Strona główna | AktualnościTynki wewnętrzne, które pomogą kształtować przyjazny mikroklimat pomieszczeń

Tynki wewnętrzne, które pomogą kształtować przyjazny mikroklimat pomieszczeń

Każdy człowiek pragnie dobrego samopoczucia - chce stworzyć dla siebie przestrzeń, do której może wracać, aby odpocząć i doładować swoje życiowe akumulatory pozytywną energią. Nie sposób przy tym nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że najlepsze dla ciała i ducha jest to, co zdrowe. Dlatego już na etapie projektowania własnego domu, warto zadbać o odpowiedni dobór materiałów budowlanych do wykańczania wnętrz i postawić na te, które pomogą kształtować przyjazny mikroklimat pomieszczeń.

Kluczowym czynnikiem wpływającym na samopoczucie mieszkańców jest powietrze. Choć towarzyszy nam przez całe życie, niemal zapominamy o jego istnieniu. Przypominamy sobie o nim z reguły dopiero wówczas, gdy w domu pojawia się nieprzyjemny zapach towarzyszący wilgoci lub odwrotnie - powietrze jest przesuszone, a my czujemy się zmęczeni, odczuwamy suchość w oczach czy w gardle. Jak można zadbać o przyjazny mikroklimat wnętrz, podpowiada Agathe Irene Chajdas, ekspertka w obszarze "Zdrowe mieszkanie" w Baumit Wopfinger (Austria), gdzie od stycznia 2015 r. testy prowadzi największy w Europie park badawczy materiałów budowlanych - Baumit Viva.

Kiedy możemy mówić o "zdrowym powietrzu w pomieszczeniu"?

- Powietrze w pomieszczeniu wywiera duży wpływ na nasze zdrowie i jakość życia. Im ono czyściejsze, tym lepiej dla naszego samopoczucia. O zdrowym powietrzu w pomieszczeniu mówimy wówczas, kiedy jego skład najbardziej odpowiada temu, z którym się spotykamy na obszarach dzikiej przyrody. Ponadto, cechuje je przyjemna temperatura (ok. 18-22°C) i względna wilgotność na poziomie 40-60%.

Czym są VOC i jak bardzo niebezpieczne są dla nas ludzi?

- VOC (LZO) należą do tak zwanych lotnych substancji, które emitowane są do powietrza w mieszkaniu z materiałów budowlanych, farb, wyposażenia itd. i przy podwyższonym stężeniu mogą być szkodliwe dla naszego zdrowia. Typowymi objawami występowania tego zjawiska są bóle głowy, alergie, zmęczenie, obniżona wydajność, zaburzenia snu oraz podrażnienia dróg oddechowych. Doświadczenie pokazuje, że po wprowadzeniu się do nowego budynku zawartość VOC w pomieszczeniach jest najwyższa i z czasem zmniejsza się. Kto od początku zwraca uwagę na zdrowe powietrze w pomieszczeniu, powinien zatem użyć produktów mineralnych lub o niskiej emisji zanieczyszczeń. Nie zawierają one bowiem substancji lotnych bądź ich stężenia są bardzo niskie.
 
Jak ocenić jakość powietrza w pomieszczeniu i chronić się przed złym powietrzem w mieszkaniu?

- Zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniu są niewidoczne, bezwonne i najczęściej można je wykryć jedynie skomplikowanymi metodami stosowanymi przez przeszkolonych specjalistów. Czasami w zamkniętych pomieszczeniach nieświadomie wdychamy ich więcej niż na ruchliwych skrzyżowaniach. Źródła mogą być różne - począwszy od chemicznych środków czyszczących codziennego użytku czy przedmiotów wyposażenia poprzez dym i kurz po materiały budowlane oraz meble. Kto decyduje się na produkty nieszkodliwe dla środowiska, w istotny sposób przyczynia się do utrzymania zdrowego powietrza w pomieszczeniu. Baumit jako pionier w obszarze "zdrowego" mieszkania oferuje bogaty asortyment produktów o niskiej emisji zanieczyszczeń i regulujących wilgotność powietrza.

Włącz Klimę!

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że wykorzystanie niektórych rozwiązań w trakcie budowy lub remontu domu, może wnieść wiele dobrego do naszego życia. Warto wybierać te, które nie zawierają szkodliwych substancji, produkowane są na bazie naturalnych komponentów i pomagają kształtować mikroklimat odpowiedni dla naszego organizmu, trzymając w ryzach wilgotność powietrza. Oczekiwaniom najbardziej wymagających inwestorów w zakresie zdrowego mikroklimatu wnętrz bez trudu sprosta linia tynków i gładzi wapiennych - Baumit Klima, które regulują poziom wilgotności w pomieszczeniach. Są one zdolne do dyfuzji pary wodnej, a wykończone nimi ściany zyskują wysoką paroprzepuszczalność. Specjalna budowa mikroporów mieszanki powoduje, że otynkowane ściany "oddychają" - absorbują część wilgoci, gdy w pomieszczeniu występuje jej nadmiar i oddają ją, kiedy powietrze ulega wysuszeniu, stając się jej naturalnym regulatorem. Z kolei właściwościowości antybakteryjne ze względu na wysokie ph wapna, tworzą skuteczną barierę dla rozwoju mikroorganizmów, takich jak grzyby lub pleśń.

Pamiętajmy jednak, że zastosowanie oddychających tynków w pojedynkę nie zagwarantuje nam utrzymania wilgotności na odpowiednim poziomie. Tak jak w życiu najlepsze efekty osiąga się pracą zespołową, tak również w tym przypadku kluczem do sukcesu jest umiejętne połączenie ich działania ze sprawnym systemem wentylacji oraz regularnym wietrzeniem pomieszczeń.

Źródło i zdjęcia: Baumit

CZYTAJ WIĘCEJ

Izolacja termiczna ścian a mikroklimat wnętrza
Jak zabezpieczyć ściany i podłogę łazienki przed niekorzystnym mikroklimatem?
Tynk wapienny Baumit Klimawhite - przyjazny mikroklimat w każdym domu



DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?

Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej