Strona główna | AktualnościStowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń ponownie zjednoczyło branżę

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń ponownie zjednoczyło branżę

141 osób z Polski, Niemiec, Włoch, Litwy i Ukrainy wzięło udział w jubileuszowej V Międzynarodowej Konferencji ETICS zorganizowanej przez Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO) 9-11 maja br. w Łochowie. Konferencyjna debata połączyła przedstawicieli producentów, nadzoru budowlanego, czołowych ośrodków badawczych oraz krajowych i zagranicznych organizacji branżowych. Najważniejsze spotkanie polskiego sektora ociepleń, największego w Unii Europejskiej, było też okazją do obchodów 15-lecia SSO.

Jacek Michalak, Prezes Zarządu SSO

Konferencję otworzyło wystąpienie Romana Sobczaka, dyrektora Departamentu Wyrobów Budowlanych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Reprezentant GUNB podsumował działania kontrolne wyrobów budowlanych w l. 2014-2017, zwracając uwagę na coraz mniejszy, chociaż nadal niezadowalający, odsetek wyrobów niespełniających wymagań w większości grup produktów. Prelekcja dała początek gorącej dyskusji, jednej z wielu podczas dwudniowej debaty.

Do kontroli wyrobów budowlanych nawiązała w swej prezentacji dr inż. Ewa Szewczak z Instytutu Techniki Budowlanej, omawiając - na przykładach badań z różnych laboratoriów - ryzyko przy ocenie właściwości wyrobów, związane z niepewnością wyników badań laboratoryjnych.

Dyrektor zarządzający European Association for ETICS (EAE) Ralf Pasker zaprezentował potencjał metody docieplania istniejących ociepleń, która staje się obecnie jednym z kluczowych zastosowań systemów ETICS, umożliwiającym termorenowację zasobów budowlanych niespełniających współczesnych standardów energooszczędności.


Prof. dr Andreas Holm z Forschungsinstitut für Wärmeschutz, monachijskiego instytutu specjalizującego się w badaniu izolacji termicznych, skoncentrował swój wykład na innowacyjnych cechach tradycyjnych materiałów termoizolacyjnych (styropian i wełna mineralna) oraz na nowych typach izolacji w ETICS, takich jak aerożele, płyty PUR/PIR czy próżniowe panele izolacyjne. Prof. Holm podkreślił też znaczenie jakości wykorzystywanych w ociepleniach wyrobów.

Reprezentująca Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej MIWO Maria Dreger poddała pod rozwagę sposób definiowania parametrów płyt z wełny mineralnej w ETICS, akcentując jednocześnie rolę systemowości rozwiązań i możliwości, jakie stwarza izolacja z wełny mineralnej.

Systemowe podejście do ociepleń wyeksponował także Marcin Jaroszyński z Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu (PSPS), nawiązując między innymi do trwałości układów na bazie styropianu, stosowanego w budownictwie od ponad pół wieku, a dziś dostępnego w wielu nowoczesnych odmianach.


W programie konferencji znalazły się też dwie prelekcje przedstawicieli krakowskiego oddziału Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych. Małgorzata Niziurska zreferowała właściwości użytkowe systemów ociepleń ETICS z zastosowaniem płyt izolacyjnych PUR i PIR, natomiast dr inż. Wojciech Drożdż omówił wykorzystanie złożonych systemów izolacji cieplnej z wyprawami tynkarskimi w drewnianych budynkach szkieletowych. Z kolei Anna Kukulska-Grabowska z Instytutu Techniki Budowlanej przedstawiła w swojej prezentacji zagadnienia dotyczące okładzin ceramicznych lub kamiennych w systemach ETICS.

Po raz pierwszy na forum Międzynarodowej Konferencji ETICS wystąpił reprezentant Instytutu Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego. Dr Artur Miros porównał cechy systemów ociepleń ETICS z podobną do nich technologią EIFS, powszechnie wykorzystywaną w Stanach Zjednoczonych w dominującym tam szkieletowym drewnianym budownictwie jednorodzinnym. Na zakończenie spotkania o znaczeniu odpowiedniej komunikacji pomiędzy uczestnikami procesu budowlanego opowiadała Ewa Kosmala z Sustainability Trainers & Experts

Konferencja była także miejscem premiery Kalkulatora łączników SSO, zaprojektowanego przez dra inż. Mariusza Gaczka z Politechniki Poznańskiej we współpracy z Komisją Techniczną SSO, reprezentowaną podczas pokazu oprogramowania przez Pawła Gaćka. Kalkulator w sposób unikatowy określa liczbę potrzebnych do mocowania mechanicznego łączników, uwzględniając między innymi siły oddziaływania wiatru na elewacje budynków.


Finałowym akcentem spotkania w Łochowie było 15-lecie Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń - w dwóch odsłonach. Najpierw odbył się Jubileuszowy Spływ Kajakowy rzeką Liwiec, a następnie wieczorna Gala Jubileuszowa, podczas której szczególnie uhonorowano wszystkich prezesów Zarządu Stowarzyszenia. Andrzej Just, Tomasz Kruppik, Dariusz Czarny, Jacek W. Kulig, Wojciech Szczepański i Jacek Michalak otrzymali imiennie oznaczone fotele. Indywidualny prezent czekał także na dra inż. Mariusza Gareckiego, od 2005 roku szefa Komisji Technicznej SSO.

Dr inż. Jacek Michalak, kierujący stowarzyszeniem od pięciu lat, podkreślił wspólnotę celów i jedność organizacji. "Konkurując ze sobą na co dzień w przestrzeni biznesowej, w SSO odnajdujemy forum współpracy niezależne od interesów zrzeszonych firm, zwłaszcza w kwestiach technicznych. Również Międzynarodowa Konferencja ETICS to jeden z ważnych projektów, jakie nas łączą. Warto pamiętać, że tak dobra atmosfera w branży sprzyja umacnianiu pozycji polskiej branży ociepleń, największego obecnie rynku w Unii Europejskiej"  - stwierdził prezes Michalak.

Źródło i zdjęcia: SSO

CZYTAJ WIĘCEJ

SSO zapowiada premierę nowatorskiego programu obliczeniowego dla systemów ociepleńDODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
TEMAT MIESIĄCA
Polska ociepla styropianem

Jak podaje Europejskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu, Polska jest obecnie największym producentem styropianu, z czego aż 80% to płyty do termoizolacji budynków. Coraz większą popularność zdobywa ich grafitowa odmiana, która według ekspertów ma szansę zupełnie zdominować polski rynek. Czytaj więcej