Strona główna | AktualnościŹle ocieplamy

Źle ocieplamy

Co trzeci budynek w Polsce ociepla się bez gwarancji producenta systemu ociepleń – taki płynie wniosek z badania przeprowadzonego przez TNS Pentor Poznań.
Tylko w 68% przypadków wykonawcy stosują do termoizolacji ścian zewnętrznych kompletne systemy ociepleń jednej marki. Aż 32% prac ociepleniowych odbywa się z wykorzystaniem elementów składowych ocieplenia różnych marek czy producentów – wynika z pierwszej edycji badania „Rynek ociepleń budynków w Polsce”.

Decydując się na ocieplenie budynku, trzeba pamiętać, że producenci systemów ociepleń udzielają gwarancji wyłącznie, gdy zastosuje sie pełen, certyfikowany system konkretnej marki. Nie biorą natomiast odpowiedzialności za awarie na elewacji ocieplonej niesystemowymi, przypadkowo dobranymi produktami. A niestety – w przypadku zestawów „składaków”, prawdopodobieństwo wystąpienia awarii jest wysokie. W praktyce potem koszty naprawy elewacji zwykle pokrywa inwestor, ponieważ od wykonawcy bardzo trudno jest uzyskać rekompensatę za wadliwe działanie ocieplenia – tłumaczy Wojciech Szczepański, Prezes Zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO). Stosowanie na jednej ścianie przypadkowo zestawionych materiałów ociepleniowych jest także sprzeczne z prawem budowlanym, które dopuszcza do obrotu wyłącznie produkty z aprobatą techniczną. Tymczasem 35% przebadanych wykonawców nie jest w pełni przekonanych, że używanie materiałów służących do ociepleń bez certyfikatów jest niezgodne z prawem budowlanym, chociaż w 76% prac ociepleniowych z reguły materiałów z certyfikatami używają. – Cała branża ociepleń powinna wyciągnąć wnioski z tych rezultatów badania i wspólnie działać na rzecz edukacji wszystkich uczestników procesu budowlanego, w interesie właścicieli, użytkowników i mieszkańców ocieplonych budynków – dodaje prezes Wojciech Szczepański. Realizację drugiej części badania zaplanowano na początek 2012 r.

Źródło: Tynki, nr 1 (14) 2012

CZYTAJ WIĘCEJ

Ocieplasz budynek? Wybierz odpowiednie materiały budowlane
Ocieplanie budynków - inwestycja, która szybko się zwracaDODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
TEMAT MIESIĄCA
Jak projektować fasady wentylowane w budynkach?

Dużą popularnością, zarówno w przypadku konstrukcji masywnych, jak lekkich szkieletów drewnianych, cieszą się ostatnimi czasy w Polsce fasady wentylowane. Ściany wykonywane w tej technologii oferują sporo korzyści, w tym m.in. wysoki komfort termiczny zarówno zimą, jak i latem. Pustka powietrzna znajdująca się wewnątrz konstrukcji wymaga jednak od architektów i konstruktorów szczególnej uwagi na kwestie związane z działaniem wiatru i wilgoci. O czym należy pamiętać, projektując fasady wentylowane? Czytaj więcej