Strona główna | AktualnościTikkurila radzi jak odpowiednio przygotować powierzchnię do malowania

Tikkurila radzi jak odpowiednio przygotować powierzchnię do malowania

Malowanie ścian to jeden z najłatwiejszych i najszybszych sposobów na odświeżenie wystroju wnętrza. Podstawą sukcesu w stworzeniu nowej, wymarzonej aranżacji - oprócz właściwego wyboru rodzaju i koloru farby - jest przede wszystkim odpowiednie przygotowanie podłoża.

Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, jak poradzić sobie z różnymi powierzchniami, by uniknąć problemów malarskich i utrzymać piękny efekt na dłużej.

Przed przystąpieniem do renowacji ścian, zwłaszcza w przypadku tych uprzednio już malowanych, należy sprawdzić stan podłoża. Resztki starej farby, kurz czy ślady po gwoździach mogą skutecznie zniweczyć efekty naszej pracy. By zapenić sobie dobry start do malowania, powierzchnię ścian należy oczyścić z wszelkich zabrudzeń i odtłuścić za pomocą detergentu, np. Tikkurila Maalipesu, a ubytki uzupełnić. W tym celu warto zastosować gotową szpachlówkę Tikkurila Presto LV, która posiada zdolność wypełniania rys do 4 mm bez pęknięć. Ponadto, cechuje ją minimalna kurczliwość oraz dobra przyczepność. Uszczelnione nią ściany zyskują gładką i twardą powierzchnię, stanowiąc dobrą bazę do dalszych czynności remontowych.

W przypadku nowych, jeszcze niemalowanych ścian, najważniejszą kwestią jest ich zagruntowanie. Wzmocnienie podłoża, a także wyrównanie jego chłonności zapewni preparat Tikkurila Suprabilit, zawierający specjalną dyspersję przeznaczoną do przygotowania powierzchni przed malowaniem. Zastosowanie produktu gruntującego zwiększa także przyczepność oraz wydajność farby nawierzchniowej. Taki zabieg pozwoli cieszyć się wysoką jakością wykończenia przez długi czas, a osiągnięty rezultat z pewnością zachwyci niejednego gościa naszego domu.

Odpowiednie przygotowanie podłoża przed malowaniem jest szczególnie istotne w przypadku malowania łazienek i kuchni, czyli tzw. pomieszczeń mokrych, w których ściany mają kontakt z wodą oraz są narażone na zachlapanie i zawilgocenie. Aby ochronić je przed szkodliwym działaniem pary wodnej oraz uniknąć łuszczenia się powłoki, należy zastosować specjalistyczny preparat podkładowy Tikkurila Luja Moisture Stop. To wodorozcieńczalny produkt zwiększający odporność podłoża na wilgoć, dzięki któremu można zrezygnować ze stosowania płytek ceramicznych na całej ścianie. Pomalowanie ścian jest nie tylko łatwiejsze niż układanie glazury, ale stwarza także dodatkowe możliwości aranżacyjne. Ponadto Tikkurila Luja Moisture Stop może być stosowany jako klej do tapet z włókna szklanego, które także stanowią ciekawą i niestandardową formę wykończenia wnętrza łazienki.

Decydując się na ciemne i nasycone kolory, warto sięgnąć po farbę gruntującą Tikkurila Optiva Primer, która ujednolici powierzchnię i zmniejszy chłonność podłoża. Możliwość zabarwienia w mieszalniku pozwala na otrzymanie podkładu w kolorze zbliżonym do farby nawierzchniowej, dzięki czemu uzyskać można jednolity efekt kolorystyczny oraz zmniejszyć liczbę wymaganych do nałożenia warstw farby nawierzchniowej. Dodatkowo, produkt wyróżnia ekologiczna i bezpieczna dla zdrowia i środowiska receptura, która została doceniona międzynarodowym certyfikatem EU Ecolabel oraz rekomendacją Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Może on być więc z powodzeiem stosowany w pokojach dziecięcych, w których za pomocą wyrazistych barw można stworzyć aranżację zaczerpiętą wprost z bajkowych scenerii.

Źródło i zdjęcia: Tikkurila

CZYTAJ WIĘCEJ

Farby i tapety z kolekcji Tikkurila Duett
Wyjątkowe dekoracje dzięki Tikkurila Be Special Decor
Tikkurila prezentuje nowatorski sposób testowania kolorów



DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?

Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej