Strona główna | AktualnościIzolacja termiczna ścian a mikroklimat wnętrza

Izolacja termiczna ścian a mikroklimat wnętrza

Zgodnie z kalendarzem nadchodzi wiosna, jednak na prawdziwie ciepłe dni przyjdzie jeszcze poczekać. Przed nami okres wzmożonej ilości zachorowań - odpuszczający mróz to sygnał, że w powietrzu znowu pojawią się bakterie i wirusy. Ważne, aby zapewnić sobie w domu odpowiednią cyrkulację powietrza i nie pozwolić drobnoustrojom się namnażać. Jak zadbać o zdrowy mikroklimat, nie wydając przy tym fortuny na ponowne ogrzewanie schłodzonych wnętrz?

Nowsze modele okien są na tyle szczelne, że nie powodują już dużych strat ciepła w budynku. Ma to jednak pewne konsekwencje. Pomieszczenia odcięte od naturalnego przepływu powietrza szybko stają się duszne i pełne zarazków. Takie warunki sprzyjają także gromadzeniu się w ścianach wilgoci i - w efekcie - powstawaniu grzybów i pleśni.

Jednym z często popełnianych błędów jest założenie, że optymalnym rozwiązaniem tego problemu jest rozszczelnianie okien. Zwiększamy w ten sposób wymianę powietrza, ale jednocześnie powodujemy znaczny wzrost rachunków za ogrzewanie. Zwłaszcza w przypadku grzejników z termostatami w pobliżu okien, które owiewane chłodnym powietrzem pracują mocniej. Najlepiej wietrzyć pomieszczenia intensywnie, ale możliwie rzadko i krótko. Okno należy otworzyć w całości, najlepiej zakręcając na ten czas grzejniki i włączając je dopiero po jego zamknięciu.

Każdorazowe wietrzenie siłą rzeczy musi powodować straty energii cieplnej, która ucieka wraz z ogrzanym powietrzem. Dlatego najlepiej przygotować ściany tak, aby ograniczyć konieczność  wymiany powietrza do niezbędnego minimum, wynikającego z potrzeb higienicznych. W tym kontekście wiele zależy od rodzaju użytego materiału termoizolacyjnego.

"Jednym ze stosowanych rozwiązań jest wełna mineralna. Oprócz dobrych parametrów termicznych, ten naturalny materiał cechuje się również paroprzepuszczalnością, pozwalając na odprowadzanie nadmiaru wilgoci przez ściany. Dzięki temu wilgoć nie zalega w ścianach, tym samym wełna przyczynia się do zmniejszenia ryzyka pojawienia się na nich grzybów i pleśni. Potocznie określa się to jako "oddychanie" ścian, sprzyjające dobremu klimatowi w pomieszczeniach mieszkalnych" - podpowiada Tomasz Kwiatkowski z Rockwool Polska.

Odpowiedni mikroklimat to nie tylko mniejsze ryzyko złapania typowego dla przełomu zimy i wiosny przeziębienia. To również lepszy sen, dobre samopoczucie i przede wszystkim komfort domowników. O ile to możliwe, najlepiej zadbać o niego już na etapie budowy lub modernizacji budynku.

Źródło i zdjęcie: Rockwool

CZYTAJ WIĘCEJ

Termiczna Osłona Podproża eliminuje mostki termiczne poniżej poziomu posadzki
Tynki wewnętrzne, które pomogą kształtować przyjazny mikroklimat pomieszczeń



DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?

Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej