Zamierzasz budować dom? Poczekaj na zmianę przepisów
Budowa domu to nie tylko ogromne koszty, wiele pracy i przygotowań - to przede wszystkim starcie z biurokracją, pozwoleniami i urzędami. Trwają jednak prace nad nowelizacją ustawy Prawo budowlane, które mają ułatwić proces inwestycyjny.
Nowe przepisy mają uprościć i skrócić procedury budowlane dla inwestycji dotyczących domów jednorodzinnych. Jeżeli nowelizacja wejdzie w życie - inwestorzy nie będą musieli otrzymać pozwolenia na budowę - wystarczy zgłoszenie z projektem budowlanym w urzędzie. Dotyczy to sytuacji, w których obiekt nie będzie oddziaływał na działki sąsiednie oraz nie wpłynie negatywnie na środowisko. Starosta będzie miał 30 dni na ewentualne wniesienie sprzeciwu od zgłoszenia.
Mariusz Dębski, Dyrektor ds. rozwoju i strategii firmy architektonicznej Z500, twierdzi, że "[…] dokumentacja projektowa powinna jednak być wymagana. Nie powinno być tak, jak w niektórych krajach, że ktoś bez doświadczeń może narysować projekt domu ołówkiem i podać jego wymiary, a resztę bierze na siebie ekipa budowlana. Nasze ekipy nie mają jeszcze takich odpowiedzialności. Oczywiście są grupy wykonawców, które bardzo profesjonalnie do tego podchodzą. Mają w swoich szeregach konstruktorów i inżynierów, ale generalnie poziom jest niższy".
Obecnie wymogów jest dużo więcej. Jak podpowiada Paweł Głowacki z firmy architektonicznej Z500, "[…] gdy staramy się o pozwolenie na budowę, musimy uzyskać warunki zabudowy lub wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Kolejnym krokiem jest uzyskanie warunków technicznych dostawców mediów, takich jak: woda, kanalizacja, prąd i opcjonalnie gaz, dostarczenie wypisu z rejestru gruntów oraz uzyskanie aktualnej mapy do celów projektowych z pieczątką geodety". To sprawia, że nie tylko sama budowa zajmuje sporo czasu, ale przede wszystkim dopełnienie wszelkich formalności jest czasochłonne.
Oceny zmian w prawie budowlanym są podzielone. Z jednej strony cieszy to, że długotrwałe i żmudne procedury zostaną skrócone. Jednak Polska Izba Inżynierów Budownictwa zwraca uwagę, że każdy obiekt oddziałuje na działkę sąsiednią. Decyzja o rozpoczęciu budowy nie powinna być pozostawiona uznaniu projektanta, nawet jeżeli byłoby to kontrolowane przez urzędy. Tym bardziej, że obecnie "obszar oddziaływania obiektu" dotyczy nie tylko działek bezpośrednio sąsiadujących, ale jest znacznie szerszy.
Kolejną dużą zmianą jest brak wymogu dołączenia do projektu budowlanego oświadczeń dostawców mediów o warunkach przyłączenia sieci oraz o dojazdach do dróg publicznych. Takie dokumenty inwestor będzie musiał uzyskać dopiero na końcowym etapie budowy. Jak ocenia Janusz Lisicki, ekspert Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości "[…] nowa ścieżka wiąże się z ryzykiem dla inwestora. Jeśli w oparciu o projekt rozpocznie on budowę, a w ciągu 30 dni organ zgłosi sprzeciw, to będzie miał dziurę w ziemi, fundamenty i problem. W związku z tym wielu inwestorów będzie decydowało się iść starą ścieżką, aby to ryzyko zminimalizować. Jednak są takie sytuacje, w których niewątpliwie ułatwi to życie". Według PIIB jest to niekorzystna zmiana. Nie jest to tak naprawdę ułatwienie - inwestor będzie musiał uzyskać dokładnie te same umowy, tyle tylko, że później. Może się to okazać bardzo niekorzystne dla inwestora, jeżeli na samym końcu budowy okaże się, że któreś z mediów nie może zostać podłączone. Co za tym idzie, nie uzyska on pozwolenia na użytkowanie budynku.
Według nowych regulacji uproszczone mają zostać również przepisy w przypadku inwestycji w dalszym ciągu wymagających pozwolenia na budowę, np. hali magazynowej. Procedury z tym związane będą skrócone o ok. 120 dni. Oznacza to, że zajmą one 181 dni, a liczba procedur zmniejszy się z 29 do 24.
Zmniejszenie biurokracji dotyczącej budowy nieruchomości jest bez wątpienia pozytywną zmianą. Są to znaczne oszczędności czasu i pieniędzy dla inwestorów, a dla administracji znacznie mniej dokumentów i procedur. Należy uważać jednak, aby zmian nie wprowadzić zbyt pochopnie. Według resortu transportu znowelizowana ustawa wejdzie w życie najwcześniej w połowie 2014 r.
Źródła: www.media.netpr.pl, Z500
Grafika: www.sxc.hu
Grafika: www.sxc.hu
CZYTAJ WIĘCEJ
Jak zmieni się prawo budowlane?
Wymogi dotyczące efektywności energetycznej budynków - nowe prawo od stycznia 2014 r.
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
B.M. Polska gościła dystrybutorów
Fasada roku 2008
Nowa fabryka firmy Kreisel
Przeprowadzka Knaufa
Nowa linia do produkcji skalnej wełny Rockwool
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia