Strona główna | AktualnościStyropiany grafitowe - co je wyróżnia na tle innych materiałów termoizolacyjnych?

Styropiany grafitowe - co je wyróżnia na tle innych materiałów termoizolacyjnych?

Polacy coraz częściej stawiają na nowoczesne materiały do ocieplania domu. Lawinowo rośnie sprzedaż styropianów grafitowych. Co je wyróżnia na tle innych materiałów do termoizolacji i co decyduje o ich popularności?
Styropiany grafitowe mają nawet o 30% lepszy współczynnik przenikania ciepła od popularnych, białych płyt EPS. Dzięki temu skutecznie  chronią budynki przed utratą ciepła, poprawiają ich estetykę i sprawiają, że inwestycja w termoizolację jest naprawdę racjonalna z punktu widzenia ekonomicznego. Jest to prawdziwy wybór dla smart shoperów - ludzi kupujących z głową.

Niska lambda,  więcej korzyści

Jednym z istotnych czynników wpływających na wartość domu, jest jego wygląd zewnętrzny. Przy obecnych wymaganiach prawnych termoizolacja z tradycyjnego, białego styropianu o współczynniku lambda = 0,040 lub 0,045 [W/mK] będzie bardzo gruba. Ogranicza to swobodę projektowania i ma negatywny wpływ na wygląd budynku. Zbyt grubą termoizolację fasady trudno w estetyczny sposób zlicować z fundamentami. Zbyt gruba termoizolacja fasady rodzi również  efekt "okien strzelniczych" (bardzo głębokie wnęki na stolarkę) oraz ogranicza dostęp światła słonecznego do wnętrza. Z tego powodu, coraz większą popularność zyskują materiały termoizolacyjne do ocieplania domu o niskich współczynnikach lambda. Wśród nich, styropiany grafitowe Swisspor LAMBDA, które wyróżniają się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła lambda (od 0,030 do 0,033 [W/mK] ).

Oszczędzaj na rachunkach

Oszczędzanie zależy od kosztów jakie poniesiemy na energię oraz od kosztu wykonania termoizolacji. Im lepszy - niższy współczynnik przewodzenia ciepła lambda, tym wyższa cena materiału izolacyjnego. Większość materiałów izolacyjnych o niskich współczynnikach lambda jest tak droga, że nawet wieloletnie oszczędności na rachunkach za energię nie są w stanie zrekompensować ich kosztu. Na tym tle styropiany grafitowe Swisspor LAMBDA, wyróżniają się niezwykle korzystnym stosunkiem ceny do korzyści.

Cena cenie nierówna

Ze względu na bardzo korzystną cenę, najpopularniejszym materiałem termoizolacyjnym do ocieplania domu jest biały styropian. Jednak spełnienie obecnych wymagań prawnych odnośnie termoizolacyjności sprawia, że jego warstwa będzie bardzo gruba, co wymaga dłuższych kołków, szerszych parapetów oraz więcej materiałów potrzebnych do obróbki stolarki drzwiowej i okiennej. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami.

Metr sześcienny styropianu grafitowego zaizoluje większą powierzchnię ze względu na mniejszą grubość warstwy izolacyjnej. Dla przeciętnego domu jednorodzinnego łączna różnica między termoizolacją wykonaną ze styropianu białego i z styropianu grafitowego LAMBDA wyniesie kilkaset złotych.

Wybór z głową

Pomimo tego, że cena metra sześciennego szarej LAMBDY jest wyższa niż cena metra sześciennego styropianu białego,  duża część klientów, szczególnie tych ocieplających lub budujących dom, wybiera styropian LAMBDA.  W skład rodziny szarych styropianów Swisspor LAMBDA wchodzą: LAMBDA WHITE fasada, LAMBDA MAX fasada, LAMBDA PLUS fasada, LAMBDA 100 dach podłoga, LAMBDA MAX dach podłoga, LAMBDA PLUS dach podłoga oraz HYDRO lambda. Jest to komplet materiałów do ocieplania domu z ręki jednego, renomowanego producenta. Dobry wybór dla tych, którzy ocieplają z głową.

Styropian nowej generacji

Na szczególną uwagę zasługuje styropian Swisspor LAMBDA WHITE fasada. Są to pierwsze na rynku polskim płyty nowej generacji, które łączą w sobie zalety szarego i białego EPS. Takie rozwiązanie eliminuje problem naprężeń w szarym styropianie co znacznie ułatwia i ogranicza koszty jego stosowania. Dzięki swoim właściwościom Swisspor LAMBDA WHITE fasada  jest szczególnie dedykowany do stosowania w budownictwie pasywnym i energooszczędnym, co potwierdza certyfikat Instytutu Budownictwa Pasywnego.

Edyta Sauć, Krajowy Doradca Techniczny Swisspor Polska
Zdjęcie: Swisspor Polska
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
TEMAT MIESIĄCA
Wiosenne porządki: ocieplanie fasad otynkowanych

Coś się kończy, coś się zaczyna. Schyłek okresu grzewczego jak zwykle zbiega się w czasie z budzącą się do życia wiosną oraz początkiem sezonu budowlanego. To kwitnący czas dla wykonawców, których kalendarze pęcznieją od kolejnych zleceń na izolację lub termomodernizację domu. A że inwestorzy w dalszym ciągu chętnie stawiają na klasyczne fasady otynkowane, warto przypomnieć sobie zasady poprawnego ocieplania ścian metodą lekką mokrą, znaną też jako ETICS. Czytaj więcej