulig, Wojciech Szczepański i Jacek Michalak otrzymali imiennie oznaczone fotele. Indywidualny prezent czekał także na dra inż. Mariusza Gareckiego, od 2005 roku szefa Komisji Technicznej SSO.
Dr inż. Jacek Michalak, kierujący stowarzyszeniem od pięciu lat, podkreślił wspólnotę celów i jedność organizacji. "Konkurując ze sobą na co dzień w przestrzeni biznesowej, w SSO odnajdujemy forum współpracy niezależne od interesów zrzeszonych firm, zwłaszcza w kwestiach technicznych. Również Międzynarodowa Konferencja ETICS to jeden z ważnych projektów, jakie nas łączą. Warto pamiętać, że tak dobra atmosfera w branży sprzyja umacnianiu pozycji polskiej branży ociepleń, największego obecnie rynku w Unii Europejskiej" - stwierdził prezes Michalak.
Źródło i zdjęcia: SSO
CZYTAJ WIĘCEJ
SSO zapowiada premierę nowatorskiego programu obliczeniowego dla systemów ociepleń
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
B.M. Polska gościła dystrybutorów
Fasada roku 2008
Nowa fabryka firmy Kreisel
Przeprowadzka Knaufa
Nowa linia do produkcji skalnej wełny Rockwool
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia