Strona główna | AktualnościTermomodernizacja z perspektywy firmy Nitus

Termomodernizacja z perspektywy firmy Nitus

Energooszczędne rozwiązania w budownictwie, proekologiczne technologie to tematy, które w branży budowlanej porusza się coraz częściej. Nie ulega wątpliwości, że rządowy program „Czyste powietrze” opowiada się po tej samej stronie. Walka ze złą jakością powietrza, zwiększenie energetyczności budynków mieszkalnych to jego główne założenia. W ramach programu można otrzymać nawet 53 tysięcy złotych dofinansowania na wymianę źródła ogrzewania oraz prace związane z termomodernizacją domu jednorodzinnego. Firma NITUS proponuje swoim klientom szereg produktów z zakresu stolarki otworowej, które spełniają szczegółowe wymogi programu.

Na czym polega program "Czyste powietrze"?

Duża część zanieczyszczeń powietrza w naszym kraju pochodzi z kominów domów jednorodzinnych. Problem nie znika, ponieważ w większości domów wciąż zamontowane są stare piece, dla których paliwem stałym jest węgiel. Ponadto budynki mieszkalne są słabo ocieplone i nie zapewniają właściwej izolacji termicznej. Wobec tego poprawa efektywności energetycznej domów to w pełni uzasadnione założenie rządowego programu. Lepsza efektywność energetyczna to z kolei znacznie mniejsza emisja zanieczyszczeń do atmosfery oraz zdecydowanie niższe wydatki przeznaczone na ogrzewanie.

Czym jest termomodernizacja?


Termomodernizacja ma na celu zmniejszyć zużycie oraz zapotrzebowanie na energię cieplną. Jej zadaniem jest ograniczyć ucieczkę ciepła na zewnątrz oraz zapewnić ekonomiczne ogrzewanie wnętrza budynku i wody użytkowej. Termomodernizacja dotyczy głównie domów już istniejących, które ze względu na wiek oraz stan techniczny nie spełniają obecnych wymagań. W budynkach mieszkalnych budowanych kilkanaście lat temu spotykamy się z szybkim wychładzaniem się wnętrza. To jednoznaczny komunikat: nieprawidłowa izolacja termiczna. Przez nieszczelne okna może uciec nawet do 50% ciepłego powietrza. W rezultacie za ogrzewanie płacimy dużo wyższe rachunki.

Termomodernizacja - zakres działań

Prace związane z termomodernizacją bez wątpienia poprawiają stan techniczny budynku. Zakup (tylko) nowego pieca może nie wystarczyć... Pełen zakres termomodernizacji, parametry techniczne oraz ekonomiczne danej inwestycji określane są po wykonaniu niezbędnego audytu energetycznego. Z reguły termomodernizacja obejmuje zmiany w systemie ogrzewania, wentylacji, instalacji wodnej oraz w strukturze budynku.

"W naszej ofercie posiadamy produkty, które mogą nabyć beneficjenci rządowego programu "Czyste powietrze". Parametry okien PVC, drzwi aluminiowych oraz bram garażowych odpowiadają określonym normom technicznym, jakie zakłada program. Zarówno drzwi, okna, jak i bramy garażowe NITUS mają zachowany odpowiedni współczynnik przenikania ciepła (Uw), co daje doskonałe wartości termiczne. Dbamy o jakość naszych produktów, stosując ekologiczne oraz energooszczędne technologie, co można zaobserwować np. w wyposażeniu okien PVC. W ich standardzie oferujemy ciepłą ramkę, która pozwala ograniczyć straty energii cieplnej" - mówi Paweł Orzeł, ekspert firmy NITUS

Dofinansowanie na termomodernizację

Koszty związane z termomodernizacją przekraczają możliwości finansowe wielu rodzin. "Czyste powietrze" zdecydowanie toruje drogi właścicielom domów jednorodzinnych, których nie stać na takie przedsięwzięcie finansowe. W sumie program zakłada dofinansowanie na zakup oraz montaż nowych pieców, okien, drzwi, bramy garażowej, docieplenie przegród budynku, instalację kolektorów słonecznych oraz montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

"Korzystając z rządowego programu w przypadku wymiany stolarki otworowej, można ubiegać się nie tylko o pokrycie kosztów zakupu, ale również o dofinansowanie usługi montażu. Oprócz sprzedaży produktów świadczymy również tę usługę, co pozwala zaoferować klientom absolutnie kompleksową obsługę" - dodaje ekspert firmy NITUS.

Korzyści płynące z termomodernizacji

Efektem prac związanych z termomodernizacją jest uzyskanie komfortu cieplnego, który przenosi się na komfort użytkowania całego domu. Nowa stolarka otworowa, w jaką wyposażymy dom, w dużej mierze podniesie jego estetykę. Modernizacja cieplna wpływa także na wzrost wartości rynkowej nieruchomości. Ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery to z kolei zdecydowany krok w kierunku ochrony środowiska.

Źródło i zdjęcie: NITUS
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?

Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej